Muzeum Tczewa? "Placówka promowałaby miasto"

W Tczewie od lat działa Muzeum Wisły (fot. tcz.pl)
Tczew - Muzeum Tczewa? "Placówka promowałaby miasto"
Głosy o konieczności stworzenia w Tczewie muzeum, które przybliżałoby mieszkańcom dawne losy miasta i regionu, pojawiły się ostatnio na forum Rady Miejskiej. Czy są szanse na to, że taki obiekt powstanie? Problemem mogą być pieniądze. Włodarze dodają również, że ciekawe historyczne ekspozycje już przygotowuje z powodzeniem Fabryka Sztuk.

Temat muzeum historii Tczewa pojawił się na wrześniowej sesji Rady Miasta. Z interpelacją dotyczącą możliwości podjęcia działań umożliwiających otwarcie takiej placówki wystąpili dwaj radni - historycy - Kazimierz Ickiewicz i Krzysztof Korda.

- Kilka lat temu sprawa była dość głośna. Mówiono sporo o tym. Naszym zdaniem stworzenie placówki muzealnej, która promowałaby miasto, wydaje się zasadne - mówił podczas sesji Kazimierz Ickiewicz.


Co na to władze miasta? Tłumaczą, że utworzenie muzeum to nie tylko potrzeba znalezienia odpowiednich środków budżetowych, ale również konieczność dopełnienia wielu formalności:

- Obiekt muzealny podlega pewnym obostrzeniom. Nas zwyczajnie na to nie stać. Zresztą już teraz niektórzy radni apelują o obniżanie kosztów funkcjonowania Fabryki Sztuk. Jeśli chodzi o względy czysto praktyczne - już teraz są organizowane wystawy, związane z historią naszego miasta. Fabryka Sztuk doskonale współpracuje z Muzeum Archeologicznym, Muzeum Miasta Gdańska i pozyskuje eksponaty z wielu obiektów muzealnych - zatem przy stworzeniu muzeum trzeba by było dopełnić wiele formalności, a w praktyce mamy już taką placówkę, pozwalającą poznać historię Tczewa. Fabryka gromadzi tyle eksponatów związanych z przeszłością, że w tej chwili jednym z większych problemów jest znalezienie pomieszczeń magazynowych. Po każdej wystawie zostaje bowiem mnóstwo eksponatów, które trzeba przechowywać. - mówi prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki - Utworzenie muzeum niosłoby za sobą wykorzystanie dodatkowych środków finansowych, dlatego warto wspierać prowadzoną już przez Fabrykę Sztuk działalność wystawienniczą. Zwłaszcza, że przygotowywane przez tamtejszych pracowników ekspozycje są na takim poziomie jakościowym, że niejedno muzeum może ich nam pozazdrościć.

Dodajmy, że w Fabryce Sztuk można oglądać kilka ekspozycji związanych z dawnym Tczewem - w budynku głównym przy ul. 30 Stycznia zorganizowano wystawę dotyczącą historii rodu Forsterów oraz ekspozycję związaną z hitlerowską okupacją miasta. Z kolei w kamieniczce przy ul. Podmurnej można poznać dzieje Tczewa w czasach wojen napoleońskich.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (23)
dodaj komentarz

 • +28

  Jurgen

  07.10.2013, 10:16

  Nie jestem do końca przekonany żeby dla Tczewa był to jeden z najważniejszych problemów do rozwiązania .

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +16

  Radny I. i Radny K._gość

  07.10.2013, 11:03

  Nie wiemy co robić z pieniędzmi podatników

  To może chociaż jakiś pomnik?

  Odpowiedz
  IP: 94.231.xx2.xx5 
 • +9

  Jan Odkrywca_gość

  07.10.2013, 13:42

  figury woskowe

  Wstawić obu radnych do muzeum. Niezłe eksponaty.

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx6 
 • +8

  jaa_gość

  07.10.2013, 12:19

  muzeum wisły..

  w zupełności wystarczy!

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx6 
 • +14

  _gość

  07.10.2013, 12:42

  Panowie radni "historycy"

  A co z mostem? Dlaczego w milczącym przyzwoleniu akceptujecie poczynania Wiórka? Zajmijcie się poważnymi problemami, bo o ile powstanie muzeum Tczewa nie jest głupotą, o tyle wolałbym by powołali je do życia inni ludzie niż Wy.

  Odpowiedz
  IP: 109.243.xx4.xx1 
 • +3

  _gość

  08.10.2013, 10:58

  A jeśli o Muzeum Miasta chodzi...

  Dobry wzór daje Gdynia, można zerknąć jak oni zaczęli z muzeum - wystartowali w całkiem komercyjnym miejscu - Gemini. To prawda, że brak muzeum Tczewa, ale nie zmienia to faktu, że nie wyrażam absolutnie żadnej zgody, by w tym temacie cokolwiek zrobiła obecna rada i wyżej wymienieni "pomysłodawcy". Milczą w sprawach kluczowych, nic nie robią w sprawach istotnych, zatem i w tej nich niczego nie popsują swoją bierną, mierną postawą.

  Cytuj
  IP: 164.127.xx2.xx5 
 • +12

  _gość

  07.10.2013, 13:53

  już mamy w Tczewie muzeum i tak naprawdę trzeba się nagłowić nad tematami ekspozycji, bo nie ukrywajmy, to muzeum jest trochę "na siłę". Po co nam następne muzeum, które w dodatku będzie powielało muzeum już istniejące? po to, żeby oba muzea konkurowały o dotacje z Urzędu Miasta i żeby każde dostało ochłapy i pokazywało byle co z braku kasy? Czy istniejące muzeum nie promuje Miasta? Z resztą, co jest w Tczewie takiego, żeby warte było promowania? Tylko nie piszcie, że most, bo on się niedługo sam rozleci, a poza tym jest tak wałkowany ten most, jak Grzegorz Ciechowski. Dlatego pomysłodawca nowego muzeum mówi o tym, że ono ma pokazywać historię Tczewa. I co takiego jest w historii Tczewa, co można byłoby pokazać na następnym muzeum i co na tyle zaciekawiłoby świat, że zaczęliby do nas przyjeżdżać turyści? Znowu mówiono by ludziom, że w Tczewie była pierwsza szkoła morska? No i co z tego? Była, kiedyś, przez chwilę, dawno temu, ale już dawno nie ma. Poza tym, co to kogo obchodzi, że kilkadziesiąt lat temu, w Tczewie była przez moment pierwsza, polska szkoła morska? Może należałoby zbudować w Tczewie coś nowego, co przyciągałoby turystów? Park rozrywki na przykład.

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx8.xx5 
 • +9

  Pomysłowy Dobromir_gość

  07.10.2013, 14:15

  Muzeum? Świetny pomysł! :)

  Utworzyć koniecznie i umieścić w nim wiele "ciekawych eksponatów" - na przykład sporą część Rady Miejskiej. I oczywiście, naszego eks-posła... I koniecznie w specjalnie strzeżonych boksach, jak eksponaty bezcenne (czytaj: żeby nie uciekli...:))

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx6 
 • +3

  PODATNIK_gość

  07.10.2013, 14:25

  DOŚĆ MARNOTRASTWA MOJEJ KASY!!

  "Rzeczpospolita": Wielki exodus z Polski trwa. "Spełniają się najgorsze z możliwych scenariuszy" ... ,,Liczba zgonów przewyższyła w tym roku liczbę urodzin - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Dramatyczny wskaźnik dzietności plasuje Polskę na niechlubnym 212. miejscu na 224 kraje. Na kryzys demograficzny składają się niepewna sytuacja ekonomiczna, emigracja zarobkowa, kulejąca polityka rodzinna i niepłodność Polaków." ,,Czy minister Szumilas zabija polską szkołę? Niszczy ją. Niszczy swoją niekompetencją, a czasem robi to ze względów ideologicznych. Mam na to szereg przykładów. Po pierwsze słynna kwestia z sześciolatkami i doprowadzenie do sytuacji kompletnego chaosu. .." Czy ten oderwany od rzeczywistości ickiewicz ma jakiekolwiek kompetencje, aby dawać mu do ręki nasze podatki? Ciężko zarobione głową i rękoma pieniądze nie powinny być oddawane w łapy laików, amatorów z budżetówki, którzy przez pół roku nie utrzymaliby własnej firmy. Proszę sobie ZAROBIĆ ( O ILE WIECIE, CO TO ZNACZY) pieniądze na zus, podatki i utrzymanie. Drugi nieudolny kulas, wstyd, żenada, dno. Jako historyk ten ,,radny" nie wie, że Polska od pierwszego rozbioru jest na dnie. Jako radny, ze swoimi klakierami typu korda, nie robi NIC!! dla rozwoju miasta, dla dobrobytu mieszkańców, dla zatrzymania młodzieży w tej dziurze. Jest pan radnym- nauczycielem, czyli nikim ważnym dla lokalnej polityki. Proszę ze swoimi kolegami nie ukrywać sie w Porozumieniu na Plus- cokolwiek to jest- ale stanąć na wysokości zadania i stworzyć coś ważnego dla rozwoju chociażby tej mieściny. . SKANDAL, ŻE SĄ wyborcy, którzy stawiają krzyżyk poparcia za głupawy uśmieszek...Brak swojego zdania, czytelnej postawy, dbanie o własny tyłek to wasza domena. Wstyd, żal, młodzież ucieka, bo pan z kolesiami nie ma żadnego pomysłu na własne życie, a co dopiero cudze. ps. To kogo zatrudimy w tym muzeum - koleżankę partyjną, Alicję Gajewską? JESZCZE RAZ WSTYD!!

