Muzyczna starówka z atrakcjami dla dzieci. Sprawdź, co będzie się działo na placu Hallera

Plac Hallera (fot. tcz.pl)
Tczew - Muzyczna starówka z atrakcjami dla dzieci. Sprawdź, co będzie się działo na placu Hallera
Podobnie jak w ubiegłym roku, większość wakacyjnych niedzielnych popołudni będziemy mogli spędzić na Placu Hallera. Już w lipcu rusza akcja „Muzyczna Starówka”. Zadaniem letnich koncertów jest artystyczna rewitalizacja Starego Miasta.

Koncert letni z cyklu „Muzyczna Starówka”
Wystąpi: TCZEWSKA FORMACJA SZANTOWA
2 lipca 2017 (niedziela) godz. 16.00

Plac Hallera
Wstęp wolny


Tczewska Formacja Szantowa to zespół , który gra ze sobą od kilku lat.
W nawiązaniu do tczewskich tradycji żeglarskich i marynistycznych, bo jest w Tczewie przystań nad Wisłą oraz początek wzięła po odzyskaniu niepodległości przez Polskę - Szkoła Morska w Tczewie:
17 czerwca 1920 - powołanie,
8 grudnia 1920 - inauguracja pierwszego roku szkolnego, przyjęto 58 słuchaczy
w 1929 r. zatwierdzony zostaje pierwszy statut, określający SM jako szkołę wyższą typu zawodowego.

1930 - przeniesienie do Gdyni i zmiana nazwy na Państwowa Szkoła Morska.
Od 1 września 1948 r. w gmachu zajmowanym dawniej przez Szkołę Morską, przy ul. Szkoły Morskiej 1, mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Formacja gra muzykę znanych i lubianych wykonawców szantowych z nutą własnej interpretacji.
W skład zespołu wchodzą:
Gitara basowa - kapitan zespołu - Adam Przybyłowski
Gitara elektryczna i elektro akustyczna oraz akordeon i śpiew - pierwszy oficer-- Leszek Lewiński,
Gitara elektroakustyczna i śpiew - oficer nawigator -- Włodzimierz Mroczkowski,
Perkusja - mechanik - Marcin Mroczkowski.

Wielu tczewian uprawia żeglarstwo i sporty wodne. Wielu ukończyło szkoły morskie i połączyło swe życie z morzem. Dla upiększenia tczewskich wspomnień morskich, rzecznych i jeziornych oraz dla krzewienia kultury wodniackiej powstała, gra i śpiewa Tczewska Formacja Szantowa.
Chcemy wyśpiewać i przywrócić dla Tczewa i Wisły tradycje wodniackie i mamy nadzieję, że po Wiśle będą częściej chodzić łodzie, statki i żaglówki korzystając z gościnności naszego miasta i regonu i pięknej przystani.

Animacje dla dzieci „Pirackie wakacje” poprowadzi Stacja Dobrego Czasu.
W programie m.in.:
malowanie buziek,
dzieci wykonują zadania ruchowe ukryte w balonach, by stać się odważnymi piratami,
budowanie statku pirackiego z kartonów, oraz wspólna podróż na nieznaną wyspę
przejście przez „bagnistą krainę”, czyli trenowanie skoków przez przeszkody,
gaszenie płonącego statku- zadaniem dzieci będzie trafienie z wodnego pistoletu do
dmuchanego basenu,
nauka pirackiego tańca
Animacje dopełnione będą zabawą integracyjną z kolorową chustą animacyjną, klockami Lego, balonami i wesołą muzyką dla dzieci.

Koncert letni z cyklu „Muzyczna Starówka”
Wystąpi: KOLOS
23 lipca 2017 (niedziela) godz. 16.00
Plac Hallera
Wstęp wolny


Kolos to nazwa duetu, a także tytuł płyty śpiewającego Jorgosa Skoliasa i Antonisa Skoliasa grającego na perkusji. Duet realizuje wspomnienia Jorgosa z dzieciństwa oraz muzyczne inspiracje Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk, jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów, to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski wymyślony, wyimprowizowany i zagrany na żywo.
O płycie Kolos:
Płyta o której rozmawialiśmy od wielu lat, o wspomnieniach z dzieciństwa Jorgosa, o inspiracjach Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk, trochę akustycznie, trochę elektronicznie.
Część tekstów, to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich ludowych piosenek, część to poezja Kawafisa. Całość muzyki jest nasza, skomponowana, wyimprowizowana i nagrana na żywo.

Jorgos Skolias - wokalista niesforny Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, ale próbował również śpiewać rocka i blues. W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym i interesującym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami "Nurt", "Grupa 1111", "Spisek Sześciu". Zawodową pracę rozpoczął w 1982 roku od jazz rockowej formacji "KRZAK" i stał się przedmiotem zainteresowania wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę zarówno koncertową, jak i w przygotowaniu nagrań. Przez ponad rok współpracował z grupą "Osjan". Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji "Young Power", skupiającej młodych i nieortodoksyjnych artystów. Była to bardzo istotna demonstracja nowatorskiego podejścia do jazzu. Zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu "'Osjan"), zespołami "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji „Dziadów” w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym, nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie, czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).

Pokazy chemiczne dla dzieci przeprowadzi Stacja Dobrego Czasu.
Pokaz eksperymentów chemicznych z ciekłym azotem i suchym lodem. Efektowne show, które rozbudzi ciekawość do nauki i zapewni atrakcję dzieciom oraz ich rodzicom.
W programie m.in.:
Przywitanie gości pokazem pt. „Niewidzialne Napisy” .
Wprowadzenie gości w magiczny (tęczowy) świat chemii i fizyki (doświadczenia z kolorowymi kolbami i cylindrami).
Doświadczenia z suchym lodem.
Zamrożona chemia i fizyka jeszcze bardziej (doświadczenia z użyciem ciekłego azotu tj. zamrożona róża, skurczone baloniki, wirujące piłeczki).
Użyteczna chemia, czyli taka jaka spotykamy w życiu codziennym (doświadczenie pt. Pasta dla słonia).
Animacje dopełnione będą zabawą integracyjną z kolorową chustą animacyjną, klockami Lego, balonami i wesołą muzyką dla dzieci.

Koncert letni z cyklu „Muzyczna Starówka”
Wystąpią: SAIDOWSKI & PAUL
30 lipca 2017 (niedziela) godz. 16.00
Plac Hallera
Wstęp wolny


Duet "Saidowski & Paul" powstał dla czystej przyjemności muzykowania w 2014 roku. Tworzą go dwaj gitarzyści rodem z Kociewia - tczewianin Michał Wierzba Saidowski oraz Krzysztof Paul ze Starogardu Gdańskiego - muzycy sesyjni współpracujący z artystami z całej Polski. Repertuar duetu to bardziej lub mniej znane covery takich artystów jak Eric Clapton, Phil Collins, Seal, Sting, Lenny Kravitz i wielu innych. Aranżacje akustyczne czynią repertuar bardzo ciekawym pod względem brzmienia, a otwarte formy zostawiają dużo miejsca na improwizacje zarówno gitarowe jak i wokalne. Głosem duetu jest Michał, natomiast Krzysztof biegle przemieszcza się po gryfie, używając m.in. techniki slide. Duet ma na swoim koncie sporo kameralnych występów, jak i koncerty na większych scenach, a także występ w programie Must Be The Music. Michał Saidowski i Krzysztof Paul są także założycielami autorskiego projektu rockowego "Jamertal".
Animacje dla dzieci pt.„Kosmiczna przygoda” poprowadzi Stacja Dobrego Czasu.
W programie m.in.:
ozdabianie przez dzieci gigantycznej rakiety kosmicznej, która będzie zabierała nas na różne
planety ( na każdej planecie trzeba będzie wykonać ciekawe zadania)
konstruowanie robotów z kartonów oraz innych materiałów,
zamykanie w wielkiej bańce mydlanej.
Animacje dopełnione będą zabawą integracyjną z kolorową chustą animacyjną, klockami Lego, balonami i wesołą muzyką dla dzieci.

