Finansowo Silni - nowatorski program Banków Żywności

Pieniądze
Tczew - Finansowo Silni - nowatorski program Banków Żywności
Od grudnia ubiegłego roku zrealizowano już ponad 40 warsztatów poświęconych zarządzaniu finansami osobistymi i rozwiązywaniu problemu zadłużenia. Wszystko to w ramach projektu "Finansowo Silni", realizowanego przez Banki Żywności w całej Polsce przy wsparciu NBP. Program wyróżnia m.in. nietypowa grupa odbiorów - osoby zagrożone wykluczeniem, w kryzysie bezdomności, seniorzy oraz ci wszyscy, do których na co dzień kierowana jest pomoc żywnościowa.

Spotkania edukacyjne odbywają się zarówno w dużych miastach, takich jak: Gdańsk, Białystok czy Wrocław, jak i w mniejszych miejscowościach, np. w Tczewie i Ciechanowie. Nad koordynacją projektu czuwa Federacja Polskich Banków Żywności. Łącznie do końca roku ma zostać przeprowadzonych 200 warsztatów. Trenerami są współpracujący na co dzień z Bankami Żywności szkoleniowcy.

Projekt jest skierowany do osób korzystających z unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ). To jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. W programie bierze udział ponad 20 trenerów, a dzięki organizowanym warsztatom wiedza dotrze do blisko 2000 potrzebujących.


- Osoby, do których trafiamy z pomocą poprzez organizacje partnerskie, bardzo często potrzebują nie tylko doraźnego wsparcia żywnościowego, ale także informacji, jak radzić sobie w trudnej sytuacji finansowej. Jak wynika z raportu BIG InfoMonitor, to kłopoty ze zdrowiem i wiążące się z nimi nieoczekiwane wydatki są najczęstszą przyczyną problemów finansowych u osób starszych. Seniorzy postawieni przed dylematem, na co przeznaczyć niewielką emeryturę - leki czy jedzenie - coraz częściej sięgają po oferowaną przez nas pomoc żywnościową oraz korzystają z możliwości udziału w warsztatach mądrego gospodarowania pieniędzmi. - podkreśla Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności i prezes Banku Żywności w Ciechanowie, który bierze udział w projekcie.


Dane mówią same za siebie. Tylko w 2018 roku suma zaległych zobowiązań finansowych Polaków wzrosła o 10,2% w stosunku do ubiegłego roku, a aż 2,78 mln z nich nie radziło sobie z terminową spłatą zadłużenia (InfoDług 2019). Wiele z tych osób to właśnie beneficjenci programu POPŻ. Często brak im elementarnej wiedzy, dotyczącej działania instytucji para-bankowych, przez co stają się łatwymi ofiarami nadużyć. Warsztaty mają temu przeciwdziałać. Trenerzy uczą także, jak porównywać ceny i podejmować świadome decyzje zakupowe oraz jak dochodzić swoich praw, gdy kupiony produkt okazuje się wadliwy. - Projekt "Finansowo Silni" dotyka wielu obszarów - od prowadzenia domowego budżetu, po rady dotyczące rozsądnego pożyczania i w końcu wyjścia z długów. Wszystko zaczyna się od kształtowania prawidłowych nawyków w codziennym gospodarowaniu pieniędzmi, dlatego zależało nam, aby scenariusze warsztatów zawierały bardzo konkretne rozwiązania dopasowane do doświadczeń naszych odbiorców - dodaje Dorota Jezierska.

Uczestnicy spotkań otrzymują m.in. podręczną broszurę, w której opisano 10 praktycznych zasad "Finansowo Silnych" do zastosowania w codziennym życiu. W trakcie warsztatów wykorzystywana jest także edukacyjna gra planszowa, która pozwala na symulacje różnych sytuacji z życia wziętych. Grający dowiedzą się z niej np. jak odstąpić od umowy zakupu, co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego oraz jaka jest różnica miedzy windykacją i egzekucją komorniczą.

-  Jako trenerzy bardzo dbamy o to, aby przekazywana przez nas wiedza odnosiła się bezpośrednio do doświadczeń uczestników i ich aktualnej sytuacji. Staramy się stworzyć także przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń tak, aby mieli oni wpływ na przebieg warsztatów. To właśnie na przykładach najlepiej zilustrować konkretny problem, dlatego też pokazujemy, ile pieniędzy tracimy np. podczas nieprzemyślanych zakupów. Wierzymy, że zaoszczędzone w tej sposób środki, zmotywują ich do dalszej pracy. Sporo dyskutujemy także o zagrożeniach, które wiążą się z zadłużeniem. Uczymy również korzystania z przysługujących praw konsumenta. To dziś bardzo ważny temat - relacjonuje Beata Działa, trenerka prowadząca warsztaty we Wrocławiu.


Projekt "Finansowo Silni" jest realizowany przez Federację Polskich Banków Żywności z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Więcej informacji o projekcie na stronie www.bankizywnosci.pl/finansowo-silni/ .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +7

  wolny w myśleniu_gość

  27.05.2019, 07:18

  kasa

  Wszystko ładnie powiedziane, takie mądre słowa. Ale po co patologii mądrość. Dają 500+, kasa za nic nie robienie. Do roboty chodzą naiwni. A oni wolą dostać np z takiego banku darmowe żarcie, więc na chlanie jest kasa. Najlepszym rozwiązaniem jest nie pomaganie. Jak jest napisane w Biblii, którą tak chętnie posługują się tczewscy bankowcy żywnościowi,, Kto nie chce pracować , niech też nie je,, Dlatego takie dożywianie leniów utrzymuje ich w przekonaniu,że trzeba NIC nie robić, a i tak nam dadzą. Pozdrawiam ciężko i uczciwie pracujących Tczewian, biorących nadgodziny, by zapewnić byt swoim rodzinom. Obok was żyją pasożyty , na których musicie łożyć ze swych podatków.I te pasożyty noszą czasami garnitury i wypowiadają słowa powszechnie uważane za mądre , a są tylko zwodnicze i prowadzące na manowce. Wy ludu pracujący trudźcie się w pocie czoła, a oni wszystko przeżrą za darmochę. Smacznego.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • Hahaha_gość

  28.05.2019, 12:35

  A są też i tacy...

  Są też tacy, którzy liczyli na ciepłą posadkę w owym oplutym banku, a jak się przeliczyli, to się obrazili na cały świat. I wcale nie przeszkadzało im udawanie wielkiego społecznika właśnie z tegoż banku i dobroczyńcy ludzkości, kiedy groził wyrok za skopanie kota na śmierć. Ot, taka ironia i ludzka przewrotność.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.