Dzisiaj mogą nam towarzyszyć gwałtowne zjawiska pogodowe

Pogoda dla Tczewa
Tczew - Dzisiaj mogą nam towarzyszyć gwałtowne zjawiska pogodowe
Synoptycy ostrzegają dziś przed - gwałtownymi burzami, na północnym - wschodzie, na wschodzie i na południowym - wschodzie; upałem w zachodniej Polsce.

Dzisiaj pogodę w kraju kształtował będzie obszar obniżonego ciśnienia rozciągający się od niżów znad północnego Atlantyku i Morza Północnego po niże znad Bałkanów i Turcji. Z kierunków południowych zaczną napływać bardzo ciepłe, a nad wschodnią Polskę także wilgotne masy powietrza. Uważajmy na gwałtowne burze - ostrzegają synoptycy z biura prognoz Cumulus.

Dzisiaj na obszarze Polsi dojdzie do spotkania się dwóch odmiennych mas powietrza - chłodniejszej i wilgotnej zalegającej na wschodzie i bardzo ciepłej wdzierającej się na nad obszar Polski z południa. W związku z mieszaniem się tych różnych (temperaturowo) mas powietrza wypiętrzać będą się chmury kłębiaste Cumulonimbus, które przyniosą burze i opady przelotne deszczu - donosi Wirtualna Polska za synoptykami biura Cumulus


Uważajmy, bo najgwałtowniejsze (popołudniowe i wieczorne) burze pojawią się na styku tych różnych temperaturowo mas powietrza, czyli na północnym - wschodzie, na wschodzie i na południowym - wschodzie kraju (w Pomorskim, na Warmii, na Mazurach i na Podlasiu, na Mazowszu, w Świętokrzyskim i na Lubelszczyźnie oraz na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu). Tutaj popołudniowe i wieczorne burze będą gwałtowne z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem, opadami gradu i porywistym wiatrem do 70 - 90 km/h. Nie wyklucza się, że na tym obszarze lokalnie burze mogą nawet przyjmować charakter krótkotrwałych i niebezpiecznych nawałnic, podczas których porywisty wiatr może łamać drzewa, uszkadzać dachy itd.), a ulewny deszczu powodować zalania ostrzega Wirtualna Polska powołując się na biuro Cumulus.

Uważajmy również na wysoką temperaturę.

Dzisiaj najwyższą temperaturę, wahająca się w przedziale od 30 do 31 stopni odnotujemy na w Lubuskim. Bardzo ciepło, bo do 28 - 29 stopni będzie także na zachodzie, w centrum i na południu (na południu Zachodniopomorskiego, w Wielkopolsce, w Łódzkim i na południu Mazowsza oraz na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, na Śląsku, w Małopolsce).

Natomiast chłodniej będzie na północnym - wschodzie i na wschodzie kraju - w pasie od wschodniej części Pomorskiego, Warmii, Mazur i Podlasia przez północne Mazowsze po Lubelszczyznę, tutaj słupek rtęci zatrzyma się pomiędzy 24, a 26 kreską.


I właśnie na styku tych dwóch różnych temperaturowo mas powietrza dzisiejsze burze będą najgwałtowniejsze.

W nocy burz możemy się jeszcze spodziewać w centralnej Polsce (w Łódzkim i na Mazowszu), ale burze te już osłabną i będą stopniowo zanikać.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • tak_gość_gość_gość

    20.06.2019, 09:58

    dzisiaj to redaktor przeszedł sam siebie widze :D " dzisiaj na obszarze Polsi " . rece opadają

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx6.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.