Gniew walczy o dotacje na historyczne mury

Ulica Wiślana w Gniewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Gniew walczy o dotacje na historyczne mury
Gmina Gniew wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków w ramach programu "Ochrona zabytków 2019".

Nazwa zadania: "Zespół obwarowań miejskich w Gniewie: prace ratownicze i konserwatorskie fragmentu muru ceglanego - etap I Alejka".

Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania: 200.000,00 zł:

-w tym finansowe środki wnioskodawcy - 100.000,00 zł
-w tym środki pozostające w dyspozycji Ministra (kwota wnioskowana) - 100.000,00 zł
Termin realizacji zadania: 2019 r.

Zadanie ma polegać na pracach konserwatorskich, restauratorskie lub robotach budowlanych zespołu obwarowań miejskich przy ul. Górny Podmur - północnego fragmentu przy Alejce przyległej do ul. 27 Stycznia w Gniewie. Prace pozwolą uchronić przed degradacją zabytku, przeciwdziałać procesom niszczenia, które mogą doprowadzić do utraty wartości zabytkowej, historycznej, artystycznej i naukowej.

Zachowane zabytki są prawdziwą ozdobą Gniewu i świadczą o jego średniowiecznym rodowodzie. W planach rewitalizacji przyległej do murów Alejki, stanowiącej główny ciąg pieszy, jest przewidziana ścieżka, stoliki, dojścia i lampy oraz odsłonięte podświetlone mury. Alejka, jako miejsce spacerowo rekreacyjne stanowić będzie otwarty teren zielony z ławeczkami. Na tle murów obronnych w otwartej galerii będzie można eksponować prace artystyczne. Konsekwencją działań będzie ożywienie przestrzeni publicznej, zwiększenie jej atrakcyjności oraz wykorzystanie jej do celów kulturowych i rekreacyjnych, jak również rozwoju turystyki z uwagi na walory historyczne. Miejsce to będzie stanowiło bezpieczne i przyjazne miejsce integrujące mieszkańców i przedsiębiorców, stwarzające warunki dla ich aktywności i wszechstronnego rozwoju oraz otwarte dla turystów zainteresowanych jego wyjątkowym dziedzictwem.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -2

  helmut_gość

  10.04.2019, 14:37

  gniefff znowu azbuzyc te mury hahahah

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA