Gniew ma nową fontannę - urzędnicy ostrzegają przed kąpielą

Fontanna w Gniewie (fot. facebook.com/GminaGniew/)
Tczew - Gniew ma nową fontannę - urzędnicy ostrzegają przed kąpielą
Pojawienie się fontanny na rynku w Gniewie wywołało wiele radości, szczególnie wśród dzieci, które polubiły wodną atrakcję. Bardzo się cieszymy, że projekt ten zyskał aprobatę naszych małych mieszkańców, jednak jak w czasie każdej zabawy, należy zachować ostrożność i być świadomym skutków, jakie może przynieść ta niepozornie nieszkodliwa przyjemność.

Fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i nie są przeznaczone do kąpieli. Woda w fontannach wygląda na czystą, w rzeczywistości jednak nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia. Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.

Epidemiolodzy ostrzegają, że w fontannach, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki, które mogą powodować:


reakcje alergiczne w postaci wysypki,
grzybice stóp lub inne choroby skóry,
zapalenia spojówek,
zapalenia uszu,
ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami legionelli,
schorzenia dróg oddechowych,
zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,

zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych,
infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami escherichii. Pamiętajmy, że z fontann korzystają także:
zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które nierzadko załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne;
bezdomni, którzy się w nich myją i piorą swoje ubrania.
Kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem, a otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.

Bawiąc się zatem w naszej pierwszej, gniewskiej fontannie, bądźmy świadomi tych zagrożeń.

Data

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +2

  utegf_gość

  14.06.2019, 07:24

  rozum wam odbierają

  To po co robią coś co zagraża życiu, celowe niszczenie społeczeństwa czy kolejna głupota urzędników. to tak jak z cukrem , Hasło cukier krzepi , a potem niszczy twój organizm jak szczepionki. Coraz więcej durnych decyzji , świat upada, mądrości coraz mniej u ludzi.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • -3

  Gniewko_gość

  14.06.2019, 10:16

  Do utegf Jeżeli nie masz nic mądrego do powiedzenia to się nie wypowiadaj, chyba, że tak jak piszesz TOBIE rozum odebrało

  Odpowiedz
  IP: 157.25.xx1.xx6 
 • +1

  e ty _gość

  14.06.2019, 12:46

  A ty co jesteś jakimś zwolennikiem ukrywania prawdy jeżeli nie masz nic do roboty to weź zrób coś dla świata ODEJĆ z niego i milcz

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx2 
 • patola_gość

  14.06.2019, 10:46

  szkarlatyna

  niech się patola kąpie w tym syfie, normalne rodziny jadą nad morze, jezioro, basen itp. Nikt z normalnego domu nie pójdzie na starówkę popluskać się w fontannie. to ma być ozdoba a nie plac zabaw, no ale jak rodzice leżą nawaleni za 500+ to jak mają się zająć dziećmi. dajcie im dostęp do śmietniska, to przy okazji by posegregowali odpady.

  Odpowiedz
  IP: 37.128.xx4.xx3 
 • Blue Fifty Polska_gość

  14.06.2019, 13:11

  Bakterie

  Dokładnie! Kąpiąc się w takiej wodzie można zarazić się Legionellą, a ona prowadzi do zapalenia płuc,a nawet do śmierci. Nie wolno bagatelizować problemu! Dobrze, że pojawia się coraz więcej artykułów uświadamiających. My na fb prowadzimy również akcje informacyjne #poznajbakterie #legionella

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx3.xx1 
 • mar_gość

  14.06.2019, 21:09

  Popatrzcie na te zrujnowane kamienice w tle. Podobnie jak w Tczewie inwestycja od du.y strony. Zamiast przeznaczyć pieniądze na renowację tego co niezbędne, wydają na wodotryski, które nie służą nikomu. W dodatku zagrażają zdrowiu. Gratulacje!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA