W powiecie debatowali o problemach niepełnosprawnych

Radni spotkali się na nadzwyczajnej sesji (fot. mat. starostwa)
Tczew - W powiecie debatowali o problemach niepełnosprawnych
Tczewscy radni powiatowi uczestniczyli w Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu dotyczącej sytuacji osób niepełnosprawnych na terenach podległych tutejszemu starostwu. W sesji wzięli udział nie tylko radni, ale również dyrektorzy i pracownicy placówek, którzy na co dzień pomagają, współpracują i opiekują się osobami niepełnosprawnymi.

Podczas sesji omówiono m. in. rolę i zadania Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z założeniem (powołana w 2007 r. przez Starostę-Witolda Sosnowskiego ) Społeczna Rada ma dążyć do stworzenia odpowiednich warunków życia, struktur pomocy i ochrony prawnej odpowiadających potrzebom i dynamice rozwoju osoby niepełnosprawnej oraz tych, którzy jej towarzyszą, przede wszystkim członkom jej rodziny. Do zadań Rady należy m.in.: opiniowanie uchwał Rady Powiatu, szczególnie dotyczy to wykorzystywania środków finansowych pochodzących z PFRON. Omówiono także zagadnienie łamania barier architektonicznych i komunikacyjnych w teorii i praktyce, tzn. w poszczególnych urzędach i placówkach publicznych, jakie odwiedzają niepełnosprawni. Mimo ogólnego stwierdzenia, iż stan przestrzeni publicznej nie jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, wskazano też konkretne przykłady na to, że coraz częściej podejmuje się działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem ludzi pełnosprawnych.

- Podczas spotkania przedstawiono również informację na temat prac nad aktualizacją "Strategii rozwiązywania problemów społecznych w Powiecie Tczewskim" oraz zagadnienie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w naszym powiecie. Konkretnym przykładem na działania na rzecz rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych jest realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie i projekt "Podaj rękę- systemowe wsparcie psychologiczno-terapeutyczne". - wyjaśnia Kamila Wiśniewska, rzeczniczka tczewskiego starostwa - Kontynuacją działań mających na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych jest również projekt "Indywidualny Plan Działania" dla osób niepełnosprawnych, który jest realizowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie. Jednym z omawianych zagadnień był również Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Tczewskim na lata 2010-2013 oraz temat środków, jakie pracodawcy mogą otrzymać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jeśli zatrudniają osoby niepełnosprawne. Niezwykle ważną informacją było, iż dotacje, jakie udziela Powiat Tczewski dla organizacji pozarządowych w porównaniu do roku 2007 wzrosły z 20 tys. zł do 120 tys. zł w tym roku.

Zwrócono również uwagę na fizyczne i psychologiczne warunki pracy osób niepełnosprawnych, na sprawiedliwe wynagrodzenie, na możliwość awansu, na usuwanie różnego rodzaju przeszkód. Uczestnicy spotkania uznali, że jest potrzeba istnienia większej ilości miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Niezwykle ważnym i ciekawym punktem spotkania, były prezentacje na temat działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej. Głównym tematem tych prezentacji była aktywność osób niepełnosprawnych, która przejawia się każdego dnia podczas uczestniczenia w zajęciach, jakie są realizowane w placówkach, gdzie funkcjonują warsztaty. Ogromne uznanie wzbudziły sukcesy, jakimi uczestnicy warsztatów mogą się pochwalić. Nadzwyczajną sesję zakończono gratulacjami dla organizacji i rodzin za pracę, jaką wykonują na rzecz osób niepełnosprawnych. Dyrektorzy placówek oraz organizacji podziękowali natomiast radnym, że zorganizowali specjalną sesję, podczas której mogli oni opowiedzieć o problemach, jakie napotykają w życiu codziennym podczas pracy i życia z niepełnosprawnymi, a także pochwalić się sukcesami jakie odnoszą ich podopieczni.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +1

  nps_gość

  27.09.2010, 07:14

  Jestem niesłyszący i znam te problemy

  Wydział starostwa który koordynuje PEFRON naprawdę działa, na tyle na ile może. Dzięki działaniom starostwa mamy szanse na znalezienie pracy bo uwieżcie mi niepełnosprawnym naprwdę nie jest tak łatwo o prace jakby się wydawało.

  Odpowiedz
  IP: 178.56.xxx.xx2 
 • +1

  janusz_gość

  27.09.2010, 07:33

  Niepełnosprawnym potrzebne jest każde wsparcie

  Niepełnosprawnym potrzebne jest wsparcie ze wszyskich stron. Nikomu nie życze aby z dnia na dzień stał się niepełnosprawny - ja tak miałem i świat sie dla mnie wtedy zawalił. Ale znaleźli się ludzie, którzy mi pomogli i chce mi sie żyć dalej. A z takich warsztatów jak proponuje starostwo to na pewno bym skorzystał. Dobrze że takimi sprawami interesują się osoby takie jak starosta Sosnowski - to ważne żeby "góra" rozumiała nasze problemy.

  Odpowiedz
  IP: 91.94.xx0.xx7 
 • +5

  _gość

  27.09.2010, 08:14

  Oby coś mądrego z tego gadania wynikło.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +2

  _gość

  27.09.2010, 08:34

  W "trosce" o niepełnosprawnych autobus linii nr 8 nie jeździ ulicą Jedności Narodu!

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx9 
 • ,,,_gość

  27.09.2010, 09:28

  ,,,

  no żeby ich nie rozjechać :)))

  Cytuj
  IP: 81.190.xx9.xx6 
 • +3

  pawi_gość

  27.09.2010, 08:45

  Czekam z nadzieją na efekty

  Potrzebne nam takie inicjatywy, czekam z niecerpliwością na efekty. W końcu jesteśmy w Unii Europejskiej która wspiera niepełnosprawnych, starostwo i Sosnofski jak mają pomysł jak środki wykorzystać żeby pomóc to dobrze.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx4 
 • +3

  studentka_gość

  27.09.2010, 09:44

  tak jest

  Tak zgadzam się, teraz jest ten czas kiedy władze mogą jak najwięcej uzyskać od UE, potrzebne tylko dobre, spójne projekty , popieram:)

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx1.xx5 
 • renata_gość

  27.09.2010, 20:10

  ja mialam grupę inwalicką 3 grupę i nie moglam dostać pracy to zrezygnowalam z grupy i pracuje już 3 lata nie wierzę w ten ich narady

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx8 
 • renata_gość

  17.10.2010, 12:54

  I JESZZE DODAM ŻE W TCZEWIE POWINIEN BYĆ ZAKŁAD PRACY CHRONIONEJ I ZATRUDNIĆ OSOBY NIEPELNOSPRAWNE MY TEŻ POTRAFIMY DUŻO NIE TYLKO ZDROWI TO BYŁBY NASZ ZAKLAD. KTO PAMIĘTA BO BYŁ TAKI ZAKLAD KIEDYŚ

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx8 
 • ...._gość

  17.10.2010, 17:31

  cyt. >Niezwykle ważną informacją było, iż dotacje, jakie udziela Powiat Tczewski dla organizacji pozarządowych w porównaniu do roku 2007 wzrosły z 20 tys. zł do 120 tys. zł w tym roku.< ciekawe dla kogo i na co, bo w moim przekonaniu przy potrzebach osób niepełnosprawnych tak wota to raczej na waciki, a nie na realną pomoc i zmiany. W końcu nie chodzi chyba o to, żeby dawac kasę, tylko żeby ułatwiać zycie, więc może pani rzecznik opowie ze szczegółami co, kto, komu i za ile.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.