Mija siedem lat od śmierci Jana Pawła II

Młodzież przy tczewskim pomniku Jana Pawła II (fot. tcz.pl)
Tczew - Mija siedem lat od śmierci Jana Pawła II
Dzisiaj (02.04) mija siódma rocznica śmierci polskiego papieża. Tczewianie wciąż pamiętają o Karolu Wojtyle. Już tradycyjnie tutejsze parafie zapraszają na mszę w intencji Jana Pawła II, zaś Fabryka Sztuk otwiera wystawę "Jan Paweł II. Piaseczno-Pelplin-Watykan", upamiętniającą postać papieża Polaka.

"Budujecie na skale" - tak 6 czerwca 1999 nawoływał Jan Paweł II z ołtarza ustawionego na pelplińskiej Biskupiej Górze. Jego homilii przysłuchiwało się 300 tysięcy wiernych z terenu całego Kociewia, także tych z naszego miasta. Tczewianie pamiętają jednak nie tylko o wizycie papieża Polaka w nieodległym Pelplinie, ale także żałobę po jego śmierci. Balkony z flagami przyobleczonymi czarnym kirem, żałobne kokardki na samochodach, fotografie w oknach i setki zniczy na rondzie Jana Pawła II - tak wyglądał Tczew w kilka dni po śmierci papieża Polaka. W dniu pogrzebu polskiego papieża, 8 kwietnia 2005 roku, nie było zajęć w szkołach, pozamykane były urzędy i sklepy, zaś ulicami miasta przeszedł biało- żółty marsz, w którym wzięło udział ponad 10 tysięcy tczewian.

- W 7. rocznicę odejścia Jana Pawła II coraz częściej jest stawiane pytanie - na ile czytamy (oglądamy), rozważamy i rozumiemy Jego nauczanie religijne i społeczne? A nade wszystko - w jakim stopniu słuchamy nauczania i wskazań Jana Pawła II? Jest to tym bardziej ważne, iż tak wielu Polaków, z różnych stron i opcji politycznych, powołuje się na autorytet Jan Pawła II. Dlatego warto wrócić do Jego pięknej biografii, pielgrzymek do Polski i świata oraz encyklik, listów i książek. - podkreśla Jan Kulas, redaktor publikacji "Moje spotkania z papieżem Janem Pawłem II", w której swoimi świadectwami z wiary i spotkań z Janem Pawłem II, podzieliło się aż 50 osób z całego Pomorza, w tym 9. księży na czele z Biskupem Pelplińskim Janem B. Szlagą.

W tym roku, w siódmą rocznicę śmierci papieża, Fabryka Sztuk zaprasza do zwiedzania wyjątkowej wystawy fotograficznej, upamiętniającej postać papieża Polaka - "Jan Paweł II. Piaseczno-Pelplin-Watykan". Patronat honorowy nad wystawą objął Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga. Obejmuje ona kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii, przedstawiających m.in. koronację figury Matki Bożej w Piasecznie w 1968 roku z udziałem Karola Wojtyły, wizytę Ojca Świętego w Pelplinie w trakcie pielgrzymki do Polski w 1999 roku, a także udział przedstawicieli powiatu tczewskiego podczas uroczystej beatyfikacji Papieża-Polaka w Watykanie 1 maja 2011 roku. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, Archiwum Parafialnego ks. prałata Kazimierza Myszkowskiego i Ewy Kamińskiej w Piasecznie oraz ze zbiorów prywatnych Senatora RP Andrzeja Grzyba, ks. Ariela Januszewskiego, Gabrieli Zielińskiej, Wojciecha Ziemniaka oraz Józefa M. Ziółkowskiego. Na wystawie można również obejrzeć film dokumentalny autorstwa Józefa M. Ziółkowskiego, opowiadający o wizycie Ojca Świętego w Pelplinie w 1999 roku, zawierający wspomnienia osób związanych z organizacją tego niecodziennego wydarzenia, o jego okolicznościach oraz nieznanych szerzej szczegółach.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się dzisiaj (2 kwietnia) o godz. 17.00. Ekspozycja będzie czynna od 3 kwietnia do 3 maja w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.


Tczewskie obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II

W VII rocznicę śmierci Jana Pawła II w kościele farnym zostanie odprawiona Msza św. o godz. 21.37. Msza papieska, także w kościele NMP Matki Kościoła - tutaj papieżowi dedykowano mszę wieczorną. Wierni będą modlić się intencji błogosławionego Polaka również w pozostałych tczewskich świątyniach.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +3

  Obserwator_gość

  02.04.2012, 10:08

  To się porobiło...

  1. Pan Jan Kulas już zapomniał o swoim zachowaniu podczas głosowań dotyczących związków partnerskich i ochrony życia od naturalnego poczęcia? W pierwszym przypadku głosował "ZA" a w drugim wyjął kartę poselską i udawał, że nie ma Go na sali. Zbliżający się koniec rządów POpaprańców sprawia, że ten pan szuka elektoratu w Kościele? Mam nadzieję, że ludzie już nie dadzą się na to nabrać. 2. Nie trzeba już się modlić "W INTENCJI JANA PAWŁA II" - jest w niebie i teraz to ON może prosić Boga o potrzebne łaski dla nas :)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx7 
 • -1

  mieczyslaw

  02.04.2012, 18:32

  Panie Kulas, daj pan spokój. My panu już naprawdę dziękujemy. Polska potrzebuje ludzi światłych, ideowców, a przede wszystkim ludzi uczciwych i z honorem. Mamy dość hamulcowych bez ambicji.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  Polak_gość

  02.04.2012, 12:14

  Pamiętamy... (moj sposób na świętowanie)

  (*) postawię za chwilę na parapecie małą flagę papieską i polski ku pamięci naszego kochanego papieża! :( jeśli mi się uda to o 17 pójdę na wystawę a potem do fary na 21.37 na mszę św.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx0 
 • +3

  _gość

  02.04.2012, 12:30

  Mamy Pomnik Błogosławionego Jana Pawła II w Tczewie ufundowanego przez mieszkańców Tczewa to tam powinniśmy się spotkać wszyscy jak to było siedem lat temu i zapalić świeczki.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx2 
 • -2

  anonim_gość

  02.04.2012, 13:48

  {*}

  Odpowiedz
  IP: 213.241.xx9.xx6 
 • -1

  _gość

  02.04.2012, 18:15

  Pamiętamy. To już 7 lat minęło od śmierci naszego papieża rodaka. [*]

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx3 
 • +1

  fdyuscadj_gość

  02.04.2012, 18:31

  niemam czasu praktycznie

  Odpowiedz
  IP: 80.203.xx8.xx3 
 • -2

  Antykatolik_gość

  03.04.2012, 07:31

  moderator też jest z pokolenia JP II?

  "63-letnia Angielka mówiła, o tym, że przez 50 lat myślała, że jest jedyną na świecie ofiarą księdza-pedofila. Kapłan gwałcił ją w jej własnym domu, a kiedy matka to odkryła, kazała jej modlić się za niego", "Już w 2003 r., kiedy w Bostonie wybuchł skandal pedofilii, Bernie MacDaid zdecydował się porozmawiać z papieżem Janem Pawłem II. Poprosił o pomoc amerykańskiego sędziego, który znał tak dobrze papieskiego sekretarza abp Stanisława Dziwisza, że mówił do niego „Stasiu". Sędzia umówił spotkanie w Rzymie. Kiedy jednak przybył do Watykanu, by spotkać się z papieżem, został zatrzymany przez gwardię szwajcarską. Jedynie do hotelu w którym się zatrzymał przyszedł abp James Green. Ta opowieść współzałożyciela Survivor's Voice podważa dotychczasową tezę, że Jan Paweł II nic nie wiedział o nadużyciach seksualnych w rządzonym przez siebie Kościele." Ponawiam pytanie: jeżeli będę ukrywał pedofilów przed prokuraturą i policją też będziecie stawiać mi pomniki?

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx1 
 • +2

  katoliczka_gość

  03.04.2012, 11:50

  do Antykatolik_gość

  Jeśli nie jestes katolikiem to po co wypisujesz tu takie bzdury. Obrazasz nie tylko mnie ale i tych co sa wyznania katolickiego. Przemyśl co chcesz napisac a potem napisz. Świeć Panie nad duszą Jana Pawła II [*] Zawsze w naszej pamięci juz nigdy nie bedzie drugiego takiego papieża.

  Odpowiedz
  IP: 213.195.xx3.xx5 
 • -1

  Antykatolik_gość

  04.04.2012, 22:01

  Możesz

  wyjaśnić, w jaki sposób to Ciebie obraża? Wielu papieży było mordercami albo alfonsami, obrażam Was pisząc o tym? To śmieszne, mam do czynienia z dorosłymi ludzmi cz z dziećmi?

  Cytuj
  IP: 89.200.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia