Tłumy pielgrzymów odwiedziły miejsce cudów

(fot. gniew.pl)
Tczew - Tłumy pielgrzymów odwiedziły miejsce cudów
Tłumy wiernych przybyły w minioną niedzielę, 9 września do Piaseczna, by wziąć udział w dorocznym Wielkim Odpuście Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczne uroczystości mają jednak szczególny charakter. Dokładnie pół wieku temu, 8 września 1968 r., obrzędu koronacji drewnianej figury Madonny z Dzieciątkiem dokonał ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła.

Pielgrzymi w Piasecznie

Od wczesnych godzin porannych do Piaseczna przybywali pielgrzymi by uczestniczyć w uroczystościach odpustowych. Pieszo, rowerami, samochodami, w grupach zorganizowanych i indywidualnie. Przed kościołem witano pielgrzymów z całego Pomorza m.in. z Kwidzyna, Skórcza, Opalenia, Smętowa Granicznego, Barłożna, Gniewu, Nowej Cerkwi, Pelplina, Tczewa czy Starogardu Gdańskiego. Najmłodsi pielgrzymi przyjechali w wózkach razem ze swoimi rodzicami. Wędrowcy, ze śpiewem na ustach, witali Piaseczno.


Głównym punktem uroczystości była Msza Święta Odpustowa przy Studzience, miejscu Maryjnych objawień w XIV w. oraz obrzędu koronacji cudownej figury przez kard. Karola Wojtyłę w 1968 r., której przewodniczył J. Em. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

Nie bójcie się być świętymi

- "Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim". Zapożyczamy tych słów dziś od Maryi, aby wyrazić to, co czują nasze serca podczas odpustowej uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz pięćdziesiątej rocznicy koronacji Łaskawej Figury Matki Bożej Piaseckiej, obdarzonej tytułami Królowej Pomorza i Matki Jedności - w pierwszych słowach homilii wyraził swoją radość z możliwości uczestniczenia w obchodach, Kardynał Stanisław Dziwisz. - Nie można pisać historii pokoleń żyjących na tej ziemi bez przyjęcia podstawowego faktu, że w ich życie wkroczył Jezus ze swą Ewangelią. Wkroczyła również Matka Jezusa, której On z wysokości krzyża powierzył szczególny testament. W tę szerszą rzeczywistość Kościoła i obecności w jego życiu Matki Chrystusa wpisuje się historia Piaseczna i rola, jaką w niej od ponad sześciu wieków odgrywa Maryja - mówił dalej kardynał. W dalszej części homilii hierarcha przybliżył również historię obrzędu koronacji w Piasecznie, którego w zastępstwie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, dokonał ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. Wówczas kardynał Wojtyła często towarzyszył prymasowi Wyszyńskiemu podczas obrzędów koronacyjnych obrazów i figur Matki Bożej, ale "tylko jeden raz - właśnie tutaj, w Piasecznie zastąpił go". Przypomniał również, że cudowna figura była obecna podczas Mszy św. papieża Jana Pawła II sprawowanej w Pelplinie w 1999 roku. W ostatniej części kazania kardynał mówił o swojej posłudze jako sekretarza osobistego papieża i roli świadka jego świętego życia. - Nie bójcie się być świętymi - zwrócił się do wiernych przypominając zachętę św. Jana Pawła II do kroczenia drogą świętości. - Jestem przekonany, że po pięćdziesięciu latach patrzy teraz na Piaseczno z wysoka i z serca nam błogosławi - dodał kończąc homilię.

Ponadto Mszę św. koncelebrowali biskupi: biskup pelpliński Ryszard Kasyna, abp senior Edmund Piszcz z Olsztyna, biskup toruński Wiesław Śmigiel oraz biskupi pomocniczy z Gdańska: bp Wiesław Szlachetka i bp Zbigniew Zieliński.


Obchody jubileuszowe, podobnie jak doroczne uroczystości odpustowe, potrwają do 16 września, a zakończą je Gminne Dożynki.

Zdjęcia z odpustu do obejrzenia tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • tylko biblia _gość

  14.09.2018, 07:33

  po pierwsze Maryja była panną w momencie zapłodnienia przez Ducha Świętego. Potem zawarła związek małżeński z Józefem i rodziła więcej dzieci. Jedynym pośrednikiem między ludźmi jest Jezus Chrystus . A te wszystkie cuda to bajki i legendy. A co z pedofilią kleru i ich zboczeniami? Cudem by było ich zamknięcie na 100 lat w pudle by tam zgnili .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • -3

  nemo_gość

  14.09.2018, 08:02

  ha,ha,,ha tak mówią w sekcie swiadkow jehowe? czy tez w innej ?

  Cytuj
  IP: 83.20.xx4.xx9 
  +1

  profesor_gość

  14.09.2018, 21:45

  nie ! tak mówią ludzie o co najmniej podstawowym wykształceniu, świadomi życia i świata. ludzie o szerokich horyzontach . a nie zaślepiona, ciemna masa "owieczek" która klęka przed opasłym złodziejem odzianym w sukienkę - opowiadającym niestworzone historie nie podparte żadnymi dowodami

  Cytuj
  IP: 77.253.xx5.xx9 
 • +1

  dick_gość

  14.09.2018, 08:01

  Zabobony aby przykryć grzechy kościoła

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • +1

  observeur_gość

  14.09.2018, 13:01

  I biznes, i biznes, który kręca od wieków.

  Cytuj
  IP: 5.172.xx2.xx3 
 • -1

  MARYNA_gość_gość_gość

  14.09.2018, 08:33

  nie tak mówi Pismo św.

  "ha,ha,,ha tak mówią w sekcie swiadkow jehowe? czy tez w innej ?"

  Kolego poczytaj Pismo Św, i wszystkiego się dowiesz. Tylko Jezus jest Panem, nie ma żadnych innych pośredników między Bogiem, a nami. /http://www.youtube.com/watch?v=ix0u1Yy8VZQ

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx7.xx7 
 • +5

  _gośćwww.youtube.com/watch?v=s_gość

  14.09.2018, 10:08

  szkoda, że tak myślisz...

  "zaj** isty ten wasz pośrednik szkoda że zdechl i nie macie już żadnego kontaktu z realnym światem"

  Kolego zdycha to pies, jesteś biedny, ale Jezus czeka i na Ciebie, nie takich, jak Ty uwalnia z różnych związań, na zachętę posłuchaj tego http://www.youtube.com/watch?v=s4auCRR3mXo

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx7.xx7 
 • -10

  xxx_gość

  14.09.2018, 11:40

  uwierz mi że trzy 666 mają w sobie więcej dobrej energii niż to całe wasze pier o jezusie i o tym jaki z niego pro menel pomagajacy innym. twojego boga jeszcze na świecie nie było jak my w kammienych kręgach kurhany stawialismy. zdychajcie wyznawcy szarlatana zmieniającego wodę w wino xD

  Cytuj
  IP: 83.20.xx2.xx3 
 • nemo_gość

  14.09.2018, 14:11

  ; znowu w życiu ci nie wyszło"

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx4.xx9 
 • -3

  g_gość_gość_gość_gość_gość_goś_gość

  14.09.2018, 17:41

  Watykański biznes,nie ma nic wspónego z wiarą.

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx8.xx0 
 • +1

  margaryna_gość

  15.09.2018, 11:33

  myślę sobie

  "uwierz mi że trzy 666 mają w sobie więcej dobrej energii niż to całe wasze pier o jezusie i o tym jaki z niego pro menel pomagajacy innym. twojego boga jeszcze na świecie nie było jak my w kammienych kręgach kurhany stawialismy. zdychajcie wyznawcy szarlatana zmieniającego wodę w wino xD"

  Myślę sobie, że albo próbujesz prowokować, albo wydaje ci się, że jesteś satanistą, który wie wszystko, a liznął tylko trochę ogólników. Twój szatan może zniszczyć Ciebie ( bo ma moc i nie jest diabełkiem w czerwonym kubraczku, jak się niektórym wydaje ), ale na imię Jezus chowa się w czarnej dziurze.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.