Olimpijczycy już zarejestrowani, my możemy 22. października

Podczas rejestracji wystarczy wymaz z jamy ustnej (fot. tcz.pl)
Tczew - Olimpijczycy już zarejestrowani, my możemy 22. października
Olimpijczycy - Tomasz Majewski, mistrz z Pekinu w pchnięciu kulą oraz Piotr Małachowski, wicemistrz z Pekinu w rzucie dyskiem spotkali się z tczewską młodzieżą, by przekonać młodych ludzi jak wiele mogą zdziałać, rejestrując się jako dawcy szpiku kostnego. Sportowcy sami zarejestrowali się w bazie potencjalnych dawców szpiku. My możemy zrobić to samo już 22. października - wtedy w Tczewie odbędzie się "Dzień Dawcy Szpiku Kostnego".

Olimpijczycy przyjechali do grodu Sambora w ramach w akcji "Wspólnie przeciw białaczce". Zaprosił ich do Tczewa Edmund Antczak, trener, a prywatnie mąż radnej Grażyny Antczak:

- Panowie natychmiast odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Nie mieli żadnych wątpliwości, by wziąć udział w akcji i stać się jej ambasadorami. Problemem było jedynie dogranie terminu, ponieważ olimpijczycy mają bardzo napięty harmonogram zawodów i treningów. - mówiła podczas konferencji prasowej Grażyna Antczak, współorganizatorka przedsięwzięcia.

Sportowcy spotkali się z tczewskimi licealistami, by przekonać ich, że warto zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Na oczach dziennikarzy wpisali się również do Polskiej Bazy Dawców Komórek Macierzystych:

- Jeżeli nasza rejestracja pociągnie za sobą inne rejestracje, będzie super. Bardzo się cieszymy, że możemy wciąć udział w tym przedsięwzięciu - mówił Tomasz Majewski.

Zaangażowanie znanych sportowców w lokalną akcję cieszy władze Tczewa:

- Gdy jesteśmy zdrowi, nie myślimy o tych problemach. Dopiero, gdy sami zetkniemy się z chorobą lub dotknie ona naszych bliskich, zdajemy sobie sprawę, jak bezcenna jest pomoc w postaci podarowania drugiego życia. Liczę na to, że w Tczewie akcja spotka się z dużym odzewem. - mówił wiceprezydent Tczewa, Zenon Drewa.

W spotkaniu z mediami i licealistami uczestniczyła też przedstawicielka Fundacji Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych, która wyjaśniła, dlaczego warto zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i kto może zostać potencjalnym dawcą.

- Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 230 000 potencjalnych dawców z czego ok. 152 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 83 osoby oddały swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego. - mówiła Ewa Majkowska, koordynatorka ds. rekrutacji dawców.

Tczewianie okazję do powiększenia bazy potencjalnych dawców będę mieli okazję 22. października br. Wtedy planowany jest w Tczewie "Dzień Dawcy Szpiku Kostnego", podczas którego zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji. Akcja odbywać się będzie w CWRDW w godz. 12.00-18.00.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • _gość

  05.10.2011, 14:18

  w CWRDW ? Gdzie to jest ?

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx3.xx5 
 • ona tczew_gość

  05.10.2011, 16:08

  CWRDW??

  CWRDW TO ZNACZY Centrum Wystawienniczo Regionalne Dolnej Wisły

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx9 
 • goszzz_gość

  06.10.2011, 06:55

  NEEE!

  to , nie jest CWRDW!!!! TYLKO TCK!!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.36.xx7.xx8 
 • Jednak Centrum_gość

  06.10.2011, 12:48

  Dzień dawcy

  Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się na 100% w Centrum Wystwiennicz-Regionalnym Dolnej Wisły 22 pażdziernika w godz.12-18.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx4.xx5 
 • Wilk_gość

  06.10.2011, 21:55

  Ortografia

  Jak głupieje, zmieniła się pisownia czy to jakiś nowy wyraz? "że możemy WCIĄĆ udział w tym przedsięwzięciu ..."

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx0.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia