Teraz czas na sambory

Pierwszym z okolicznościowych dukatów były 4 dersławy (fot. tcz.pl)
Tczew - Teraz czas na sambory
Na początku czerwca rusza sprzedaż lokalnej waluty, która została wybita specjalnie z okazji zbliżającego się jubileuszu 750-lecia miasta. "4 sambory" można nabyć w sześciu punktach na terenie grodu Sambora. Przez trzy miesiące, jubileuszowym dukatem będzie się można posługiwać w specjalnie oznakowanych punktach handlowych i usługowych.

Własną monetę Tczew miał w średniowieczu, nie wypada zatem nie wybić lokalnego dukata z okazji rocznicy 750-lecia powstania miasta. Od czerwca ub. roku możemy znowu pochwalić się lokalną monetą - najpierw wybito kilkadziesiąt tysięcy sztuk dersławów, potem były trsowy, teraz przyszedł czas na sambory.

- 4 sambory, to trzeci i ostatni z serii dukatów lokalnych emitowanych przez Urząd Miejski w Tczewie z okazji jubileuszu 750-lecia nadania Tczewowi praw miejskich. Moneta trafi do obiegu 1 czerwca 2010 r. i będzie można się na posługiwać przez trzy miesiące w wybranych punktach handlowych i usługowych. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska z Biura Promocji tczewskiego magistratu.

Nazwa dukata "sambor" nawiązuje do imienia Księcia Sambora II, który w 1260 r. nadał Tczewowi prawa miejskie. Na awersie znajduje się wizerunek księcia, rewers jest taki sam jak w przypadku dwóch pierwszych dukatów okolicznościowych (4 dersławy i 4 trsowy). Znajduje się na nim współczesny tczewski gryf i logo 750-lecia miasta. 4 sambory można będzie już od 1 czerwca nabywać w sześciu punktach: Urzędzie Miejskim, Tczewskim Centrum Sportu i Rekreacji, Centrum Wystawienniczo- Regionalnym Dolnej Wisły, Centrum Kultury i Sztuki, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Hotelu Carina. Cena dukata to 4 zł. Akcja potrwa do 31 sierpnia br.
Drukuj
Prześlij dalej