Wiślane nadbrzeże z dofinansowaniem. 1,6 mln zł na rekreację

(fot. UW Gdańsk)
Wiślane nadbrzeże z dofinansowaniem. 1,6 mln zł na rekreację
Na 1.599.912 złotych opiewa podpisana dziś umowa o dofinansowaniu z rezerwy Wojewody Pomorskiego trzech inwestycji w pasie nadwiślańskim w Tczewie. Chodzi o park aktywności w niecce Czyżykowo, przebudowę placu zabaw na Bulwarze Nadwiślańskim i zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy ul. Flisaków w Tczewie - osiedle Staszica. Umowę podpisali Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.

-
Budżet wojewody został zwiększony w wyniku poprawki do budżetu państwa posła Kazimierza Smolińskiego. Jego starania przyniosły efekt. Bardzo się cieszę, ze dziś możemy podpisać umowę, która pomoże miastu w realizacji inwestycji - powiedział wojewoda Dariusz Drelich.


Inwestycje w ramach programu "Narodowe dziedzictwo tczewskich terenów nad Wisłą przywracamy społeczeństwu miasta":

1. "Park aktywności w niecce Czyżykowo - osiedle Czyżykowo"

Teren niecki Czyżykowo - położony w południowej części miasta nad brzegiem Wisły, zagospodarowany zielenią, z rozproszoną infrastrukturą rekreacyjną - mały plac zabaw, otwarta siłownia i ścieżki spacerowe, jedyna wspólna przestrzeń osiedla dla zabaw dzieci, uprawiania sportów i rekreacji. Funkcjonalnie obszar stanowi poszerzenie oferty ciągu nadwiślańskiego, wiodącego od bulwaru w sąsiedztwie Starego Miasta do terenów przyrodniczych za miastem. Miejsce jest zwyczajowo przyjęte jako przestrzeń dla relaksu na otwartym powietrzu, jednak jego istotny potencjał nie jest dostatecznie wykorzystany. Pojawiające się różnorodne propozycje w zakresie aktywności rekreacyjnej mieszkańców miast, a także oczekiwania Tczewian spowodowały, że podjęto się zaplanowania i wykonania na tym terenie nowoczesnego parku aktywności. Obok modernizacji istniejących urządzeń pojawią się nowe, bardzo atrakcyjnie poszerzające ofertę spędzania wolnego czasu, tj. tor wrotkarski z odwodnieniem i balustradami terenowymi, tor do jazdy na rowerze (typu "pumptruck").
Ponadto pojawią się urządzenia małej architektury - ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, ścieżki spacerowe, schody terenowe, zieleń niska i wysoka. Wykonany zostanie nowy wybieg dla psów.

2. "Przebudowa placu zabaw na Bulwarze Nadwiślańskim"
Teren bulwaru nad lewobrzeżną Wisłą w obszarze staromiejskim. Rozległy plac, który tradycyjnie jest przeznaczony na wypoczynek, rekreację. W latach 2000-2010 przeprowadzono szereg inwestycji w obszarze nadwiślańskim Tczewa, uznając go, jako miejski potencjał turystyczny i rekreacyjny.
Zagospodarowanie bulwaru, wybudowanie przystani rzecznej, wykonanie 2,5 km ścieżki przyrodniczej to zadania wykonane w poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i obszaru Natury 2000. Efekty tych działań zostały bardzo dobrze odebrane przez mieszkańców i gości miasta, a wiele prestiżowych nagród potwierdziło ten sukces, tj.: Wyróżnienie I stopnia w roku 2007 w konkursie Marszałka Województwa Pomorskiego "Najlepsza przestrzeń publiczna" dla Bulwaru Nadwiślańskiego; Wyróżnienie w roku 2011 w tym samym konkursie, dla ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej na brzegu Wisły i I miejsce w roku 2014 w konkursie Ministra Środowiska "Zielone miasta - w stronę przyszłości", w kategorii Zieleń w mieście, dla ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej.
Od czasu jego urządzenia teren jest intensywnie użytkowany. Posiada atrakcyjną ofertę dla dzieci, ale także infrastrukturę przyjazną ludziom starszym. W szczególności wykonanie dużego placu dla dzieci, z ciekawą ofertą urządzeń zabawowych na samym brzegu rzeki, wywołało ogromne zainteresowanie mieszkańców Tczewa, ale też sąsiednich miejscowości. Świadczą o tym zapełnione parkingi, także autami o różnych okolicznych rejestracjach. Utrzymanie właściwego poziomu zagospodarowania i celowego wykorzystania wymaga modernizacji urządzeń i wzmocnienia działań w kierunku poszerzenia propozycji rekreacyjnych na terenie nadbrzeżnym. W ramach realizacji jednego z celów strategicznych Tczewa, tworzenia miasta przyjaznego w zakresie usług, w tym obsługi czasu wolnego, rozwijając to podejście, planuje się gruntowną modernizację placu zabaw polegającą na demontażu starych, wyeksploatowanych drewnianych zestawów placu zabaw i montaż rozbudowanego zestawu zabawowego oraz wybudowanie bezpiecznej nawierzchni poliuretanowej.


3. "Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy ul. Flisaków w Tczewie - osiedle Staszica"
Teren zabudowy mieszkaniowej, w przewadze jednorodzinnej, stanowiący osiedle im. Staszica jest oddalonym od miasta obszarem, położonym peryferyjnie w jego północnej części. Jest oddzielony trasami kolejowymi, drogą wylotową w kierunku Czatków
i symbolicznie "zamknięty" wałami przeciwpowodziowymi. Te okoliczności przesądzają o postrzeganiu osiedla jako odizolowanego od infrastruktury społecznej miasta. Osiedle posiada szkołę podstawową, elementarne sklepy osiedlowe, nie jest jednak wyposażone we własne urządzenia zagospodarowania terenu, sprzyjające integrowaniu społeczności. Specyfiką zabudowy jednorodzinnej, gdzie otwarta przestrzeń to przede wszystkim prywatne ogrody przydomowe, jest brak wspólnych przestrzeni dla zabaw dzieci, uprawiania sportów i rekreacji. Stąd zdecydowano o podjęciu zadania wzmacniającego infrastrukturę społeczną, a polegającego na stworzeniu kompleksowego miejsca rekreacyjno-wypoczynkowego dla mieszkańców.
Na wolnym od zabudowy obszarze miejskim, pomiędzy ulicami Flisaków, Spółdzielczą i Okrętową, zaprojektowano atrakcyjnie ukształtowane ścieżki spacerowe, łączące miejsca o przeznaczeniu rekreacyjno- sportowym. Centrum terenu stanowią tory do jazdy na rowerze (typu "pumptrack") otoczone torem do jazdy na łyżworolkach. Wokół nich zaprojektowano inne elementy sportowo - rekreacyjne. Przy istniejącym placu zabaw, w północno - wschodniej części terenu powstanie plac z urządzeniami do ćwiczeń na drążkach, typu "street workout". Swoje miejsca otrzymały również boiska do gry w siatkówkę i w koszykówkę oraz boisko do piłki nożnej o nawierzchni z trawy naturalnej. Południową część terenu przeznaczono głównie na strefę wypoczynku. Pomiędzy alejkami zaprojektowano tereny zieleni urządzonej, obsadzonej kolorowymi bylinami wieloletnimi, mieszankami zielonych traw ozdobnych i kolorowych traw ozdobnych. Pozostały obszar będzie pokryty trawą z mieszanek sportowych do intensywnego użytkowania oraz nasadzeniami drzew i krzewów. Dodatkowe wyposażenie to elementy małej architektury - ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. Zaplanowano zwiększenie istniejącego parkingu o 10 miejsc postojowych, a cały teren będzie oświetlony. Kompleks powstanie na terenie wielkości ok. 3,5 ha.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

  • Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

    17.09.2018, 14:35

    Fortel wyborczy !!!!

    Czas na zmiany ! Smoliński czas na rozliczenie za Stocznię Gdynia, Drożdżownię w Tczewie, Stadninę koni w Starogardzie, publiczny szpital w Tczewie przekształcony w Spółkę Akcyjną , Tczewską stocznię - jej rozpad !!!! Pobłocki do lamusa -za wkład publicznych pieniędzy w spółkę Szpitale Tczewskie SA , w niby historyczny most nad Wisłą ,oraz szpetny wiadukt na ul.Woj.Polskiego !! Za brak dofinansowania szkół ,przedszkoli, żłobków !!!!

    Odpowiedz
    IP: 188.147.xx5.xx6 
  • cse_gość

    18.09.2018, 07:48

    Pobłocki co ze stadionem ???????????????

    czy to prawda że miasto nie chciało pozyskać 2 milionów na stadion od ministra sportu?

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx2 

    yhy_gość_gość_gość

    18.09.2018, 10:31

    Ile razy trzeba wyjaśniać, że wiadukt na woj. polskiego to "dzieło" Sosnowskiego - ówczesnego starosty. Miasto tam palców nie maczało. To samo ze Szpitalem. Gdyby nie Miasto to szpitala w Tczewie by nie było - a wtedy by się posypały oskarżenia, że szpital powiatowy się walił na oczach władz miejskich, a te powiatowi nie pomogły.

    Cytuj
    IP: 95.48.xx2.xx5 
  • Wałowy_gość

    17.09.2018, 14:47

    Przy niecce Czyżykowo ktoś chyba szambo wylewa do rowu.....bo śmierdzi tam ostatnio.Niech ktoś coś z tym zrobi!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 79.187.xx2.xx9 
  • keska_gość

    17.09.2018, 19:51

    Chyba piszesz tu o Końcu Konarskiego i początku Pułaskiego-to się zgadzam z Tobą!!!!!!XXI w.a ludzie przez drąg robią.Wstyd!!!!

    Cytuj
    IP: 83.20.xx0.xx8 
  • gość_gość

    17.09.2018, 15:45

    PNP to PIS bis

    Na Czyżykowie potrzeba jest jakieś miejsce dla dzieci. Dobrze że coś powstanie. Jak na dłoni widzimy współpracę prezydenta z PIS. Prezydent wybrany przez PO wtedy przy władzy dziś współpracuje z PIS, bo też jest przy władzy. PNP = PIS

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx1.xx5 
  • g_gość_gość_gość_gość_gość_goś_gość

    17.09.2018, 16:32

    Smiech na sali '17 milionów na zagospadorowanie ogrodu biskupiego w Pelplinie i aż 1.600 tyś na nadbrzeże wiślane,komu w tym kraju żyje się lepiej?

    Odpowiedz
    IP: 77.103.xx8.xx0 
  • kik_gość

    17.09.2018, 16:33

    Nagroda w 2011 za ściezkę dydaktyczną to chodzi o tę ścieżkę, która jest ustawiona przy ścieżce rowerowej a nie przy chodniku? Co to ludzie by się z nią zapoznać i z niej korzystać muszą wleźć na ścieżkę rowerową narażając siebie i rowerzystów? Nie, no super, super, do pierwszego wypadku śmiertelnego w którym zginie dziecko

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • kik_gość

    17.09.2018, 16:41

    Ponieważ pod artykułem o rozbudowie sortowni śmieci za 15 milionów komentarze są wyłączone to napiszę tutaj: A na cholerę 15 milionów netto (plus brutto plus koszt kredytów, lekko licząc 25 milionów) skoro przecież Pan Prezydent zapewniał, że nie będzie uciążliwości zapachowych, a ja tam władzy wierzę, skoro było powiedziane, ze nie będzie to znaczy że nie ma i już. Parafrazując: Partia rządzi, partia radzi, partia nigdy Cię nie zdradzi!

    Cytuj
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • Byk big_gość

    17.09.2018, 19:56

    Koń by

    Ni3ee3eeeee

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx2.xx2 
  • Skoczek_gość

    18.09.2018, 08:24

    Wiórek

    Od zagospodarowania Wisły miał być pełnynocnik Wiórek

    Odpowiedz
    IP: 185.89.xx7.xx4 
  • a_gość

    18.09.2018, 11:09

    on jest od brania pensji a nie roboty, w końcu to kumpel rumcajsa

    Cytuj
    IP: 185.241.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.