W Tczewie trwają badania ankietowe seniorów

Spartakiada seniorów (fot. mat. prasowe)
Tczew - W Tczewie trwają badania ankietowe seniorów
Projekt badawczy PolSenior2, finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia, jest dedykowany osobom po 60. roku życia i powstał, aby zebrać aktualną i szeroką wiedzę o polskich seniorach. To niezwykłe przedsięwzięcie realizuje zespół naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pod przewodnictwem profesora Tomasza Zdrojewskiego, we współpracy z wieloma uznanymi ekspertami w dziedzinie geriatrii z innych ośrodków naukowych w Polsce.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji, wylosowano w sumie 6000 osób po 60. roku życia, mieszkańców i dużych, i małych miejscowości z każdego województwa. Osoby te zostaną zaproszone osobiście przez pielęgniarki do wzięcia udziału w badaniu. Ci spośród nich, którzy wyrażą na to zgodę, wypełnią dwie szczegółowe ankiety. Pierwsza z nich - medyczna - dotyczy stanu zdrowia, przebytych chorób i przyjmowanych leków. Druga - społeczna - ma przynieść odpowiedź, jak seniorzy żyjący w Polsce spędzają wolny czas i jak wygląda ich codzienne życie: jak się odżywiają, jaki mają dostęp do świadczeń zdrowotnych, czy znajdują wsparcie ze strony członków swoich rodzin, w jakim stopniu borykają się z problemami finansowymi czy mieszkaniowymi, a także jak oceniają jakość własnego życia. Udział w projekcie PolSenior2 umożliwi jego uczestnikom wykonanie bardzo wielu bezpłatnych badań laboratoryjnych, pomiarów ciśnienia tętniczego i oceny składu ciała.

Uzyskanie tak wielu informacji pozwoli na precyzyjną analizę stanu zdrowia oraz sytuacji społeczno-ekonomicznej tej dynamicznie rosnącej grupy, jaką są osoby po 60. roku życia w Polsce. Umożliwi też wypracowanie adekwatnych zaleceń i rekomendacji dla różnych aspektów życia osób w wieku senioralnym oraz stanie się podstawą do kształtowania polityki zdrowotnej i społecznej, aby lepiej odpowiadać na bieżące potrzeby seniorów, jak również podejmować działania o charakterze profilaktycznym w stosunku do osób w młodszym wieku.


Inauguracja projektu w województwie pomorskim miała miejsce w sobotę, 29 września 2018. W październiku do badania przystąpią też mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, lubelskiego i podkarpackiego, zaś w listopadzie badaniem zostaną objęci mieszkańcy województw łódzkiego, śląskiego i opolskiego. Mieszkańcy pozostałych województw zostaną przebadani w roku 2019.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • kik_gość

  10.10.2018, 08:03

  Tyle dany wrażliwych?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • -4

  gg_gość

  10.10.2018, 10:16

  Tczew pięknieje....

  Jak ktoś ma wątpliwości jak zmienia się Tczew, to zapraszam na pokaz tych filmów: http://www.youtube.com/playlist?list=PLr4oXdEXhSIRnHiRkBcp0MgDA2dh43cBs

  Cytuj
  IP: 104.244.xx8.xx3 
 • KOD_gość

  10.10.2018, 08:24

  wstąp do KODu

  Dzięki działalności KOD seniorzy aktywowali się. Spędzają wspólnie czas w gronie starszych osób, na świeżym powietrzu, na demonstracjach. Mamy również zabawy ruchowe jak kopanie w barierki oraz zabawy plastyczne jak malowanie haseł na ścianach budynków i na transparentach. Wśród działań mających aktywować starszych ludzi jest również szycie koszulek na pomniki. Byłeś/byłaś w ZOMO lub SB to wstąp do KODu. Dojazd na manifestację gratis. wynagrodzenie za 4 godziny manifestowania nawet 50 zł od osoby. POtrzebujemy cię do zwalczania demokracji. KONSTYTUCJA, WOLNE SĄDY, TRYBUNAŁ!!!

  Odpowiedz
  IP: 195.206.xx5.xx2 
 • +1

  ka_gość

  10.10.2018, 08:38

  masaż

  Tylko policja się obija i nie chce robić masażu pleców pałami.

  Cytuj
  IP: 79.189.xx0.xx0 

  TO JA MATEUSZEK_gość

  10.10.2018, 15:06

  POPIERAJ"dojną zmianę"!

  Krytykuj,obrażaj,wyzywaj wszystko i wszystkich ,kto nie "spusiał"!No i wrzcaj wpisy-2 ZŁOTE OD WPISU-PROSTO Z PISU!

  Cytuj
  IP: 83.23.xx4.xx8 
  -1

  anna gość _gość

  10.10.2018, 20:10

  seniorzy

  Do KOD -gość Seniorzy mają o wiele ciekawsze zajęcia niż manifestacje.I nie potrzebują do tego KOD..Widać,że nic o ich życiu nie wiesz, radzę zapytać rodziców lub dziadków,a nie snuć złośliwe dywagacje.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx1.xx4 
 • +2

  on_gość_gość

  10.10.2018, 09:40

  Nie ufałbym tym badaniom. Drodzy seniorzy nie dajcie sobie tylko wciskać szczepionek bo podobno kolejne straciły ważność a żeby kasiora zapłacona za ten syf nie poszła na marne to chcą je zutylizować na nieświadomych ludziach a wiadomo że najłatwiej jest manipulować starszymi osobami.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx4 
 • Edek_gość_gość

  10.10.2018, 09:46

  Te badania to ściema,wznów chcą Wam coś wciskać,trzymajcie się od tego z daleka.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.