Koncert letni z cyklu „Muzyczna Starówka”
Wystąpi: Zespół Instrumentów Ludowych KORZENIE (Rosja)
13 sierpnia 2017 (niedziela) godz. 16.00
Plac Hallera
Wstęp wolny


Zespół solistów kaliningradzkiej orkiestry instrumentów narodowych "Korzenie" pod dyrekcją Andreya Stepanenko został utworzony w 2015 roku z czołowych muzyków orkiestry.
W ciągu krótkiego okresu istnienia zespół przygotował kilka programów koncertowych: rosyjskie romanse i pieśni neapolitańskie, muzyka filmowa, rosyjska feta, program dla dzieci. Z zespołem współpracują czołowi soliści z Kaliningradu, m.in. Zasłużony Artysta Rosji Nikolay Gorlov, solista teatru "La Scala" i "Opera Helikon opery" Sergey Artamonov, czołowi soliści teatru muzycznego i filharmonii. Zespół solistów występował podczas wielu ważnych spotkań i imprez w mieście i regionie np. wizyty Prezydenta Republiki Tatarstanu Rustama Minnichanowa Nurgalievicha,  wizyty patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla, na Wszechrosyjskim Forum Bibliotecznym.

Skład zespołu:
Tatiana Tershukova - dumra mała
Oksana Vepritskaya - dumra altowa
Andrey Stepanenko - akordeon
Andrey Kirichenko - bałałajka
Evgeny Kalinin - bałałajka kontrabas

Animacje dla dzieci pt. „Masza i niedźwiedź” poprowadzi Stacja Dobrego Czasu.
W programie m.in.:
niedźwiedź na rybach- zabawa polega na łowieniu ryb za pomocą magnesów umieszczonych na wędkach,
Masza gotuje kaszę- przygotowanie kipiącej kaszy z octu, sody oczyszczonej i barwników spożywczych (mini eksperymenty),
łapanie pszczół do ula- zabawa w grupach polegająca na jak najszybszym zebraniu żółtych piłeczek,
uciekające zające- zabawa ruchowa z wykorzystaniem ogonków z krepy.
Animacje dopełnione będą zabawą integracyjną z kolorową chustą animacyjną, klockami Lego, balonami i wesołą muzyką dla dzieci.

Koncert letni z cyklu „Muzyczna Starówka”
Wystąpi: MACIEJ FORTUNA TRIO
27 sierpnia 2017 (niedziela) godz. 16.00
Plac Hallera
Wstęp wolny


Maciej Fortuna to trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. Prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Istotnym elementem jego twórczości jest wykorzystywanie live electronics. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video.

Animacje dla dzieci pt. „Indiańska wioska” poprowadzi Stacja Dobrego Czasu.
W programie m.in.:
malowanie buziek,
budowanie wielkiego tipi z listewek i ozdabianie go kolorowymi materiałami,
zabawa ruchowa „polowanie na bizony”,
nauka strzelania z łuku,
przejście obok śpiącego krokodyla - zabawa polegająca na przejściu obok pluszowego
krokodyla, tak by nie zadzwonił dzwonek przyczepiony do nogi uczestnika.
Animacje dopełnione będą zabawą integracyjną z kolorową chustą animacyjną, klockami Lego, balonami i wesołą muzyką dla dzieci.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +3

  mieszkanka_gość_gość

  13.06.2017, 13:03

  Zapowiada się ciekawie. Żeby tylko mieszkańcy zainteresowali się i przyszli na Starówkę. Szkoda , że wstawiono stare zdjęcie z czasów gdy rynek wyglądał lepiej. Dzisiaj fontanna już tak nie działa bo pozapychane dysze a i dookoła rynku wiszą stare obskurne girlandy bożonarodzeniowe. Nie zakłamywać zdjęciami rzeczywistości.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx3.xx9 
 • -1

  hłopina_gość

  13.06.2017, 21:01

  Weś kobieto ić!!!!

  Cytuj
  IP: 83.20.xx4.xx5 
 • p_gość

  13.06.2017, 23:08

  miasto stare upadło i dobrze banda złodziei i pijaków się tam szlaja nie można przejść bez straty czegoś tylko dedtem tam wjechać i zaorać tą patologię tam już nie ma i nie będzie życia czas pogodzić sie z tym są o wiele leprze miejsca w Tczewie niż ta starówka czy jak jej tam

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx2 
 • +1

  zocha123_gość

  14.06.2017, 07:57

  starówka?

  Lumpeksy , sklepy za 5zl, banki i ziomutki to atrakcje starówki.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx9.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.