Jak zaplanować budżet na nowy rok?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Jak zaplanować budżet na nowy rok?
Wiele osób słyszało o rocznym budżecie domowym, ale nie do końca wie, jak się do tego zabrać. Jedni tłumaczą się tym, że to pracochłonne, a mało efektywne. Inni mówią, że próbowali, ale nic z tego nie wyszło i poddali się właściwie zaraz po zaczęciu. Poniższy artykuł pokaże Ci, jak w prosty sposób w 3 krokach zaplanować swoje wydatki, uwzględniając różne okoliczności. Jest to gotowy szablon, który pozwoli Ci zaoszczędzić i w końcu spełnić swoje noworoczne postanowienia finansowe.

Czym jest budżet domowy?

Wiele osób błędnie utożsamia budżet domowy z wypisaniem swoich wydatków na kartce. Jak się dłużej zastanowić, to taka czynność rzeczywiście niewiele daje i jest jedynie dokumentacją przeszłości. To, co dobrze jest zrobić na początku każdego roku, to swego rodzaju plan finansowy, który pomoże nam efektywniej zarządzać naszymi wydatkami w przyszłości, aby osiągnąć wybrane cele. Budżet domowy przywraca nam kontrolę nad finansami osobistymi i umożliwia świadomie planować, na co wydamy nasze pieniądze. Spisywanie wydatków to tylko jeden z elementów tego procesu. Z dobrze przemyślanym budżetem na nowy rok, wymarzone wakacje są dużo bardziej realistyczne do osiągnięcia.


Planowanie budżetu krok po kroku

1. Uwzględnij przychody i wydatki stałe

Zapisz na kartce, ile pieniędzy zarabiasz w każdym miesiącu. Mowa tu oczywiście o kwocie, która wpływa na Twoje konto, czyli już po odliczeniu podatków i wszelkich składek. Następnie obok wypisz wydatki, czyli koszty czynszu, czesnego za szkołę dziecka, karnetu na siłownię czy zajęć dodatkowych, na które uczęszczasz. Jeżeli to możliwe, to postaraj się też oszacować, ile miesięcznie wydajesz na jedzenie - produkty spożywcze kupowane do domu oraz posiłki w mieście. Cały plan opiera się na szacunkowych kwotach, więc nie bój się zaokrąglać.

2. Dodaj przychody i wydatki nieregularne, ale te spodziewane


Wiesz, że w marcu będziesz prowadzić cykl szkoleń i dostaniesz w ramach tego dodatkowe wynagrodzenie? A może w grudniu dostajesz stałą premię z okazji świąt? Kiedy bierzesz bezpłatny urlop? Świetnie, zapisz to na kartce. Jeżeli planujesz remont w tym roku, warto jest wliczyć planowane wydatki. Przy takich większych przedsięwzięciach można rozejrzeć się za alternatywami przy zakupie tańszych produktów do domu, biura czy ogrodu.

3. Zaplanuj przestrzeń dla niespodziewanych wydatków i określ swoje cele finansowe

Po zrobieniu bilansu wszystkich zysków i wydatków możesz zagospodarować to, co Ci zostało. Być może od dawna planujesz wakacje z przyjaciółmi w egzotycznym kraju? Ustalenie realistycznego budżetu domowego na nowy rok ułatwi bardziej świadome lokowanie swoich pieniędzy, a dzięki temu osiąganie własnych celów i spełnianie marzeń.

Kilka wskazówek na koniec

Nie komplikuj niepotrzebnie sprawy! Zaproponowane wyżej zasady stają się dużo łatwiejsze, gdy zastosuje je się w teorii. To system, który ma na celu ułatwienie osiągania własnych celów, a nie jest restrykcyjnym narzędziem opresji. Używaj go tak, jak Tobie wygodnie. Z czasem będziesz mógł sam go udoskonalać czy ulepszać pod swoje indywidualne preferencje. Na dzisiaj wystarczy, że po prostu zaczniesz.

Zadbaj o drobne oszczędności np. korzystając ze stron oferujących kody rabatowe . Pozwoli Ci to na zmniejszenie niewielkich wydatków, a pozostałe pieniądze możesz przeznaczyć na realizację większych celów finansowych.

Nie poddawaj się, gdy przekroczysz planowane kwoty. Nawet budżety rządów się nie domykają, to zupełnie normalne. Jest to narzędzie, które ma dać ogląd na finanse w dłuższej perspektywie, ale trzeba pozostać otwartym i gotowym na wszystkie nieoczekiwane okoliczności, na które nie mamy wpływu. Nie warto również żyć wyłącznie zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Budżet domowy ma dawać swobodę i kontrolę, ale również przyjemność z panowania nad swoimi pieniędzmi, które są środkiem do spełniania celów.

Przygotowanie realistycznego budżetu domowego na nowy rok to możliwie najlepsze, co możesz obiecać sobie na Nowy Rok. Warto się nad tym zastanowić i zacząć stosować proste reguły racjonalnego oszczędzania pieniędzy już teraz.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (0)

  • Uwaga! Funkcja komentowania została wyłączona przez Moderatora serwisu...
KOMENTARZ DNIA