Młodzież z Tczewa walczy o nowe oświetlenie dla swojej szkoły

W konkursie bierze udział młodzież z całej Polski (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Młodzież z Tczewa walczy o nowe oświetlenie dla swojej szkoły
Uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tczewie biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-sportowym "Jasna szkoła - prosta sprawa!", którego celem jest poprawa poziomu edukacji młodzieży na temat zdrowego trybu życia, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Młodzież, oprócz zdobywania wiedzy walczy także o nagrodę główną w konkursie, którą jest nowoczesne i energooszczędne oświetlenie sal lekcyjnych ufundowane przez firmę Philips.

- Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania, promując wiedzę z ekologii, higieny i zdrowego stylu życia. Największym zainteresowaniem cieszył się test sprawności fizycznej, w którym zespół ocenił swoją sprawność i kondycję. Z kolei wyniki zadania "Czy musi tyle lecieć? - zrównoważone zużycie wody, skłoniły uczniów do refleksji nad nieracjonalnym i nieuzasadnionym jej zużywaniem". Uczniowie z niedowierzaniem odczytywali dane liczbowe o zużyciu wody w ciągu tygodnia, miesiąca i roku przez jedną osobę i cały zespół. Ciekawe okazało się również, wg uczniów, zadanie "Czy wiesz co kupujesz? - czytanie informacji na opakowaniach produktów żywnościowych". Nauczyło młodzież dokonywania rozsądnych wyborów podczas zakupów, zarówno pod względem dbałości o własne zdrowie, jak i środowisko. Uważam, iż tematyka i forma zadań była innowacyjnym sposobem zainspirowania młodzieży do pracy nad sobą. Uczniowie w sposób praktyczny badali dziedziny codziennego życia, mając na uwadze fakt, iż ich los jest w ich rękach. - mówi Hanna Rynkiewicz, opiekun projektu.

Pierwszym etapem projektu "Jasna szkoła - prosta sprawa!" jest konkurs wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju (ekologia, profilaktyka zdrowotna, sposoby oszczędzania energii, zasady higieny, właściwa dieta i nawyki żywieniowe). Drugim etapem będzie, turniej piłkarski którego finały odbędą się już wiosną tego roku w Warszawie na stadionie Pepsi Arena, jednym z najnowocześniejszych obiektów piłkarskich w Polsce.

W projekcie biorą udział 124 gimnazja ze 110 miast w Polsce. Do 15 marca 2012 r. zgłoszone szkoły będą wykonywały zadania w ramach konkursu wiedzy (zajęcia teoretyczne i praktyczne pod nadzorem nauczyciela) oraz wypełnią internetowy test wiedzy. Na tej podstawie zostanie wyłonionych 16 finalistów. Wiosną 2012 r. rozegrają one finałowy turniej piłkarski, który wyłoni zwycięzców całego projektu. Nagrodą główną konkursu jest nowoczesne i energooszczędne oświetlenie sal lekcyjnych, ufundowane przez firmę Philips, z okazji 90-lecia działalności firmy w Polsce. Zawodnicy wszystkich 16 drużyn rywalizujących w turnieju piłkarskim będą jednocześnie grali o zdobycie nagród, w postaci wymiany oświetlenia, dla swoich kolegów ze szkół, które w danym województwie zajęły kolejne miejsca w konkursie wiedzy. Przykładowo, dzięki wygranej w turnieju piłkarskim, 8 szkół z tego samego województwa, które zajęły kolejne miejsca w turnieju wiedzy również zyska możliwość wymiany oświetlenia ufundowanej przez Philips. (patrz tabela poniżej).

Głównym organizatorem projektu "Jasna szkoła - prosta sprawa!" jest firma Philips. Patronem merytorycznym projektu jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Patronami honorowymi projektu są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Partnerami projektu są także firma Pepsi Co. oraz Klub Piłkarski Legia Warszawa. Ambasadorem konkursu jest były reprezentant Polski w piłce nożnej, Mirosław Szymkowiak.

Więcej informacji oraz pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej: www.jasnaszkola.pl
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +5

  mgr inż. elektryk_gość

  22.02.2012, 09:31

  Brawo nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 3!! Walczcie o nagrodę!!! Firma Philips to światowy lider w oświetleniu. Wiele szkół ma jeszcze złe oświetlenie sal lekcyjnych i innych, co ma wpływ na wady wzroku u uczniów. Takie badania były w Polsce robione. Życzę wygrania nagrody od firmy Philips!!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
 • -1

  wredna_gość

  22.02.2012, 17:25

  Hmmm... dotąd myślałam, że dobre oświetlenie to wymóg SanEpid-u i jego zapewnienie leży w gestii organu prowadzącego, a tu, proszę, zdrowie pociech zależy od ich "dobrowolnego" udziału w durnym konkursiku w firmie, która ma z tego zysk...

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia