Wkrótce remont kolejnej drogi powiatowej

Starosta Wirold Sosnowski, burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch i wicestarosta Adam Kucharek podpisują umowę (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Wkrótce remont kolejnej drogi powiatowej
Z końcem października ogłoszono listę gmin i powiatów, które otrzymają dotacje na remont i budowę dróg. Wśród trzynastu wymienionych powiatów jest wśród nich także Powiat Tczewski, który złożył projekt o dofinansowanie remontu drogi lokalnej w ramach Programu Wieloletniego pod nazwą "Narodowy program przebudowy dróg lokalnych 2008 - 2011".

- Remont dróg w powiecie to jeden z priorytetów, który wyznaczyliśmy sobie na początku kadencji. Nasz niewielki budżet nie pozwala jednak robić tyle, ile chciałyby chęci. Cieszę się, że powołany przeze mnie Wydział Funduszy Europejskich i Inwestycji odniósł kolejny sukces i dzięki temu możemy realizować następny projekt, tym razem dzięki wsparciu z budżetu państwa - powiedział Starosta Tczewski Witold Sosnowski.

Starostwo Powiatowe postanowiło, że wyremontowanie ulicy Kościuszki w Pelplinie podzieli na dwa etapy. Wniosek o dofinansowanie pierwszego etapu modernizacji ulicy Kościuszki złożono w ramach funduszy unijnych. Starostwo uzyskało dofinansowanie w kwocie 4 665 530,18 PLN przewidziane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład Powiatu w tę inwestycję wynosi 411 664,44 PLN, tyle samo co gminy Pelplin. W ramach inwestycji przebudowane zostanie 236,00 m drogi powiatowej, w tym most. Zakres inwestycji obejmie poprawę geometrii drogi, wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni ulicy, zaprojektowanie odwodnienia, przebudowę zjazdów do posesji, przebudowę chodników, budowę nowego oświetlenia oraz przebudowę istniejącego uzbrojenia, kolidującego z nowym układem geometrycznym ulicy (w tym przebudowa wodociągu i budowa kanalizacji sanitarnej). Otrzymane wsparcie wystarczy na remont odcinka drogi od Placu Grunwaldzkiego do mostu na Wierzycy. Przeprowadzona inwestycja poprawi nie tylko stan infrastruktury technicznej drogi, zwiększając tym samym bezpieczeństwo użytkowania drogi, ale także usprawni połączenia gminy z ważnymi szlakami komunikacyjnymi i zwiększy atrakcyjność turystyczną Pelplina.

Aby dokonać kompleksowego zamknięcia inwestycji Starostwo postanowiło wspólnie z władzami Pelplina złożyć wniosek w ramach Narodowego Programu Przebudowa Dróg Lokalnych (tzw. schetynówka). Projekt zakłada remont kolejnych 936,20 m drogi powiatowej i wnosi o wsparcie z budżetu państwa w kwocie 2 422 000,00 PLN.

Jak mówi Dominika Sołtys, koordynatorce projektów, dzięki którym Starostwo Powiatowe rozpocznie kompleksowy remont dwóch odcinków drogi powiatowej w Pelplinie:

- Przebudowa ul. Kościuszki będzie skomplikowanym przedsięwzięciem, zarówno pod względem prowadzonych robót budowlanych, jak też organizacyjnym, jednak po zakończeniu prac, które będą trwały około 1,5 roku, mieszkańcy Pelplina i całego powiatu będą mogli cieszyć się kompleksowo przebudowaną drogą.

Ulica Kościuszki jest jedną z najważniejszych dróg w Pelplinie. Jej aktualny stan i znaczenie jakie odgrywa, były głównymi argumentami, które brane były pod uwagę przez władze powiatowe i gminne podczas rozmów prowadzonych na temat planu remontów dróg w powiecie. Dzięki bardzo dobrej współpracy burmistrza Pelplina i Zarządu Powiatu Tczewskiego w przyszłym roku ulica Kościuszki zostanie wyremontowana. Zrealizowanie inwestycji nie byłoby jednak możliwe( biorąc pod uwagę niewielkie budżety powiatu i gminy) gdyby nie pozyskane fundusze. Dzięki podejmowanym inicjatywom już niedługo rozpocznie się remont ulicy Kościuszki, co przyczyni się do zwiększenia płynności ruchu, poprawy bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, wpłynie znacząco na odciążenie ruchu na głównych ulicach Pelplina, stanowiąc alternatywne połączenie z centrum miasta oraz poprawi bezpieczeństwo pieszych i zapewni dzieciom i młodzieży bezpieczną drogę do szkoły.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • kierowca roweru_gość

  12.11.2009, 06:46

  Witek i jego uwodzące spojrzenie

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx4.xx5 
 • jak_gość

  12.11.2009, 10:41

  oni

  Ale oni wyglądają na tym zdjęciu, rozpacz...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx1 
 • Memory

  12.11.2009, 11:30

  Koszta prawie jak budowa autostrady:) A tak na serio to ul. Kościuszki ma bodajże 2 - 3 km łącznie zostanie wyremontowane 1199,20 metrów czyli około połowy. Co dalej? Co z odcinkiem we wsi Rożental? Na tym odcinku wykonano kilkuset metrowe odcinki chodnika, każdy według innego projektu. Najgorszy projekt to ostatni odcinek za 260 tys. zł. Ktoś wymyślił sobie rynnę odprowadzająca wodę - fajny pomysł tylko, że: - 1. droga nie jest wyprofilowana - woda i tak płynie ulicą, - 2. rynna jest za głęboka - mieszkańcy musieli zasypać ją aby wyjechać samochodem z posesji (wjazdy są pod kątem w stosunku do drogi), - 3 około 20 metrów ostatniego odcinka rynny zostało rozebrane ponieważ woda zalewała działkę położoną poniżej poziomu drogi, - 4 znacznie zwęziło to drogę - teraz w przypadku mijanki większych pojazdów jeden z nich musi wjechać na chodnik (z drugiej strony są drzewa, krzaki oraz skarpa).

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • elite_gość

  12.11.2009, 13:32

  Memory... A gdzie kończy się ogród księdza biskupa dobrodzieja?? Zapewne 1200 metrów od "najazdowego ronda" w Pelplinie. Jak kto do księdza dobrodzieja przyjedzie to równą ulicą. A reszta?? Wyremontowanymi chodnikami..

  Cytuj
  IP: 83.25.xx3.xx5 
 • Kociewiak_gość

  13.11.2009, 14:00

  Cieszę sie że chociaż ta ulica kościuszki w Pelplinie będzie wyremontowana ale wiem jedno nie będę glosował po raz drugi na platformę obywatelską !!!!Banda oszustów i nierobów !!!!

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.