"In Memoriam". Konkurs i gwiazdy na scenie - Kiliański, Makowiecki, Przybysz...

X Festiwal "In Memoriam" (fot. tcz.pl)
Tczew - "In Memoriam". Konkurs i gwiazdy na scenie - Kiliański, Makowiecki, Przybysz...
Za nami jubileuszowy, dziesiąty "In Memoriam" Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. Jak co roku, impreza przyciągnęła sporą rzeszę miłośników muzyki pochodzącego z Tczewa artysty. Przedsięwzięciu towarzyszyła szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego "In Memoriam". W tym roku przesłuchania trwały dwa dni - w piątek zmagali się wokaliści, w sobotę zespoły. Niespodziankę przygotował także fanklub zespołu "Republika Marzeń" - jego członkowie chcą, by tczewski amfiteatr nazwać imieniem Grzegorza Ciechowskiego.

Już po raz dziesiąty odbyła się w rodzinnym mieście Grzegorza Ciechowskiego impreza upamiętniająca tego artystę. "In Memoriam" Festiwal Grzegorza Ciechowskiego nie tylko popularyzuje, upowszechnia twórczość Grzegorza Ciechowskiego, ale także promuje młodych muzyków i wokalistów. W tym roku odbyła się szósta edycja konkursu piosenek lidera Republiki. Nagrodę główną VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zdobyła trójmiejska grupa Milczenie Owiec. Z kolei w konkursie solistów Grand Prix otrzymały ex aequo dwie młode artystki - Alicja Kuszowska i Joanna Czarkowska.

Wokalistów i grupy, które zaprezentowały się na tczewskiej scenie, oceniało jury w składzie: Sławomir Ciesielski - perkusista, kompozytor, członek Republiki, Adam Wendt - czołowy polski saksofonista, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy nagraniu jego solowej płyty "Tak, tak to ja", Mariusz Dziaczyński - członek fanklubu "Republika Marzeń" oraz Adam Przybyłowski - gitarzysta, dyrygent, animator kultury, który współpracował z Grzegorzem Ciechowskim w tczewskim okresie kariery lidera zespołu Republika.

Tegoroczny festiwal trwał trzy dni - wydarzenie zakończył niedzielny koncert w amfiteatrze. Na tczewskiej scenie zaprezentował się m. in. Krzysztof Kiljański, Tomasz Makowiecki, Paulina Przybysz (współzałożycielka "Sistars"), Anna Karamon, Aleksandra Nowak (wokalistki zespołu "Dziewczyny"), Roman Puchowski, Krzysztof Okupski oraz Małgorzata Szymikowska. Podczas wszystkich festiwalowych trwała zbiórka podpisów pod petycją związaną z nazwaniem amfiteatru w Parku Miejskim imieniem lidera Republiki. Akcję zorganizował fanklub "Republika Marzeń". Petycja trafi do tczewskich radnych. Organizatorem festiwalu była Agencja Impresaryjna "Pop&Art".


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (25)
dodaj komentarz

 • +3

  arkadiusztcz

  29.08.2011, 00:09

  Bardzo ładnie zorganizowane. I z poparciem dla nazwania Amfiteatru Imieniem Grzegorza Ciechowskiego.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • mola_gość

  02.09.2011, 06:36

  poparcie dla pomysłu nazwania i dla całej imprezy

  nieustające poparcie moje, moich krewnych i znajomych, cieszymy się, że mimo przeszkód Z. Golickiemu ciągle się chce i że nie spuszcza z tonu, życzymy dużo sił Czy ktoś w tym mieście docenia profesjonalizm i determinację, jakiej potrzeba żeby wytrwać nawet w najlepszym?

  Cytuj
  IP: 83.30.xx1.xx9 
 • +13

  gneska_gość

  29.08.2011, 06:45

  tylko nie to

  Niektóre piosenki ma spoko ale przecież on nigdy do Tczewa się nie przyznawał czy on wypromował jakoś Tczew zagrał dla Tczewa .A Wy chcecie go upamiętnić nadając nazwę amfiteatrowi jego imieniem stanowcze nie nie nie.