  Odpowiedz
  IP: 213.238.xx3.xx4 
 • +3

  _gość

  07.10.2013, 21:07

  nie megalomania a cwaniactwo takiego ickiewicza, kulasa, i ich kolesi z POROZUMIENIA NA PLUS...IV ROZBIÓR POLSKI TRWA. EMERYCI Z ,,KOLEJÓWKI" WNUKI BAWIĆ, A NIE KOMBINOWAĆ...

  Cytuj
  IP: 213.238.xx3.xx4 
 • +14

  _gość

  07.10.2013, 14:27

  Hmm w Fabryce Sztuk na pewno miejsca nie zabraknie na tego typu potrzeby ale otwieranie muzeum, które po części będzie dublowało, to co w Fabryce.. to chyba lekka megalomania

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx5 
 • +12

  stary tczewiak_gość

  07.10.2013, 14:45

  muzeum

  Uważam że tym razem prezydent ma rację. W Fabryce Sztuk wszystko się pomieści. Można zrobić stałą ekspozycję dla miasta z wymiennymi Eksponatami. Jeden taki obiekt wystarczy w Tczewie.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx5 
 • +7

  lika_gość

  07.10.2013, 15:13

  wszystko jest?

  Rzeczywiście w Tczewie już są piękne ulice,chodniki bez dziur,zadbany park,szpital z prawdziwego zdarzenia,miejsce rekreacji umysłowej i fizycznej dla seniorów,park rozrywki dla dzieci,wszyscy pracują,w budżecie miasta jest nadmiar kasy i nie wiadomo na co wydać-to oczywiście MUZEUM kolejne,bo tylko tego nam brak w tym mieście?

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx8 
 • +8

  _gość

  07.10.2013, 15:21

  Panowie historyce pewnie chcieliby stworzyć sami dla siebie ciepłe posadki na tzw "państwowym". Czy się stoi, czy się leży... itd. Tak się mówiło "za komuny". Teraz to powiedzonko jest aktualne tylko w przypadku "budżetówki", ale mamy w Polsce już armię ponad 500 000 urzędników, która i tak się powiększa, chociaż Polaków jest coraz mniej, że nie potrzeba nam następnych etatów w muzeum, którego istnienie w takiej mieścinie, jak nasza, nie ma żadnego sensu.

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx8.xx5 
 • +4

  ._gość

  07.10.2013, 20:22

  .

  ickiewicz wcisnął córcię do ,,ósemki", teraz szykuje coś dla synka, czy dla innej rodzinki a może teraz córeczka do anglii na zmywak wyjedzie tak jak młodzi ludzie z Polski? Nie pasuje? CO TEN ,,RADNY" ZROBIŁ DLA MIASTA I JEGO MIESZKAŃCÓW PRZEZ KADENCJĘ?? CZY KTOŚ TAKICH MIERNYCH LUDZI ROZLICZY? CZAS WYKOPAĆ TEGO I INNYCH PODOBNYCH NIEUDOLNYCH, ODERWANYCH OD RZECZYWISTOŚCI CWANIACZKÓW...NAJWIĘKSZA GŁUPOTĄ JEST WYBIERANIE NAUCZYCIELI DO RATUSZA- MIERNI, CWANI, A JEDNOCZEŚNIE PUSTO W GŁOWIE..NIC DOBREGO DO SPOŁECZEŃSTWA NIE WNOSZĄCY...CZAS NA NOWYCH, A EMERYT ICKIEWICZ NIECH PRZESTANIE BLOKOWAĆ MŁODYM MIEJSCA PRACY...

  Cytuj
  IP: 213.238.xx3.xx4 
 • +6

  wyborca_gość

  07.10.2013, 18:20

  Radni - ogarnijcie się!!!

