Przed nami XIX edycja Vivat Vasa!

(fot. mat .prasowe)
Przed nami XIX edycja Vivat Vasa!
W weekend 7-9 sierpnia w Gniewie spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii oraz zaciętych starć piechoty a także jarmarcznego zgiełku, kramów ze staropolskim jadłem i rzemieślniczej mądrości. A to wszystko podczas Festiwalu Historycznego Vivat Vasa!, którego punktem kulminacyjnym będzie wyjątkowe widowisko historyczno-batalistyczne "BITWA POD GNIEWEM 1626.

Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! będzie "BITWA POD GNIEWEM 1626", która w tym roku rozegra się w sobotę, 8 sierpnia 2020 roku na łąkach nadwiślańskich, u stóp gniewskiej warowni.

Dowódcy wraz z żołnierzami wykazać się będą musieli znajomością staropolskiego oraz zachodniego sposobu wojowania, wyjątkowym sprytem i przebiegłością, skutecznością stosowania forteli i maskowania oraz nade wszystko niebywałą odwagą.

W bitwie wezmą udział liczne grupy rekonstrukcji historycznej w liczbie ponad 300 żołnierzy, w tym przynajmniej 30 kawalerzystów. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria.


FESTIWAL HISTORYCZNY VIVAT VASA!
TO NIE TYLKO BITWA POD GNIEWEM.

Festiwal Historyczny Vivat Vasa! składa się z kilku części. Oprócz sobotniej inscenizacji "Bitwy pod Gniewem" równolegle przez dwa dni na Rynku w Gniewie będą odbywać się:
- Jarmark Rzemiosł Dawnych
- Koncerty Muzyki Folkowej
- II Edycja pokazu kowalstwa im. Marcina Gasa Manikowskiego
- Liczne warsztaty i animacje

JARMARK RZEMIOSŁ DAWNYCH
Podczas Jarmarku przeniesiemy się w czasie na dwudniowy XVII-wieczny targ, na którym znajdziecie prawdziwe perełki. Kupicie wyroby cenionych rzemieślników i rękodzielników. Zjecie pyszne, regionalne produkty. Poznacie lokalną kulturę i tradycję. Wystawcy będą czekali na Was na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę 8 i 9 sierpnia.

II EDYCJA POKAZU KOWALSTWA IM. MARCINA GASA MANIKOWSKIEGO
Podczas Jarmarku odbędzie się II Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina "Gasa" Manikowskiego. Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin "Gas" Manikowski. Marcin odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych specjalistów od broni białej. Jego dzieła będziecie mogli zobaczyć na Jarmarku Rzemiosł. Podczas pokazu będziecie mogli spotkać kowali, oglądać ich w akcji oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów.

KONCERTY MUZYKI FOLKOWEJ
Ciepły sobotni wieczór. Rynek pełny ludzi. Cudowna XVII-wieczna atmosfera. Wszystko to okraszone koncertami muzyki folkowej. Zagrają dla Was cztery zespoły: Roderyk, Dziwoludy, Żniwa i Góra Trola. Zapraszamy w sobotę od godziny 20:00 oraz w niedzielę od 18:00. Gwarantujemy cudowną zabawę.

WARSZTATY I ANIMACJE

Co ważne, Festiwal Historyczny Vivat Vasa! jest zorganizowany z myślą o wszystkich uczestnikach. Zapraszamy całe pokolenia i gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym warsztaty i animacje:
- Żywe lekcje historii
- Musztry i egzercerunki wojsk
- Nauka tańca dworskiego
- Warsztaty garncarskie
- Stoisko tworzenia szklanych naczyń
- Plecenie wianków
- Warsztaty bębniarskie
- Stanowisko wykonywania drewnianych mieczyków
- Stanowiska drukarza metodą drzeworytu
- Stanowisko świecownika podczas Jarmarku
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z kolei Patronat medialny objęła TVP Historia.
Wydarzenie zostanie zorganizowane zgodnie z wytycznymi GIS dot. pandemii COVID - 19. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w harmonogramie imprezy ze względu na sytuację epidemiologiczną.

Zapraszamy do obejrzenia trailera promującego tegoroczną edycję Festiwalu Historycznego Vivat Vasa! na profilu facebook lub YouTube Gniewska TV - https://youtu.be/PlsguWiwzGA. Autorem zdjęć do trailera jest Studio A.

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na www.vivatvasa.pl.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Anna_gość

    06.08.2020, 22:11

    Kurde, 300 rekonstruktorów, obcych sobie, może naraz się nawalać. A wesela do 150, a gdzieniegdzie do 50 osób. Gdzie logika???

    Odpowiedz
    IP: 79.163.xx3.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.