Szukają osób, które pomogą wyrównywać szanse niepełnosprawnych

Starostwo Powiatowe (fot. tcz.pl)
Tczew - Szukają osób, które pomogą wyrównywać szanse niepełnosprawnych
Tczewskie starostwo szuka kandydatów na członków Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Swoje propozycje można składać do końca czerwca br.

Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania po jednym kandydacie na członków Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych są organizacje pozarządowe, fundacje i jednostki samorządu terytorialnego, działające na terenie powiatu tczewskiego.

- Zgłoszenia kandydatów wraz z uzasadnieniem podmioty dokonują w formie pisemnej do starosty urzędującego w siedzibie przy ul. Piaskowej 2 w Tczewie w terminie do dnia 30 czerwca 2011 roku. - informuje Kamila Wiśniewska, rzecznik prasowa tczewskiego starostwa.

Powołana Rada jest organem opiniodawczo-doradczym. Zgodnie z art. 44b ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do zakresu działań powiatowych rad należy inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i realizacji ich praw, opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych, ocena realizacji programów oraz opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +10

  roza-81

  21.05.2011, 12:23

  takie tam ..

  ,,W powiecie Tczewskim na koniec roku 2006 zarejestrowane były 394 osoby niepełnosprawne z tego jako bezrobotne 327 osoby i poszukujące pracy 67 osób ." I jeszcze jedno ,,W Powiecie Tczewskim jest 14 placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi ,jednak system tworzenia i finansowania tych placówek sprawia że poruszają się one w wąskim obszarze aktywizacji społecznej swoich podopiecznych (...)Osoby niepełnosprawne mają zapewnioną opiekę , trochę terapii i rehabilitacji pozwalające na utrzymania ich sprawności samoobsługowych , wypełniającej czas wolny .System w ramach , którego funkcjonują te placówki , nie daje innych możliwości ." źródło : http://www.wrotapomorza.pl/res/defs/pokl/powiatowe_programy/tczewski_ppnrziss.pdf General nie całość warta przeczytania ,porusza problematykę różnych ,,grup wykluczonych społecznie", I jeszcze jedna ciekawostka z spisu powszechnego 2002, ,,Wśród osób niepełnosprawnych prawnie (w wieku 16 lat i więcej) największe relatywnie zmiany nastąpiły w grupie osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w 1988 r. z I grupą inwalidztwa) - wzrost o 528,7 tys. tj. o 98,6% w stosunku do 1988 r. Jednak w całej tej zbiorowości najwyższy (prawie 10 krotny) wzrost wystąpił w grupie dzieci w wieku 0-15 lat",,W 2002 roku liczba osób niepełnosprawnych wynosiła 5456,7 tys. co stanowiło 14,3% ogółu ludności kraju, a w 1988 r. 9,9% " Tak całkiem ciekawa jestem ile niepełnosprawnych osób wykaże tegoroczny spis ludności i jaka grupa najbardziej przybierze na ,,masie" 10 krotny wzrost w ciągu 14 lat wśród dzieci do 16 roku życia ,minęło 9 lat więc powolutku te dzieci będą wchodzić w wiek produkcyjny a my mamy im do zaoferowania terapie zajęciowe podtrzymujące zdolność samoobsługi i wypełniające czas wolny .Ale Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych coś wymyśli .

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +7

  Lokis_gość

  21.05.2011, 18:49

  Rady-nieborady

  Rada wymyśli program, uzupełni go strategią i zakończy sprawozdaniem z ... I na tym koniec. Tylko w Tczewie jest ok. 10 tys. osób wykluczonych społecznie, nie dających sobie rady z problemami życia codziennego. Żadne "rady d/s" i tym podobne twory nie zastąpią zrujnowanych i zlikwidowanych (często bezmyślnie lub w złej woli) przedsiębiorstw i zakładów pracy (vide-"Drożdżownia), które dawały tym osobom relatywnie spokojną egzystencję.

  Cytuj
  IP: 89.200.xx9.xx1 
 • -12

  _gość

  21.05.2011, 19:25

  tssss

  Wpierw by trzeba tych wyzyskiwaczy usunąć z życia publicznego-pierwsze i najważniejsze a potem patrzeć na coś innego. Precz z Donkiem,Bronkiem,mirem i Zbychem.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx7 
 • +9

  Kirkor

  22.05.2011, 15:29

  i jak zwykle...

  ... metoda made in Lenin, Stalin ... najpierw rostrzeleć tych co NAM nie pasują, a potem zobaczymy co będzie dalej ( oczywiście pod NASZYMI rządami ). Dlaczego zawsze musi znaleźć się ktoś to warszawskie, polityczne brudy przenosi do społeczności lokalnej. A właśnie od samorządów ( oczywiście nie wszytkich ) warszawka mogłaby się uczyć wspołpracy w ważnych dla normalnego, szarego człowieka sprawach. Artykuł o ważnych - szczególnie dla niepełnosprawnych - sprawach i oczywiście musi się znaleźć ktoś, kto nie potrafi wypowiedzieć się na temat.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -10

  _gość

  22.05.2011, 19:09

  kirkorek

  Ale póki ci są przy korycie to nic się nie zmieni.Samorządowy dostają wytyczne odgórne.A z resztą to wszystko jedno i to samo bagno.Pozdrowienia i powodzenia w życiu w państwie Donka,Bronka,Grzesia,Stefcia i tak dalej...

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • +9

  Kirkor

  23.05.2011, 06:44

  Kirkorku

  ... czyżbym miał dziecko o którym nie wiem :))) A tak serio - nie popieram działań oszołomów z PO. Z drugiej strony wstyd mi było jak widziałem co wyczynia koalicja PIS-LPR-Samoobrona. Po prostu nie ukrywam, ze jest wiele spraw, które mogą być załatwione dzięki porozumieniu na szczeblu lokalnym nawet między partyjnymi działaczami z PiS i PO. Po prostu syf panujący na Wiejskiej nie ma czasami wpływu na to co się dzieje w regionie. Dlaczego - otóż Tu pracują ludzie któży Tu mieszkają i po części to co robią robią dla siebie ( byle nie zbyt dosłownie ). Umieją się dogadać ( taką mam naiwnie nadzieję ) w sprawie remontu drogi, pomocy niepełnosprawnym etc etc. Po co pod każdym artykułem bluzgi na rządy PO / PiS ( dowolne skreślić ) - wypowiadajmy się na temat a nie wyładowujmy frustrację. Bagno jest na górze i niestety na dole. Na szczęście na dole istnieje szansa na szybsze osuszenie bagienka - dzieki współpracy do której na górze chętnych zbytnio nie ma.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.