Jest legendarny sztandar!

(fot. mat .prasowe)
Jest legendarny sztandar!
Medyczne Studium Zawodowe przy CKZ "Nauka", jako współcześnie najstarsza i największa szkoła medyczna w Tczewie, kontynuuje - jak wiadomo - tradycje kultowego Liceum Medycznego. Medyczne Studium Zawodowe "Nauki" przyjęło imię Stanisławy Sterczewskiej - założycielki i ostatniej dyrektorki b. Liceum Medycznego. Jednocześnie, z inicjatywy Koła Przyjaciół - dawnych nauczycieli i absolwentów LM oraz dyrekcji "Nauki - powołano Izbę Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego.

Po roku istnienia Izba Tradycji może pochwalić się zbiorem pamiątek z pierwszych lat szkolnictwa medycznego w Tczewie. W zasadzie brakowało już tylko legendarnego sztandaru szkoły. Dlaczego legendarnego? - starsi tczewianie dobrze to wiedzą. A to z racji skutecznej obrony jego apolityczności. Kierownictwo kultowego "Medyka" LM, na czele z dyr. S. Sterczewską, postawiły na szali własny honor i bezpieczeństwo, skutecznie przeciwstawiając się umieszczeniu na sztandarze symboli ówczesnego, nieakceptowanego systemu politycznego.

Przez całe lata wydawało się, że przeciwnicy demokratycznych zmian zemścili się za to, niszcząc sztandar po likwidacji Liceum Medycznego. Liceum, które tymczasem w społeczeństwie Tczewa i regionu zyskało rangę placówki kultowej. Na szczęście, tczewskim lekarzom i pielęgniarkom udało się uchronić ten symbol niezależności środowiska służby zdrowia: przetrwał bezpiecznie w magazynach Szpitali Tczewskich. W tych dniach sprezentowano go nowemu tczewskiemu "Medykowi", gdzie teraz będzie go można podziwiać w Sali Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego (w siedzibie MSZ CKZ "Nauka" przy ul. Warsztatowej).

Wizyta w Izbie Tradycji może być dla każdego okazją do zapoznania się z potencjałem kształceniowym nowego "Medyka" z ul. Warsztatowej. Na początek rozpoczęto kształcenie w zawodach: opiekun medyczny, opiekunka dziecięca i asystentka stomatologiczna. Potem doszły: technik masażysta, terapeuta zajęciowy, higienistka stomatologiczna, technik farmaceutyczny, technik elektroradiolog, ortoptystka (asystentka okulisty i optyka) i rejestratorka, a też zawody okołomedyczne: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekunka środowiskowa.

Zapewne wysokie noty absolwentów na forum regionalnym i ogólnopolskim, a także wysokie oceny ich pracodawców spowodowały, że właśnie do nowego "Medyka" zwrócili się dawni absolwenci i sympatycy b. LM z propozycjami, ażeby Medyczne Studium Zawodowe "Nauki" oficjalnie podtrzymywało i kultywowało te wspaniałe tradycje pielęgniarstwa tczewskiego. Dlaczego nie! Izba Tradycji funkcjonuje już od ponad roku. Teraz wzbogaciło się o kultowy sztandar!

Opiekunowie Izby nieustannie oczekują na kolejne pamiątki związane z b. Liceum Medycznym i jego absolwentkami. W sprawie tej prosimy o kontakt z dyrekcją tczewskiego "Medyka", w Centrum Kształcenia Zawodowego "Nauka", 83-110 Tczew, ul. Warsztatowa 4, tel.58/721-70-46 i 660-681-360, ckz.nauka@wp.pl. Osoba do kontaktów: p. Żaneta Góra.

Na zdjęciu: Odzyskany, oryginalny sztandar kultowego Liceum Medycznego przekazany placówce kontynuującej tradycje tczewskiego szkolnictwa medycznego - Medycznemu Studium Zawodowemu z ul. Warsztatowej. Już teraz jest do podziwiania w zbiorach Izby Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego w siedzibie nowego "Medyka" przy u. Warsztatowej 4 w Tczewie. Na zdjęciu prezes Szpitali Tczewskich SA, Maciej Bieliński wręcza legendarny sztandar dyrektorce Centrum Kształcenia Zawodowego "Nauka", Marii Wasiewicz - Galińskiej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • realista_gość_gość_gość

    26.08.2020, 10:04

    Miałem ten zaszczyt i wyjątkową przyjemność znać Panią Dyrektor Sterczewską osobiście.Była osobą niebywale ujmującą i sympatyczną.W tamtych czasach chyba jako nieliczna a może jedyna nie uległa zapędom ówczesnych aparatczyków i nigdy nie wstąpiła do PZPR ,a do tego trzeba było mieć charakter i osobowość.Taka była Pani Sterczewska ale pewnie więcej powiedzą o niej jej byli współpracownicy i uczniowie.Do dzisiaj nie mogę zrozumieć dlaczego zlikwidowano tak prestiżową szkołę bo jej absolwenci to były perełki i wiele z nich pracuje w zawodzie do dzisiaj.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx8.xx1 
  • lgh_gość

    26.08.2020, 11:27

    Dobre pytanie. Naprawdę. Liceum medyczne zamknięto w roku 94 (?) - przed reformą administracyjną, czyli pytanie komu wtedy podlegało szkolnictwo średnie... Niewykluczone, że miastu, stąd możnaby się dokopać do uchwały RM w tej sprawie. A może nawet do protokołu z posiedzenia w sprawie tej uchwały.

    Cytuj
    IP: 78.31.xx6.xx0 
  • Tadeusz_gość

    26.08.2020, 10:58

    Zamiast liceum medycznego mamy szkołę katolicką :-(

    Odpowiedz
    IP: 178.217.xx5.xx3 
  • gość_gość

    26.08.2020, 11:19

    ciemnogród

    Dlatego tak mamy, jak mamy. W Polsce, ogólnie brakuje pielęgniarek. Przeszliśmy, na system leczenia różańcowy. Polska to ciemnogród.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx2.xx5 

    miejscowa_gość

    26.08.2020, 20:34

    liberalne lewacy..

    .....tak wypisuja kretynizmy! Bez matki Boskiej i interwencji jezusa Chrystus nikt ci nie pomoze!mPielegniarka ani doktur nie ma sily leczyc bez pomocy wiernych panu naszemu! Komunisci tak mysleli i juz nie mysla tak!

    Cytuj
    IP: 37.47.xx3.xx0 
  • gość_gość

    26.08.2020, 21:56

    ciemnogród

    ".....tak wypisuja kretynizmy! Bez matki Boskiej i interwencji jezusa Chrystus nikt ci nie pomoze!mPielegniarka ani doktur nie ma sily leczyc bez pomocy wiernych panu naszemu! Komunisci tak mysleli i juz nie mysla tak!"

    Jesteś typowy katolicki ciemnogród. Ukończ podstawówkę, i naucz się bezbłędnie pisać po polsku. Jesteś półanalfabetką.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx5 
  • Henio_gość

    27.08.2020, 07:30

    Trudne czasy bezrobocia

    To proste.Nastały trudne czasy! W tym czasie to była fabryka bezrobocia, więc szkoła nie miała racji bytu! Szkoły kierunkowe zależne są od rynku pracy.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx0.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.