Kawa specialty - co to jest?

Kawa specialty - co to jest?
Kawa specialty - co to jest?
Kawa to napój, bez którego trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie dnia. Większość z nas sięga po niego o poranku - niektórzy wolą klasyczną małą czarną, inni espresso, czy latte z pianką. Kawa wyróżnia się wyjątkowymi walorami smakowymi, a także ma działanie pobudzające. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka kawa jest najlepsza? Musisz zatem wiedzieć, że istnieją specjalne kawy ,,specialty", których każdy, kto lubi kawę, powinien spróbować przynajmniej raz. Dowiedz się więcej!

Czym jest kawa specialty?

Zacznijmy od historii - wyrażenia ,,Specialty Coffee" użyła po raz pierwszy Erna Knutsen (1921-2018) w Tea&Coffee Trade Journal w 1974 roku. Wówczas wykorzystano je, aby sprawdzić najlepsze ziarna, które produkowano w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Wyróżniały się one doskonałymi nutami smakowo aromatycznymi.

Pod terminem kawa specialty kryje się najwyższej jakości kawa, która nie zawiera żadnych defektów. Wyróżnia się rewelacyjnym, niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Aktualnie za kawę specialty uważa się taką, która zyskuje przynajmniej 80 punktów w stu punktowej skali. Przyznawanie punktów to natomiast zadanie najlepszych sommelierów, czyli Q-graderów.


Czym wyróżniają się kawy specialty?

Najważniejszy jest smak - w przypadku kaw specialty jest on czysty i pozbawiony goryczki. Wyróżnia je niebywała delikatność. Wybierając kawę specialty, nie musisz sięgać po żadne dodatki w postaci mleka czy cukru. Wynika to z tego, że tego typu kawy mają już słodki smak lub też wyróżniają się delikatną słodkością z lekką nutą kwasowości.

Ziarna kaw specialty zdecydowanie można uznać za wyjątkowe - zbiera je się ręcznie i poddaje częstym kontrolom. Najczęściej tego typu kawy wytwarza się w takich krajach jak m.in.:

- Kolumbia,
- Brazylia,
- Indonezja,
- Etiopia.

Proces produkcji kawy specialty - jak wygląda?

Proces produkcji kawy specialty złożony jest z kilku kroków. Całość zaczyna się od plantacji, która powinna znajdować się na odpowiednich gruntach, czyli takich, które sprzyjają porostowi kawy. Później następuje zbiór ziaren, który odbywa się ręcznie. Kolejny krok to kontrola jakości ziaren i zbioru kawy. W następnym etapie dochodzi do parzenia ziaren i zaparzania kawy. To długa i nieprosta droga produkcji kawy specialty. Wspomnieliśmy już o tym, aby kawa była uznana za specialty musi uzyskać odpowiednią ilość punktów. Kawa może otrzymać certyfikat SCA, gdy zdobędzie więcej niż 80 punktów w 100 punktowej skali.

Jak wyglądają oceny punktowe?

W sytuacji, gdy kawa dostanie notę między 80 a 84,99 punktów, to otrzymuje bardzo dobrą ocenę. W przypadku nieco wyższej noty, czyli pomiędzy 85 a 89,99 punktów - uznaje się, że kawa jest świetna. Zaś jeśli dostanie notę pomiędzy 90 a 100 punktów - kawa jest wybitna. Sposób przyznawania punktów odbywa się na podstawie kilku czynników - m.in. uwzględnia się to, w jakich warunkach była uprawiana kawa.

Kawa specialty a zwykłe kawy - jak ją odróżnić?

Nie ma możliwości, aby klasyczna kawa otrzymała notę sięgającą 80 punktów przyznawanych przez SCA, czyli Specialty Coffee Association. Jako przykład warto wspomnieć, że kawa specialty zostaje poddana ocenie na podstawie tego, ile ziaren w każdej partii było wadliwych (max. to 1 do 1,5%).

Kawa specialty zawsze wyróżnia się świeżością. Kupując ją, masz pewność, że pochodzi z ostatnich zbiorów. Niestety nie można powiedzieć tego samego o klasycznej kawie dostępnej w większości marketów. Czy wiesz, że tego typu kawa mogła mieć swój zbiór nawet 4 lata wcześniej?
Dodatkowo wiedz, że kawę specialty pali się najwyżej około 4-6 tygodni wstecz, a klasyczną - nawet 1,5 roku wstecz!

Gdzie znajdziesz kawę najwyższej jakości?

Kawy specialty niedostępne są na sklepowych półkach. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, to dokonaj zakupu w sprawdzonej palarni kawy - dobrym wyborem może być Rzemieślnicza palarnia kawy Finest Coffee, którą znajdziesz pod adresem https://finestcoffee.pl Jeśli będziesz potrzebował porady podczas zakupów, to zawsze możesz skontaktować się z ekspertami, którzy chętnie podpowiedzą, jaka kawa spełni Twoje oczekiwania.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • observeur_gość

    02.09.2022, 11:13

    Kawy specialty to najgorsza kawa ze sklepowych półek jaka moze wyobrazic sobie swiat, kupowana wprost z podłogi w hurtowni, zapakowana w w cud-miod opakowanie (im bardziej wariackie tym lepsze, rosyjska onuca z II wojny swiatowej nadaje egzotyczny smak wszystkiemu a co dopiero kawie), następnie owiewa się tą kawę tajemniczoscią pochodzenia (im bardziej tajemniczo się ją opisze tym lepiej, najlepiej w ogole nie pisac skąd pochodzi, wystarczy napisac, że pochodzi eco plantacji w wysokich górach na Spitzbergenie ... a nie wróc na Spitzbergenie słaby klimat .... no to z wysokich And i smazy sie w najgoretszym słoncu bogów Peru), potem umieszcza sie ją na półce sklepu, gdzie w oknie wisza koraliki z koziego gówna uchodzace za przysmak w pewnym regionie swiata, w sklepie gdzie sprzedaje jakis wyemacypowany goguś z niedomykajaca sie buzią (który jeszcze pół roku temu gnoj z ojcem zza stodoły widłąmi wywoził, a teraz jest wybitnym specjalistą od marketingu stosowanego a zwłaszcza w materii Kawy specialty), wreszcie w sklepie , gdzie normalny człowiek wstydzi sie wejsc, a do którego nawiewają tłumnie wszelkiej masci snoby. Czesto sie takie sklepy łaczy z punktem konsupcyjnym, gdzie specyficznego rodzaju konsumenci nie znajacy sie nawet na manetkach własnego BMW specyficznie robiąc dziubek z ust i trzymając filizankę wielkosci kieliszka w dwóch paluszkach popijają niemalze w ekstazie ów niezwykły specyfik kiwajac łebkami na znak pokoju do wszystkich obecnych w owej kawiarence.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx2 
  • observeur_gość

    02.09.2022, 11:19

    Ja piję wyłącznie Kawy specialty z Dino o nazwie Rio de Brass (granatowe opakowanie ziarnistej) po wysoce nieleganckiej cenie az 29,99zeta za 1kg, a wysoce nieeleganckiej cenie , bo wsrodku tej paczki jest jedna z lepszych kaw gatunku Brasil, które u Jacobsów kosztują od 60zeta za 1kg. Wiec jesli szanowny czytelniku nie mozesz tej kawy wjedynymw Tczewie Dino kupic to wiedz, ze to przeze mnie, bo jak jest na półce to zabieram wszystkie paczki jakie są (z lenistwa, bo nie chce mi sie jezdzi do innych oddalonych od Tczewa sklepow Dino).

    Cytuj
    IP: 109.207.xx8.xx2 
  • qq_gość

    02.09.2022, 13:23

    NIE MA TO JAK USUWAĆ NIEPRZYCHYLNE KOMENTARZE. BANDA PSEUDOREDAKTORKÓW!

    Odpowiedz
    IP: 46.175.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.