Żar tropików - drugi stopień zagrożenia w związku z upałami

Jeśli podczas upału nie mamy urlopu, czeka nas ciężka przeprawa w mieście
Tczew - Żar tropików - drugi stopień zagrożenia w związku z upałami
Ponad trzydziestostopniowe temperatury i bezchmurne niebo sprawiły, że kto tylko może, ucieka za miasto. Ci, którzy pozostali w Tczewie, muszą sobie radzić z lejącym się z nieba ukropem, topiącym się asfaltem i gorączką w biurze. A prognozy ostrzegają, że może być tylko cieplej. Z zapowiedzi synoptyków wynika, że tak wysokie temperatury mają utrzymywać się przez cały tydzień. Tymczasem na Pomorzu już obowiązuje drugi stopień zagrożenia w związku z wysokimi temperaturami.

Jak radzić sobie z upałem? To pytanie zadaje sobie dzisiaj większość Polaków. W najlepszej sytuacji znajdują się ci, którym szczęśliwie przypadł właśnie termin urlopu. Kto nie musi wybrać się do pracy, pakuje się w auto lub pociąg, by udać się nad morze. Jeśli zostajemy w mieście, musimy dobrze przygotować się na falę gorąca. O tym, że upały mogą być bardzo niebezpieczne przekonują lekarze, którzy apelują o rozwagę. Najlepiej, żeby osoby starsze oraz dzieci nie wychodziły z domu pomiędzy południem a godziną 16, jeśli nie ma takiej potrzeby. Pamiętajmy też o spożywaniu sporej ilości płynów - najlepiej zaś napojów z dużą zawartością magnezu i potasu. Nie warto też korzystać z metody - zimne piwo na ugaszenie pragnienia. Alkohol i słońce, to bardzo zdradliwe połączenie.

Z poradami do kierowców zwracają się także policjanci. Najlepiej nie wybierać się w daleką trasę, bowiem podczas tak dużych upałów temperatura w nieklimatyzowanym wnętrzu auta może nawet sięgnąć... kilkudziesięciu stopni. W takich warunkach trudno utrzymać koncentrację. Jak zatem poradzić sobie z tropikalnym żarem "za kółkiem"? Po prostu robić sobie jak najczęstsze przerwy w jeździe. Czekamy także na pomysły internautów, jak przetrwać upały, pozostając w mieście.

IMGW ostrzega

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW Oddział w Gdyni ostrzega przed upałami (stopień zagrożenia: 2)

Przebieg: Przewiduje się wzrost temperatury maksymalnej od 32 do 35 °C. Temperatura minimalna 20 do 22°C.
Skutki: Duże ryzyko udaru słonecznego; zagrożenie życia; uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg; duże zagrożenie pożarowe.
Główny inspektor sanitarny zaleca

- W ciągu dnia, zamykaj okna i żaluzje (jeśli dostępne) szczególnie po stronie nasłonecznionej; otwieraj okna i żaluzje nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa, jeśli jest to bezpieczne.
- Jeśli mieszkanie jest klimatyzowane, drzwi i okna należy zamykać.
- Wentylatory elektryczne mogą dawać pewną ulgę, jednak, jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 35 °C, wentylator nie jest w stanie zapobiec chorobom wywołanym działaniem upału; niezwykle ważne jest picie płynów.
- Przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą,
- Jeśli w miejscu zamieszkania nie można utrzymać chłodu, spędź 2-3 godzin dziennie w chodnym miejscu (np. klimatyzowanym budynku publicznym).
- Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia.
- Unikaj forsownego wysiłku fizycznego.
- Pozostawaj w cieniu.
- Nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w zaparkowanym pojeździe.
- Dbaj o chłodzenie i nawodnienie organizmu
- Korzystaj z chłodnych pryszniców i kąpili.
- Zastępczo stosuj gotowe okłady i kompresy chłodzące, nasączone zimną wodą ręczniki czy gąbki, kąpiele stóp w zimniej wodzie, itp.
- Noś lekką, nie przylegającą do ciała odzież z tkanin naturalnych; wychodząc na zewnątrz załóż kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.
- Pij regularnie, przy czym unikaj napojów zawierających cukier lub alkohol.
- Jeśli osoba, którą znasz jest zagrożona, pomóż jej w uzyskaniu fachowej porady i pomocy; samotnie mieszkające osoby starsze i chore należy odwiedzać co najmniej raz dziennie.
- Jeśli odczuwasz zawroty głowy, osłabienie, niepokój, lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, staraj się jak najszybciej uzyskać pomoc, przenieś do chłodnego miejsca i zmierzyć temperaturę ciała.
- Nawadniaj organizm pijąc wodę lub soki owocowe.
- W przypadku bolesnych skurczy mięśniowych, zwykle mięśni nóg, ramion lub brzucha, występujących często po długotrwałym wysiłku fizycznym podczas upału, bezzwłocznie odpocznij w chłodnym miejscu pijąc jednocześnie doustne gotowe nawadniające płyny glukozo-elektrolitowe. Jeśli związane z przegrzaniem organizmu kurcze nie ustępują przez dłużej niż godzinę, konieczne staje się skorzystanie z opieki medycznej.

Więcej na www.gis.gov.pl .
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +12

  martina_gość

  13.07.2010, 06:31

  nom , pogoda jest hardcorowa ... :/

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx9.xx0 
 • -21

  gość_gość

  13.07.2010, 07:06

  To jest jakaś kpina... to ma być upał? Normalna fajna pogoda, gdyby jeszcze nie było tego zimnego wiatru to jeszcze lepiej by było. Polacy są śmieszni, najpierw wszyscy mówią że jest za zimno, że mogłoby być gorąco a teraz na odwrót...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx4 
 • +7

  ja_gość

  13.07.2010, 12:37

  Może trochę niedobrane słowa, ale ogólnie się zgadzam. Jak mróz, to za zimno. Jak pada, to źle, bo mokro. Jak upał, to źle, bo ... nareszcie mamy lato. Nie trzeba nigdzie wyjeżdzać daleko, morze ciepłe, a Polakowi jak zawsze nie dogodzisz. Dla mnie - nareszcie mamy lato.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx1.xx1 
 • +15

  do gość_gość

  13.07.2010, 08:54

  widać, że niektórym już ten upał zaszkodził i nie wiedzą co mówią ;)

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx0.xx7 
 • -1

  Anula_gość

  13.07.2010, 08:55

  Racja jak jest zimno narzekają a jak ciepło to im znów za gorąco. W końcu jest lato. Jaka ostra była zima to i gorące lato jest.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • -22

  haha_gość

  13.07.2010, 10:26

  hahaha

  ostra zima była?kiedy?Ty z Tczewa wogóle?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx0.xx7 
 • +1

  _gość

  13.07.2010, 08:58

  A co do chłodzenia się zawsze w mieście jest jeszcze zbiornik wodny zwany Wisłą teraz to przerąbane mają ci co pracują tych blaszanych marketach

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +5

  matka_Polka_gość

  13.07.2010, 11:46

  A na bulwarze dzieci nie mogą się schować przed upałem pod ŻADNYM drzewkiem :-(

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • -1

  _gość

  14.07.2010, 08:25

  Tak. Przydałyby się tam drzewka.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +3

  ona__gość

  13.07.2010, 11:50

  gdyby caly czas bylo standardowo ok.25 to byłoby super:) tak w sam raz ... :)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx2 
 • -5

  hmm

  13.07.2010, 12:09

  hm

  Jest zimno ludzie narzekają zrobi się ciepło też narzekają. Brać urlopy i na morze, jezioro Świetna pogoda na takie wyprawy. A w Tczewie w takie upały powinni polewać ludzi wodą (oczywiście którzy chcą) i w inny sposób ochładzać ;]

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  _gość

  13.07.2010, 12:50

  tak jak w innych miastach kombinują jak się chłodzić np w fontannie:P

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia