Gniew znowu stanął w ogniu

Teatry ognia już kolejny raz zawitały do Gniewa (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Gniew znowu stanął w ogniu
Kolejne atrakcje w pobliskim Gniewie za nami. Sobotni Festiwal Teatrów Ognia to nie tylko widowisko "światło i dźwięk", ale także popisy husarii, spektakl "Wakacje z duchami" i nietypowy turniej szachowy.

Festiwal Teatrów Ognia rozpoczął się dość nietypowo, bo planszową grą w szachy. O godzinie 14.00 na Zamkowym Placu Turniejowym na specjalnie przygotowanej 64-polowej planszy stanęły żywe figury - uczniowie szkół z Pelplina, Morzeszczyna i Gniewa oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie. Białymi "bierkami" kierował poseł na sejm Sławomir Neumann, czarnymi burmistrz Maria Taraszkiewicz - Gurzyńska.Oboje mieli przy sobie doradców, którzy mówili im, jakie ruchy należy wykonać w danym momencie. Pomocną ręką Burmistrz Miasta i Gminy Gniew był Aleksander Kirszenstein, dzięki któremu wygrała pojedynek z posłem Neumannem.

Niedługo po tym zobaczyć można było widowisko pt. "Husaria - Chluba Oręża Polskiego" realizowane przez Chorągiew husarską Jegomości Pana Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego. Gniewski poczet husarski zaprezentował się podczas ćwiczeń w gonitwach z kopią, w zażywaniu szabli, koncerza i pistoletów. Dodatkową atrakcją był tez spektakl "Wakacje z duchami" - widowisko z użyciem najnowszej techniki zwanej mappingiem, do tej pory znanej przede wszystkim z gier komputerowych i kinowych superprodukcji.

Impreza na dobre zaczęła się dopiero wieczorem, kiedy to po długich próbach zespołów na scenie pojawiła się grupa Akustycznych Warsztatów Muzycznych. Występ był muzyczną podróżą w przeszłość, w czasie której usłyszeć można było piosenki Niemena, Nalepy, zespołu Maanam, a nawet Beatles'ów. Po koncercie odbyły się pokazy fire-show, w których w tym roku wzięło udział 5 grup teatrów ognia: Flagrantis, Woodstock Ognia Team, Animada, Sombra oraz gniewski FireBalls.

Finałowym wydarzeniem sobotniego wieczoru było "Światło i Dźwięk" - widowisko plenerowe, w którym za pomocą efektów świetlnych, ognia, dymów i muzyki przedstawione zostały burzliwe losy Zamku w Gniewie począwszy od wczesnego osadnictwa, aż do wielkiego pożaru z 1921 r. W tym roku w 90. rocznicę spalenia gniewskiej warowni przypadła też już 20. rocznica "Światła i Dźwięk", który po raz pierwszy w Gniewie zrealizowany został w roku 1991. Sama inscenizacja po raz pierwszy światło dzienne ujrzała w 1952 roku.

Po widowisku na zakończenie imprezy zagrał koncert Ex Usu z Ciechocinka. W trakcie trwania festiwalu zbiórkę pieniędzy na lekarstwa i żywność dla zwierząt ze schronisk w Tczewie i Starogardzie Gdańskim przeprowadzili harcerze z 1 Gniewskiej Drużyny Harcerek "Gniazdo".
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -1

  Tczewie_gość

  03.09.2011, 00:35

  a w

  " Kolejką na pożegnanie wakacji "

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx3.xx1 
 • +2

  wredna_gość

  03.09.2011, 09:47

  Jedna fotka z takiego fajnego Wydarzenia? Redakcjo, weź się...!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx9 
 • ja_gość

  03.09.2011, 14:02

  .

  a u nas? nic...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx0 
 • +2

  Absolutnie Niezwiązany_gość

  04.09.2011, 00:18

  U nas nic? Naprawdę?

  A u nas kilkudniowy Festiwal Zdarzenia - podejdź w niedzielę po dziewiątej wieczorem na Bulwar. Pragniesz wydarzeń - coś dla Ciebie znajdziesz.... http://dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=582

  Cytuj
  IP: 109.207.xx1.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.