  Tczew ma wiele pilnych potrzeb na najbliższą przyszłość. Zrealizowanie tych potrzeb w widoczny i wymierny sposób dla każdego będzie promocją miasta. Jakie to są potrzeby to nie ma sensu tu pisać, gdyż obecna rada tego i tak nie zrozumie. W nadchodzących wyborach wybieramy ludzi wykształconych, z dużym doświadczeniem zawodowym z różnych dziedzin technicznych, ekonomicznych i innych potrzebnych do podejmowania mądrych decyzji. Nauczyciele do szkół!! Wuefiści na boiska!! Reszta miernoty i klakierów do domu!! Dość nietrafionych inwestycji!! Oto niektóre - wiadukt z grubej rury wśród dziewiętnastowiecznej zabudowy, zegar słoneczny w cieniu drzew, fontanna w niewłaściwym miejscu miasta, a ostatnio bardzo przeinwestowana budowa ul. Nowosuchostrzyckiej. Czy rondo przy wieży ciśnień jest potrzebne?! To niby powiat ma budować, ale miasto coś ma dołożyć. Koszty tego ponad dwukrotnie wzrosły!! Co z mostem na Wiśle? Przecież to Most Tczewski!! Nad tymi tematami nie może się znęcać Wiórek tylko dlatego, że wybory samorządowe się zbliżają!! Muzea i mauzolea w Tczewie owszem, ale później!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • +6

  _gość

  07.10.2013, 21:39

  Ronda nie będzie

  Cytuj
  IP: 109.207.xx7.xx5 
 • +3

  on_gość

  07.10.2013, 19:47

  dla kogo ???????????//

  witam czy realnie patrząc jaki procent mieszkańców Tczewa odwiedza muzea .jak zadając proste pytania typu kiedy wybuchła 2 wojna mają problem .taka prawda więcej ludzi można spotkać w galeriach i innych sklepach .problem jest taki że w Tczewie co ludzie poprą to mopsy markety .muzeum jest fajne powinni inwestować i rozwijać zbiory .

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx5 
 • +4

  aja

  08.10.2013, 06:41

  skonczyly sie wakaty w UM

  to trzeba zrobic muzeum. Juz to obecne jest naciagane

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx6 
 • -5

  davidoo_gość

  08.10.2013, 08:00

  ..

  bardzo dobry pomysł !

  Odpowiedz
  IP: 93.105.xx0.xx8 
 • +5

  _gość

  08.10.2013, 09:28

  PAWEŁEK? chciałby się zahaczyć...jak tatulo.

  Cytuj
  IP: 213.238.xx3.xx4 
 • +5

  podatnik_gość

  08.10.2013, 08:34

  ul. Nowosuchostrzycka

  Radni i bezradni. Zamiast robić "mądre" miny na waszych obradach i wymyślać głupoty, odpowiedzcie podatnikom dlaczego na budowie ul. Nowosuchostrzyckiej wyrzucone są ich pieniądze w błoto?! Muzeum już jest. Następne może kiedyś?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • +4

  sorta17@wp.pl_gość

  08.10.2013, 20:31

  Głupota, wielka głupota, kolejne muzum w Tczewie !

  Kolejne muzeum ??? Wielka głupota ! Kolejny temat zastępczy, czy nie wystarczy Fabryka Sztuk, czy nie wystarczą wystawy w TCKiS ! Ludzie (!!!), przecież codziennie niszczeje Starówka, zadbajmy najpierw o zabytki Tczewa. Zaczyna się sezon grzewczy i już wieczorem (oczywiście w ukryciu) co "obrotniejsi" mieszkańcy palą śmieci. Przecież to wyniszcza mieszkańców i budynki, niedługo Tczew stanie sie muzeum. Zapraszam szanowną Straż Miejską na ulicę Wąską (szczególnie górną), szczególnie po 20.00 nie można swobodnie oddychać. Smród spalanego plastiku jest potworny. Jeżeli zadzwoni się do Straży Miejskiej to Panowie życzą sobie podanie numeru mieszkania truciciela !!!! Niezła skuteczność, pogratulować, nieprawdaż !!!! Panie Ickiewiczu, Panie Korda i inni mu podobni, zajmijcie się faktycznymi problemami Starówki, niech najpierw to miejsce nabierze blasku, będzie czyste i bezpieczne, niech w tym miejscu będzie można normalnie oddychać. Wówczas pomarzcie sobie o muzeum ...

  Odpowiedz
  IP: 213.238.xx2.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA