Wymieniasz piec na ekologiczny? To spotkanie jest dla Ciebie

Niebo, powietrze, świeżość
Tczew - Wymieniasz piec na ekologiczny? To spotkanie jest dla Ciebie
Dzisiaj o godz. 17.00 w Domu Przedsiębiorcy w Tczewie (sala konferencyjna, I piętro) odbędzie spotkanie informacyjne dla w sprawie Krajowego Programu Czyste Powietrze. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Miasto Tczew realizuje program "Czyste powietrze Tczewa" od 2012 r. W tym czasie wykonanych zostało ok. 400 wniosków. Projekt był dofinansowywany w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym roku WFOŚiGW wycofał się z projektu.
Osobom biorącym udział w konkursie "Czyste powietrze Tczewa" (edycja 2018) zaproponowano udział w nowych konkursach "Modernizacja źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych" i "Czyste Powietrze" (dotyczącym budynków jednorodzinnych).

- "Modernizacja źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych" - konkurs dotyczy Wnioskodawców, którzy w 2018 roku złożyli w Urzędzie Miasta Tczewa wnioski o dofinansowanie wymiany ogrzewania w budynkach wielorodzinnych. Urząd wystąpił w imieniu wnioskodawców do WFOŚiGW w Gdańsku o dofinansowanie wymiany ogrzewania zgodnie ze złożonymi wcześniej wnioskami. W budynkach wielorodzinnych można realizować zadanie zgodnie ze złożonym w 2018 roku wnioskiem. Poniesione wydatki będą stanowiły podstawę do zawarcia umowy i wypłaty dotacji, jeżeli zostaną poniesione po dniu 22.06.2018 roku. Po zakończeniu inwestycji, w celu otrzymania dofinansowania i zawarcia umowy, konieczne jest dostarczenie dokumentów zgodnie z § 9 Regulaminu konkursu "Czyste powietrze Tczewa" (regulamin jest na www.wrotatczewa.pl) - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Tczewie.


"Czyste Powietrze" - program dotyczy modernizacji instalacji grzewczych w budynkach jednorodzinnych i będzie realizowany będzie przez WFOŚiGW w Gdańsku i tego programu będzie dotyczyło spotkanie 12 września.

Informacja z WFOŚIGW:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od września 2018 rozpoczyna wdrażanie na terenie województwa pomorskiego Krajowego Programu "Czyste Powietrze." Od 04.09.2018 r. do 10.10.2018r. prowadzone będą spotkania informacyjne dla mieszkańców województwa pomorskiego. Specjaliści Funduszu odwiedzą każdą gminę i w przystępny sposób przybliżą założenia oraz zakres programu. W sposób warsztatowy przedstawiony zostanie sposób aplikowania do programu w tym rejestracja, określenie wielkości możliwego do uzyskania dofinansowania oraz proces wypełniania wniosku o dofinansowanie.

Krajowy Program "Czyste Powietrze" skierowane jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych.

W ramach programu będzie możliwe uzyskanie dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi (węgiel, drewno itp.) na nowoczesne źródła ciepła. Dofinansowany będzie zakup źródeł zasilanych:

- z miejskiej sieci ciepłowniczej (węzły ciepła),
- gazem ziemnym lub LPG,
- olejem opałowym,
- elektrycznością (w tym pompy ciepła),
- biomasą,
- węglem.

W przypadku źródeł zasilanych paliwami stałymi konieczne jest spełnienie przez źródło normy ekoprojekt (ecodesign). Źródła gazowe i olejowe muszą wykazać się klasą efektywności minimum A, z kolei pompy ciepła minimum klasą A+.
Montaż wyżej wymienionych źródeł może być również dofinansowany w obiektach nowobudowanych tj. nie oddanych jeszcze do użytku.

Oprócz montażu źródeł ciepła w ramach Programu możliwe będzie również pozyskanie dofinansowania na szerokie działania termomodernizacyjne w obiekcie jednorodzinnym w tym na:

- docieplenie ścian, stropów, dachów i podłóg,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- modernizację instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u.,
- montaż instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- przyłącza do zakupionych źródeł ciepła (ciepłownicze, gazowe, elektryczne),
- montaż instalacji solarnych (kolektory słoneczne i fotowoltaika).

Wysokość dofinansowania zależna będzie od poziomu dochodów na członka gospodarstwa domowego i będzie wynosiła od 30% do nawet 90%. W ramach potrzeby można będzie również skorzystać z preferencyjnej pożyczki na sfinansowanie pozostałych kosztów kwalifikowanych zadania. W przypadku montażu instalacji solarnych dofinnasowanie udzielane jest jedynie w formie pożyczki.

Wnioski należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, nabór rozpocznie się w połowie września 2018r. W razie szczegółowych pytań informacji udzielają pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku: doradcy@wfos.gdansk.pl, 58-743-18-00.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  Rob_gość_gość

  12.09.2018, 22:57

  Czyste powietrze czemu jak robią remont np.ul. Gdańskiej to nie podłanczali pod Opec wszystkie domki

  Odpowiedz
  IP: 78.20.xx4.xx8 
 • miodek_gość

  13.09.2018, 06:49

  Jakby mieli podłączać to by podłączyli. Ale tak to nie podłanczali

  Cytuj
  IP: 188.146.xx7.xx6 
 • +3

  hmm_gość

  13.09.2018, 08:12

  niech w końcu podłączą

  czyżykowo!

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.