Kolejna nagroda dla młodych tczewian

Grupa tuż przed występem na scenie Wejherowskiego Centrum Kultury (fot. nadesłane do redakcji)

odbyło się
27
10.2009
Wtorek
Tczew - Kolejna nagroda dla młodych tczewian
Grupa teatralna OPANUJ SIĘ działająca pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Młodzieży Tczewskiej w ostatni weekend wzięła udział w IV Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka pod nazwą "Współczesność w Teatrze" w Wejherowie. Zaprezentowany przez grupę spektakl pt. "Ania" w reżyserii Piotra Weintza został uznany prez jurorów za najlepszy spośród czternastu przedstawień konkursowych i otrzymał Grand Prix festiwalu, czyli statuetkę Adama Luterka.

Rok 2009 jest dla grupy pasmem sukcesów. Zdobyte do tej pory osiągnięcia - I miejsca na XLV Wojewódzkim Konkursie Teatrów Szkolnych o Nagrodę "Bursztynowej Maski" oraz Brązowa Igła w V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych IGŁA w Ostrołęce mobilizują aktorów do dalszej pracy artystycznej.


Kilka słów o nagrodzonym spektaklu:

Ania, tytułowa bohaterka nagrodzonego przedstawienia jest dziewczynką wychowywaną przez ojca, który nie radząc sobie w sytuacji samotnego rodzicielstwa ucieka w alkohol, jednocześnie obwiniając córkę za wszelkie niepowodzenia życiowe. Ania ma umiejętność tworzenia swojej wyimaginowanej "krainy radości", która staje się dla niej odskocznią od smutnej rzeczywistości. W spektaklu przeplatają się dwa światy Ani:
pierwszy to codzienne relacje z ojcem, a drugi to beztroska zabawa w świecie wyobraźni. W przedstawieniu poruszony jest również problem braku głębszej empatii osób, które obserwowały sytuację rodzinną Ani i oprócz niewielkiej pomocy nie zrobiły nic. Spektakl przestrzega, iż taka obojętność ludzka może doprowadzić do tragedii.
Autorami scenariusza są Piotr Weintz wraz z grupą.


Tczewianie mieli okazję zobaczyć przedstawienie na scenieAlternatywnego Centrum Kultury "Zebra" w ramach projektu "Sztuka przeciwko przemocy". Twórcy scenriusza zostali poproszeni przez jurorkę ostrołęckiego festiwalu Magdę Waligórską o udostępnienie go w celach edukacyjnych dla innych grup, co dało poczucie młodym twórcom, iż robią coś wartościowego, wzbudzającego emocje i zainteresowanie innych.


Grupa "Opanuj się" to: Beata Bassara, Agata Suszyńska, Ida Pakizer, Dorota Sawczenko, Magdalena Gulińska, Oskar Jaśniewski oraz instruktor grupy Piotr Weintz.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • min_gość

  27.10.2009, 16:13

  Super ! Gratulacje :))

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx3.xx6 
 • Kala_gość

  27.10.2009, 17:41

  Moja talentowana kuzynka !!

  Super !! Jestem pod wrażeniem !!

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx8.xx8 
 • qwerty_gość

  27.10.2009, 21:40

  brawo :P

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx1 
 • aga_piet

  28.10.2009, 08:39

  Opanowani, to i wygrywają ;) Gratki dla zespołu!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • Opanuj się_gość

  28.10.2009, 15:56

  Dziękujemy ;)

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx1.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.