Szukają dawców szpiku. Możesz zapisać się już w niedzielę (12.06)

Rozmaz szpiku kostnego u pacjenta z białaczką (fot. wikipedia)
Tczew - Szukają dawców szpiku. Możesz zapisać się już w niedzielę (12.06)
"Postaw na Rodzinę" to ogólnopolska kampania, która będzie realizowana również w Tczewie. Już w najbliższą niedzielę, 12 czerwca, na placu przy kościele NMP Matki Kościoła odbędzie się festyn parafialny, podczas którego będzie można się wpisać do rejestru dawców szpiku.

W Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza: nowotwór krwi potocznie zwany białaczką.

- Co drugi pacjent zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego nie znajduje dawcy, dlatego tak wiele zależy tutaj od nas. Ważne, aby było nas - potencjalnych dawców jak najwięcej. Im jest nas więcej, tym większe szanse na znalezienie tego właściwego. - przekonywała podczas ostatniej sesji Rady Miasta Grażyna Antczak, radna i jedna z inicjatorek przedsięwzięcia.

Jak można pomóc? Dawcą może zostać każdy pomiędzy 18 a 55 rokiem życia (który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nadwagi). W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania 4 ml krwi. Faktycznie dawcą zostaniesz, gdy okaże się, ze posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej jak chory pacjent. Wtedy niezbędne będzie dodatkowe badanie lekarskie.

Rejestracja potencjalnego dawcy jest BEZPŁATNA.

Organizatorzy zapewniają, że podczas festynu nie zabraknie atrakcji dla nikogo, a szczególnie dla najmłodszych. Będą gry, zabawy, konkursy, loterie, a wszystko to od godz. 14.00 do 18.00. W ramach programu ogłoszony został także konkurs fotograficzny "Rodzina w obiektywie".
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +5

  Roman_gość

  08.06.2011, 09:40

  Twoja krew jest darem.

  Stowarzyszenie “Króluj Nam Chryste”, przy Parafii p.w. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Tczewie, serdecznie zaprasza wszystkich chętnych 12 czerwca w godzinach od 10.00 do 14.00, na akcję honorowego oddawania krwi pod hasłem "Twoja krew jest darem".

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx2 
 • -2

  _gość

  08.06.2011, 15:03

  honorowo, to w dni robocze

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +1

  roza-81

  08.06.2011, 20:05

  W dni robocze czy też wolne

  Żeby wbić się w taką imprezę masową trzeba rzadko krew oddawać , jak oddałam 2 miesiące temu już mnie 2 omija ,zresztą tylko raz na powodzian mi się zdarzyło być w terminie :) Ale taka akcja pod patronatem parafii no, no miło .

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.