Konferencja - "Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością"

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
19
11.2021
Piątek
Konferencja - "Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością"
Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie wraz z Zespołem Placówek Specjalnych w Tczewie są organizatorami I Konferencji "Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością. OZON - Oswój, Zrozum- Odczaruj Niepełnosprawność", która odbędzie się 19 listopada 2021 r. w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie. Celem konferencji jest poszerzenie wiedzy o nowatorskich metodach terapii i leczenia farmakologicznego osób z niepełnosprawnościami oraz omówienie problemów związanych z ich seksualnością.

Patronat Honorowy nad konferencją objęli: Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych p. Paweł Wdówik, Marszałek Województwa Pomorskiego p. Mieczysław Struk, Starostwa Powiatu Tczewskiego p. Mirosław Augustyn, Prezydent Miasta Tczewa p. Mirosław Pobłocki. Patronaty medialne: Radio Gdańsk, Redakcja Nasze Sprawy, Magazyn Integracja oraz Portal Niepełnosprawni.pl. Konferencja została dofinansowana ze środków Powiatu Tczewskiego przy wsparciu NZOZ Przychodnia PELMED, NZOZ Przychodnia Rogowscy oraz firmy Flex.

- Pomysł na organizację konferencji zrodził się ze zgłaszanych przez specjalistów, rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością potrzeb kontaktu z wybitnymi specjalistami w wybranych dziedzinach, do których nie mają dostępu na co dzień. Chcieliśmy umożliwić rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnością udział w takiej formie zdobywania informacji o terapiach, nurtujących problemach związanych z funkcjonowaniem dziecka z niepełnosprawnością, która byłaby dodatkowym wsparciem do tego, które staramy się stwarzać na bieżąco w postaci spotkań i rozmów w szkole i w stowarzyszeniu z naszymi specjalistami. - mówią organizatorzy.


W tym roku Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego obchodzi 20-lecie swojej działalności i konferencja jest jednym z elementów obchodów tej rocznicy. Konferencja zostanie włączona do stałych działań stowarzyszenia, by rokrocznie zapraszać do Tczewa znakomitych specjalistów, którzy będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.


Zaproszenie na konferencję w roli prelegentów przyjęli: dr n. med. p. Marta Herstowska (specjalista psychiatra dodatkowo psychiatra dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo - behawioralny, wykładowca akademicki), mgr Joanna Wójtowicz- Pałasz (logopeda kliniczny terapii wczesnodziecięcej, diagnosta dzieci z ASD, wykładowca akademicki, prelegentka podczas konferencji naukowych dotyczących spectrum zaburzeń autystycznych) i mgr Wiesław Sokoluk (pedagog, seksuolog kliniczny, psychoterapeuta, superwizor Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji z zakresu seksualności). Prelegenci na co dzień pracują w Krakowie, Warszawie i w Trójmieście.

I KONFERENCJA "PROBLEMY I FORMY WSPARCIA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ"

PROGRAM KONFERENCJI


Panel dla rodziców, opiekunów osób z niepełnosprawnością

8.50 - 9.00 rejestracja uczestników
9.00-9.15 przywitanie, otwarcie Konferencji
9.15-10.00 dr n. med. Marta Herstowska
(psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta)
"Nie taki diabeł straszny ..."- o możliwościach farmakologicznych stosowanych u dzieci wymagających leczenia psychiatrycznego, lęku rodziców, stereotypach i pokonywaniu kroków milowych w drodze do dorosłości"
Przybliżenie tematyki stosowania leków psychiatrycznych u dzieci, które w przebiegu niepełnosprawności prezentują zachowania agresywne, psychotyczne, zaburzenia afektywne, lękowe i zaburzenia snu. Wsparcie farmakologiczne dzieci z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualną, innymi zaburzeniami psychicznymi.

10.05-10.50 mgr Joanna Wójtowicz- Pałasz
( logopeda kliniczny terapii wczesnodziecięcej)
"Czy łatwo pozostać w roli Rodzica? Wsparcie terapeutyczne Małego Dziecka w warunkach domowych. Ujęcie praktyczne! "

10.55-11.40 mgr Wiesław Sokoluk
(seksuolog kliniczny, psychoterapeuta,superwizor PTS)
"Mity na temat seksualności osób z niepełnosprawnością"
w formie mini warsztatu
11.40-12.10 przerwa kawowa, możliwość indywidualnych rozmów z Prelegentami

Panel dla specjalistów, terapeutów pracujących z osobami z niepełnosprawnością

12.30 rejestracja uczestników
12.40-12.50 przywitanie, otwarcie Konferencji
12.50-13.35 mgr Joanna Wójtowicz- Pałasz
( logopeda kliniczny terapii wczesnodziecięcej)
"Wspieraj z głową! Podążanie jako odczytywanie gotowości do nabywania nowych umiejętności"
13.40-14.25 mgr Wiesław Sokoluk
(seksuolog kliniczny, psychoterapeuta,superwizor PTS)
"Seksualność osób z niepełnosprawnością - zwyczajna czy niezwyczajna?"
14.30-15.15 dr n. med. Marta Herstowska
(psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta)
"Gdy pacjent z diagnozą całościowych zaburzeń rozwoju i innych chorób/zaburzeń psychicznych puka do drzwi psychoterapeuty/psychologa/pedagoga ... "
O holistycznym podejściu do pacjenta, współpracy z psychiatrą, mechanizmach działania leków, interwencjach psychoterapeutycznych, psychoedukacji i objęciu rodzin kompleksowym wsparciem psychologiczno-psychiatrycznym.
15.15 -16.00 zakończenie i słodki poczęstunek

Drukuj
Prześlij dalej