XII Przegląd Twórczości Teatralnej "Życie to teatr". Szczęśliwa trzynastka

Niezwykłe teatry w Tczewie (fot. MOPS Tczew)
XII Przegląd Twórczości Teatralnej "Życie to teatr". Szczęśliwa trzynastka

zobacz galerię zdjęć: 6
Trzynaście grup teatralnych z powiatów kartuskiego, malborskiego, starogardzkiego i tczewskiego wystąpiło podczas XII Przeglądu Twórczości Teatralnej „Życie to teatr”. Wydarzenie organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z PKPS-em w Tczewie uświetniło obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej.

Motywem przewodnim, wystawianych na deskach Centrum Kultury i Sztuki, spektakli była „Przyjaźń”. Z tematem zmierzyły się trupy teatralne działające w ośrodkach wsparcia dla osób niepełnosprawnych. ŚDS Kartuzy, Starogard Gdański, Narkowy, Kończewice, DPS Damaszka, Rokocin, Stanisławie, Szpęgawsk, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Chmielna, Klub Samopomocy „Przyjazna Dłoń”, Zespół Opiekuńczy i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Tczewa, to placówki, z których widzowie obejrzeli specjalnie na tę okazję przygotowane spektakle. Dodatkową atrakcją przeglądu były występy tancerzy ze Szkoły Tańca STAKATO Piotra Popielarczyka (tańczyli Julia Sroka i Jakub Żemajtis) oraz zespołu tanecznego z Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie.

Przegląd wpisał się już na stałe do miejskiego kalendarza imprez kulturalnych organizowanych w Tczewie. Terapia przez teatr pozwala realizować swoje marzenia o scenie. Każdy z wystawionych spektakli został nagrodzony gorącymi brawami.

- Uczestnicy mogli ukazać swoją wrażliwość poprzez sztukę - mówi Gabriela Brządkowska, kier. ŚDS Miejskiego Ośrodka Pomocy w Tczewie. - Co szczególnie ważne, takie formy prezentacji pozwalają lepiej integrować się osobom niepełnosprawnym z lokalną społecznością.


Większość prezentacji oparta była na znanych baśniach, m.in. Hansa Christiana Andersena ". Na scenie zobaczyliśmy bajkową Calineczkę, Dziewczynkę z zapałkami, Kopciuszka.

Zespół Placówek Specjalnych z Tczewa temat przyjaźni ukazał na kanwie baśni "Dziewczynka z zapałkami". - Pragniemy przenieść widzów w urokliwy świat wyczarowany ręką wielkiego baśniopisarza, jednocześnie pokazując, że przy odrobinie życzliwości i przyjaźni możemy zmieniać życie nasze i bliskich na lepsze - podkreślili aktorzy.

DPS Stanisławie wystawił krótką opowieść "Laleczka z saskiej porcelany", w której przewija się miłość, przyjaźń, wzajemna tęsknota i wsparcie.

Zespół Opiekuńczy Środowiskowych Domów Samopomocy z Tczewa w swojej prezentacji postawił na alegorię o przyjaźni. Jak zaznaczają pomysłodawcy i wykonawcy "Bratniej Duszy", w przyjaźni najważniejsze jest serce, otwarta dusza, powinno się ją pielęgnować, bo brak czasu dla niej może spowodować jej zwiędnięcie. Rzeczy i ludzie zmieniają się, ale nie zmieniają się przyjaciele. Przyjaźń to coś boskiego i nieśmiertelnego - podkreślają.

Warto zauważyć, że każda z prezentacji miała niepowtarzalny charakter, styl.

Honorowy patronat nad przeglądem objął prezydent Tczewa, a medialny telewizja kablowa TETKA.

Krystyna Paszkowska


Drukuj
Prześlij dalej