Nie daj się zaskoczyć rakowi

(fot. gniew.pl)
Tczew - Nie daj się zaskoczyć rakowi
Na Pomorzu trwa kampania "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię". W ramach akcji odbywają się spotkania profilaktyczne z ekspertami i osobami chorymi onkologicznie. Ich celem jest zwrócenie uwagi na konieczność badań przesiewowych. W niedzielę 24 czerwca takie spotkanie miało miejsce też w Gniewie.

Prelekcja cieszyła się zainteresowanie gniewian. Jej uczestnicy nie tylko słuchali z uwagą, ale i aktynie uczestniczyli w całym spotkaniu. Dowiedzieli się m.in.: na czym polega badanie kolonoskopowe, jak się do niego prawidłowo przygotować i dlaczego tak ważna jest profilaktyka u osób w wieku 50-65 lat. - Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Przemiana trwa kilkanaście lat. Poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy, można zapobiec rozwojowi nowotworu - mówiła Małogorzata Tabor z Fundacji OnkoRejs. - O tym, że warto się badać, świadczą statystyki. W Polsce w 2015 roku na raka jelita grubego zachorowało 18 457 osób. W naszym kraju problem ten dotyczy 13 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet. - dodała. Kolejnym elementem spotkania była prezentacja dotyczącą diety antynowotworowej oraz szkodliwych substancji zawartych w jedzeniu. Na sam koniec głos zabrały osoby, którym udało się pokonać nowotwór. Opowiedziały one o własnych doświadczeniach związanych z chorobą onkologiczną oraz o swojej walce o zdrowie i życie.

Program bezpłatnych badań kolonoskopowych finansowany z funduszy europejskich skierowany jest do:


aktywnych zawodowo mieszkańców województwa pomorskiego

w wieku 50 - 65 lat
w wieku 40 - 49 lat, którzy maja w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego
w wieku 25 - 49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół Lyncha

Badania w ramach projektu można wykonać w czterech ośrodkach: w szpitalach na Zaspie i przy Nowych Ogrodach, w Medpharmie w Starogardzie Gdańskim i w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.


Na badania można zapisać się przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub przez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Drukuj
Prześlij dalej