Trwają badania nad gniewskim odkryciem

Odkrycie w Gniewie (fot. mat. prasowe )
Trwają badania nad gniewskim odkryciem
Prace rewitalizacyjne na gniewskiej starówce rozpoczęły się w pierwszej połowie czerwca i już w tym samym miesiącu dokonano pierwszego wielkiego odkrycia. Na ul. Wschodniej, zaledwie metr pod ziemią odkryto średniowieczny trakt. Dębowa droga z XIV wieku zachowała się w zaskakująco dobrym stanie.

O zdarzeniu informowaliśmy tutaj - ale teraz nieco więcej wiadomo o ostatnim odkryciu.

Ostatnie tygodnie to dobry czas dla Gniewu. Najpierw w połowie maja gmina otrzymała rekordową dotację na rewitalizację Starego Miasta (4 135 316,65 zł). Wraz z początkiem czerwca natomiast gminna spółka INWEST-KOM rozpoczęła budowę sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej na Placu Grunwaldzkim oraz w ulicach Sobieskiego i Piłsudskiego w Gniewie, a także wykonanie przyłączy wodociągowych i sanitarnych z posesji zlokalizowanych w tych ulicach. Ledwo zaczęły się te prace, a już dokonano pierwszego odkrycia. Na pierzei południowo - wschodniej już podczas pierwszych prac ziemnych odkryto dębową drogę, biegnącą na osi W-E od ulicy Wąskiej w kierunku kościoła św. Mikołaja. Ulica wykładana jest dębowymi bierwiami i osadzona na dwóch poprzecznych legarach. Jest to kontynuacja traktu pieszego i przejezdnego, który w 1975 r. Elżbieta Choińska-Bohdan przebadała fragmentarycznie na pierzei południowej. Droga datowana jest na 2 połowę XIV wieku, kiedy to już całkowicie wytyczono ciągi komunikacyjne zachowane po dziś dzień. Trzy metry sześcienne drewna zostaną zabezpieczone i przewiezione do konserwacji do Gdańska, pozostała część materiału będzie składowana w bezpiecznym miejscu. Z dębowych bel pobrany został też materiał do badań dendrochronologicznych, które pozwolić mają na dokładne określenie wieku traktu.

Po zdjęciu dębowych elementów drogi, archeolodzy badać będą to co znajduje się pod spodem. Tam bowiem również kryć mogą się jeszcze ciekawe znaleziska.


Zakres prac zleconych przez spółkę INWEST-KOM, obecnie wykonywanych na poziomie -1, obejmuje budowę sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej na Placu Grunwaldzkim oraz w ulicach Sobieskiego i Piłsudskiego w Gniewie, a także wykonanie przyłączy wodociągowych i sanitarnych z posesji zlokalizowanych w tych ulicach. Na zlecenie spółki prowadzony jest nadzór konserwatorski nad pracami ziemnymi, będącymi wstępem do rewitalizacji gniewskiej Starówki. Pracami archeologicznymi na starówce zajmuje się Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oddział w Gniewie.

Gniewski obszar Starego Miasta już od 1959 r. znajduje się pod ścisłą ochroną konserwatorską. Układ urbanistyczny miasta został uznany, jako jeden z najcenniejszych zabytków w województwie pomorskim.

Drukuj
Prześlij dalej