Rocznica wybuchu wojny. Tczewianie spotkali się przy moście

Tczewianie spotkali się przy moście w rocznicę wybuchu wojny (fot. tcz.pl)
Tczew - Rocznica wybuchu wojny. Tczewianie spotkali się przy moście

zobacz galerię zdjęć: 12
Wczoraj (01.09) na bulwarze nadwiślańskim tczewianie uczcili pamięć ofiar września 1939 roku. Podczas uroczystości przypomniano, że wojna rozpoczęła się właśnie w Tczewie. Jak co roku, samorządowcy, kolejarze organizacje kombatanckie, związkowcy oraz społeczność miasta wspólnie złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar wojny.

Tczewskie uroczystości związane z obchodami wybuchu II wojny odbyły jak co roku w sąsiedztwie tczewskich mostów przez Wisłę. Kazimierz Ickiewicz, prowadzący uroczystość, przypomniał dramatyczne wydarzenia sprzed 72. lat - natarcie lądowe na miasto, przewidziane na godz. 4:45, poprzedził nalot 6 bombowców i 6 myśliwców niemieckich. Niemiecka eskadra wystartowała o godz. 4:26 z lotniska pod Elblągiem i dla zmylenia, nadlatując od południa o godz. 4:34, zbombardowała m. in. dworzec PKP. Na podstawie tych wydarzeń można sądzić, że wojna rozpoczęła się właśnie w naszym mieście.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

- Spotykamy się tu od wielu lat. Takich miejsc, które upamiętniają bohaterów wojny obronnej, mamy w Tczewie jeszcze kilka - obelisk przed jednostką wojskową, groby poległych żołnierzy II Baonu Strzelców na tczewskim cmentarzu, tablice upamiętniającą poległych harcerzy w Parku Miejskim. Co roku jednak przychodzimy właśnie tu, gdzie zdaniem wielu historyków rozpoczęła się II wojna światowa. W miejscu, gdzie nasi rodacy usiłowali zatrzymać wojenną machinę. - mówił prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Obecny na uroczystościach doradca prezydenta RP, Henryk Wujec, odczytał wystosowany przez głowę państwa na tę okazję specjalny list.

- To tutaj doszło do jednych z pierwszych zmagań w wojnie, która okazała się największym i najkrwawszym w historii konfliktem zbrojnym. To tutaj polscy żołnierze, kolejarze i celnicy stawili zacięty opór niemieckim agresorem. Skłaniamy głowy przed patriotyzmem i poświęceniem tych, którzy w godzinę najcięższej próby zaświadczyli o swej wierności Rzeczpospolitej. - napisał Bronisław Komorowski.

List od marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny odczytał poseł Sławomir Neumann. Za ofiary terroru II wojny światowej modlił się ks. dziekan Stanisław Cieniewicz. Podczas uroczystości odbył się także Apel Poległych, zaś żołnierze 16. Tczewskiego Batalionu Saperów oddali salwę honorową.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +1

  bonbon_gość

  02.09.2011, 08:36

  ok

  Super jet to, że upamiętnia się tych co byli patriotami tylko co niektórzy kolejarze co stali ze sztandarem upolityczniali impreze, a podczas takiej uroczystości nie powinno mieć to miejsca, poza tym czeka się do końca, a połowa z pocztów jak zaczeło padać schowała się pod drzewo. Panowie przyszliście w mundurach i w poczcie sztandarowym tak nie przystoi postępować.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • max_gość

  02.09.2011, 11:52

  Dokładnie! Poczet sztandarowy zobowiązuje, a deszcz nie był ulewny. Wstydem jest także, gdy poczet sztandarowy się spóźnia na uroczystości - a to miało miejsce w przypadku jednej ze szkół podstawowych. Dzieci trzeba uczyć szacunku do tradycji i ceremoniału.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx9.xx3 
 • +3

  Piotrtczewiak_gość

  02.09.2011, 08:45

  RODZINY POLEGLYCH I POMORDOWANYCH NADAL ŻYJĄ

  RODZINY POLEGLYCH I POMORDOWANYCH NADAL ŻYJĄ - W BIEDZIE

  Odpowiedz
  IP: 46.113.xx4.xx0 
 • +2

  Observer_gość

  02.09.2011, 09:18

  Pan Drewa świetnie się bawił

  cześć Jego pamięci!

  Odpowiedz
  IP: 89.78.xx7.xx6 
 • ja15_gość

  02.09.2011, 09:33

  za rok

  Za rok bedzie kompania honorowa z Elbląga? czy może uroczystość odbędzie sie bez wojska?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • -2

  kibic_gość

  02.09.2011, 17:06

  Drewa drwi

  A i znowu p. Drewa drwi swoim szyderczym uśmiechem :(, kto go tam wybral no bo nie został wybrany radnym przez nas mieszkanców tczewa

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx2.xx6 
 • +1

  kibic2_gość

  02.09.2011, 22:17

  Jak to nie został wybrany?! Został, miał mnóstwo głosów, ale oddał mandat.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • _gość

  02.09.2011, 21:19

  uuu

  i platformiak no no

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.