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx2 
 • -4

  migacz_gość

  29.08.2011, 08:17

  idąc tym tropem to co dla Tczewa zrobili: Jan III Sobieski, Bolesław Chrobry, Mieszko I, Adam Ważyk, Jarosław Iwaszkiewicz, Żwirko i Wigura, Kościuszko, Chopin czy Kubuś Puchatek? Fakt, GC nie przyznawał się do naszego miasta ale to nie znaczy że mieszkańcy nie mają się przyznawać do niego. Powiem więcej, idea nazwania amfiteatru jego imieniem jest słuszna, jednak lepiej byłoby nazwać jego imieniem jakąś ulicę, plac, a może planowane rondo przy wieży ciśnień

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
  +12

  _gość

  29.08.2011, 10:54

  Bardzo lubiłem i lubię Republikę i Grzegorza Ciechowskiego. od samego początku. Ale nie mogę już czytać i słuchać tego wciskania na siłę tej "tczewskości" Grzegorzowi Ciechowskiemu. Jak jeszcze żył, to nie przyznawał się, że pochodzi z Tczewa i nie lubił, kiedy dziennikarze o to pytali, więc nie pytali. Wolał funkcjonować w świadomości Polaków jako Torunianin. Teraz nie żyje i Tczewiacy wciskają mu ten Tczew na siłę do gardła a on nie może przed tym się bronić. Tablica na starej ruderze, w której się urodził, chociaż mieszkał w bloku przy ulicy Niepodległości, amfiteatr imienia Ciechowskiego itd. Ludzie, dajcie mu już spokój. Wcale by się chłop nie cieszył z tego, że sobie Tczew tak gębę jego nazwiskiem wyciera.

  Cytuj
  IP: 213.17.xx8.xx5 
  +3

  O.2_gość

  29.08.2011, 19:22

  Amen.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx2 

  mola_gość

  02.09.2011, 06:38

  cieszmy się

  cieszmy się, że ktoś tu wyrósł nad przeciętność i powalczmy aby nie było to ziele na kraterze

  Cytuj
  IP: 83.30.xx1.xx9 
 • max_gość

  29.08.2011, 07:11

  Na wczorajszym koncercie z wokalistów najbardziej podobały mi się Dziewczyny, choć innym też niczego nie brakowało. Band - zawodowo, nagłośnienie bardzo dobre. Gratulacje dla organizatorów!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx3 
 • +14

  Rogi

  29.08.2011, 07:17

  Nawet Kulas wystąpił, ale już nie bisował.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  magdzik_gość

  29.08.2011, 08:51

  Brawo

  Bardzo dobra impreza, profesjonalnie zorganizowana. Uczestnicy konkursów naprawdę na wysokim poziomie. Można lubić lub nie Grzegorza Ciechowskiego i jego twórczość, ale jest on jedną z ważniejszych wizytówek naszego miasta. A Festiwal In Memoriam powinnien zajmować główne miejsce w kalendarzu imprez. Natomiast jak do tej pory pan Golicki musi się nieźle nagimnastykować, żeby spiąć budżet tej imprezy i zorganizować wydarzenie na takim poziomie artystycznym.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +6

  kapary_gość

  29.08.2011, 09:15

  promocja

  festiwal in memoriam, rzeczywiście powinien być wizytówką miasta, ale żeby tak się stało potrzebne są odpowiednie fundusze i odpowiednia promocja. nie wiem kto tą promocją powinien się zająć, ale czyżby nie pan Kiedrowski - lub mógłby ją wspomóc. chociażby w mediach powiatowych i wojewódzkich - a u nas wszystko robi się dla miejscowych, którzy w większości wolą stać w klatkach i pić piwo ukrywając się przed strażą miejską. podobne odczucie z inscenizacją bitwy 1939 roku, która odbyła się na bulwarze - nawet w Tczewie nie było porozwieszanych plakatów. a jeśli choćby po kilkanaście osób przybyło ze Starogardu, gniewa, pruszcza - to byłaby już pokaźna impreza. weźmy przykład pruszczańskiej Faktorii to co jest propagowane to żyje - a jeśli coś żyje, to i są na to pieniądze. władze samorządowe Tczewa muszą wiele się nauczyć od Pruszcza i Gniewa - na razie powiewa wstydem.

  Odpowiedz
  IP: 91.198.xx9.xx7 
 • +3

  aga_piet

  29.08.2011, 10:43

  Faktoria w Pruszczu to nie ta liga - długo nasi szpece od kultury musieliby się uczyć aby w Tczewie powstał taki twór.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • ~prado_gość

  29.08.2011, 10:34

  Tragedia.

  Poziom Artystyczny..to jedyny ULTRAplus imprezy. Są narzekania na smutek przekazu. Mam inne zdanie. Aranżacyjnie nie mam nic na przeciw, by było zmiennie. Ciechu pisał pieśni wykrzykujące ból istnienia, więc jeśli trafia do artysty w taki, a nie inny sposób..to powinniśmy wysłuchać jego wewnętrznego przekazu. Natomiast, Irytuje mnie zakaz popijania piwka, niżej na miejscach dla publiczności i zakaz spontanicznej zabawy przed sceną! Absurd tczewskiego podejścia włodarzy miasta do masowych imprez korodujący rozrywkę w Tczewie od lat! Tak spier.....ego festiwalu nie było od lat..Dodatkowo akcenty wyborcze, a to już rozlewa pomyje organizacyjne przechylając czarę mej goryczy. Miasto ma czego się wstydzić.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx9 
 • +5

  al _gość

  29.08.2011, 10:45

  Obłuda jak by mogli to by mu w d...ę weszli on Tczewa się wstydził nigdy nie wspominał o tym mieście tylko Toruń i Toruń Było kilku znanych z Tczewa np. Pan Kołodko który się tego nie wstydzi że mieszkał w tym mieście .Stawiajcie mu pomniki tablice tylko nie za nasze pieniądze, nie cierpie obłudy

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • -1

  _gość

  29.08.2011, 13:07

  Poziom Artystyczny..to jedyny ULTRAplus imprezy. Są narzekania na smutek przekazu. Mam inne zdanie. Aranżacyjnie nie mam nic na przeciw, by było zmiennie. Ciechu pisał pieśni wykrzykujące ból istnienia, więc jeśli trafia do artysty w taki, a nie inny sposób..to powinniśmy wysłuchać jego wewnętrznego przekazu. Natomiast, Irytuje mnie zakaz popijania piwka, niżej na miejscach dla publiczności i zakaz spontanicznej zabawy przed sceną! Absurd tczewskiego podejścia włodarzy miasta do masowych imprez korodujący rozrywkę w Tczewie od lat! Tak źle przygotowanego festiwalu nie było od lat..Dodatkowo akcenty wyborcze, a to już rozlewa pomyje organizacyjne przechylając czarę mej goryczy. Miasto ma czego się wstydzić.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx9 
 • +7

  Zyga_gość

  29.08.2011, 16:37

  Bez przesady!

  Co trzeba mieć w głowie, żeby porównać Jana III Sobieskiego, Bolesława Chrobrego, Mieszko I, Adama Ważyka, Jarosława Iwaszkiewicza, Kościuszkę czy Chopina do Grzegorza Ciechowskiego? Miał chłop wywalone w Tczew i miał do tego prawo, więc dajcie Mu spokój i na siłę do Naszego pięknego miasta nie przyklejacie.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx2 
 • -1

  _gość

  29.08.2011, 17:40

  Do galerii nie warto zaglądać, bo zdjęcia prezentują żenujący poziom :(

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx1 
 • +1

  Jim Ortal_gość

  29.08.2011, 20:39

  Festiwal całkiem całkiem, ale mam trzy minusy: 1. zamknięta w sobotę wystawa zdjęć z poprzednich festiwali ("bo gdy pana wpuszczę, to inni też będą chcieli wejść..."), 2. zakaz picia piwa na trybunach amfiteatru w niedzielę, 3. ochroniarz wyrzucający w niedzielę bawiących się ludzi spod sceny (jakby to była opera, a nie koncert).

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx0 
 • GOŚĆ_gość

  29.08.2011, 21:56

  WIĘCEJ NIE ZAPRASZAJCIE DZIEWCZYN

  BYŁAM WCZORAJ NA PRÓBIE JAK SPIEWAŁY DZIEWCZYNY TO ONE Z POGARDĄ PODESZŁY DO TCZEWA, MÓWIŁY JAKI TUTAJ JEST BEZNADZIEJNY KLIMAT CHODZI O LUDZI I MIASTO ,CHYBA IM WODA SODOWA UDERZYŁA DO GŁOWY OD "POPULARNOŚCI"

  Odpowiedz
  IP: 79.184.xx7.xx4 
 • val_gość

  29.08.2011, 23:10

  do niezadowolonych

  czy to wam się podoba czy nie, facet urodził się w Tczewie i nic już tego nie zmieni.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx4 
 • +1

  _gość

  30.08.2011, 19:50

  fajna impreza szczegolnie podobała mi sie scena i klimat na placu muzeum wisły

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx8.xx8 
 • +1

  _gość

  30.08.2011, 20:32

  super koncert bo o niego tutaj chodzi gratulacje dla organizatorów prószę o więcej :)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +1

  OLD KACZY_gość

  30.08.2011, 20:50

  CIECHOWSKI

  NIGDY NIE SŁYSZAŁEM,JAK CIECHOWSKI MÓWIŁ,ŻE JEST TCZEWIAKIEM

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx9.xx1 
 • mola_gość

  02.09.2011, 06:32

  patriotyzm lokalny

  nie każdy wiedział co to Tczew, słynny sie zrobił dopiero jak pobił rekord w emigracji do Niemiec powalczmy aby był też znany z innych rzeczy, choćby dobrych koncertów "in memoriam"

  Cytuj
  IP: 83.30.xx1.xx9 
 • +1

  mola_gość

  02.09.2011, 06:28

  grajdołek

  Ciechowski był kimś, udowodnił to swoją pracą, cieszmy sie tym , co po nim zostało i życzmy wytrwałości J. Golickiemu dla wspólnej korzyści, na przekór przeszkodom. Było super

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.