Co wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Podsumowanie 2011 roku

Jak był rok 2011? (fot. tcz.pl)
Tczew - Co wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Podsumowanie 2011 roku
Rok 2011 właśnie przechodzi do historii. Co wydarzyło się w naszym mieście w mijającym roku? Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie ostatnich miesięcy.

Styczeń

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz kolejny

Około 47 tys. zł. zebrali w niedzielę (09.01) na ulicach grodu Sambora wolontariusze zrzeszeni w dwóch orkiestrowych sztabach. Tym razem pieniądze zostaną przeznaczone dla dziecięcych oddziałów urologii i nefrologii. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już dziewiętnasty raz, a impreza w Tczewie odbyła się po raz osiemnasty.

Więźniowie wzięli się za porządki w mieście

Pięciu więźniów z Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim trafiło na ulice grodu Sambora. Skazańcy pracowali przy usuwaniu skutków tegorocznej zimy. Z czasem zajęli się także utrzymaniem czystości, zamiataniem chodników, utrzymaniem zieleni. Pomysł sprawdził się i skazańcy cały czas pracują na rzecz Tczewa.

Ruszyło wirtualne muzeum grodu Sambora

Ruszała nowa tczewska strona internetowa. Projekt "Dawny Tczew" zrzesza ludzi zafascynowanych historią Tczewa. Jak sami przyznają, zainspirowało ich malborskie forum Marienburg.pl, na którym aktywnie działają miłośnicy dawnych wieków. Skrzyknęli się w internecie - również na naszym forum - powołali stowarzyszenie i zaczęli wspólnie szukać pamiątek historycznych dotyczących naszego miasta.

Zenon Odya otrzymał honorowe obywatelstwo miasta

Podczas sesji Rady Miasta tczewscy radni zdecydowali jednogłośnie, że były prezydent Tczewa Zenon Odya zostanie Honorowym Obywatelem Miasta. Były włodarz grodu Sambora formalnie otrzymał tytuł podczas uroczystej sesji z okazji Dnia Tczewa.

Koniec jubileuszu 750-lecia

30. stycznia w Tczewie uroczyście zakończono obchody jubileuszu 750-lecia miasta. Mieszkańcy grodu Sambora mieli podwójną okazję do świętowania - obchodzono również 90-tą rocznicę powrotu Tczewa do Macierzy.

Luty

A1 z kolejnym węzłem

1. lutego w godzinach nocnych nastąpiło oczekiwane od dłuższego czasu otwarcie węzła Warlubie. W odpowiedzi na liczne apele kierowców i okolicznych mieszkańców, węzeł został oddany do ruchu 11 miesięcy przed planowanym terminem.

Tczewscy policjanci mają nowe cenne nabytki

Nowe auto, wyposażone, by sprawnie pomagać w wypadach drogowych, ale także nowe prezenty dla kryminalnych - tczewska komenda otrzymała nowe nabytki.

Wybrano najpiękniejszą kociewiankę

Mieszkanki powiatu tczewskiego zdeklasowały pozostałe kandydatki i zdobyły najważniejsze tytuły podczas niedzielnej gali. Mowa o triumfatorkach konkursu Miss Polski Ziemi Kociewskiej. Najpiękniejszą dorosłą kociewianką wybrano dziewiętnastoletnią Zofię Kaźmierczak z Tczewa, zaś jej o dwa lata młodsza koleżanka - Paula Padykuła z podtczewskiego Turza, została tegoroczną Miss Nastolatek.

Decyzja o likwidacji CEDu

Tczewscy radni podjęli decyzję o likwidacji Centrum Edukacji Dorosłych. Placówka będzie stopniowo wygaszać działalność w ciągi dwóch lat. Radni zdecydowali też o zamiarze likwidacji przedszkola nr 9 - placówkę przekształcono w przedszkole niepubliczne.

Marzec

Zamknęli dojazd do autostrady

Kierowców z Tczewa i okolic czekała prawdziwa próba cierpliwości - 21. marca został zamknięty fragment drogi 224 - prowadzącej do węzła autostrady A1 w Stanisławiu. Powodem jest jej kompleksowa modernizacja - jak tłumaczyli wykonawcy - części prac nie da się wykonać przy prowadzonym ruchu wahadłowym. Obecnie zadanie jest już na ukończeniu.

Ruszył teatr

W Tczewie powstał pierwszy prywatny teatr - Verona Prestige zaczęła działać w budynku jednorodzinnym przy ulicy Wigury.

Infomaty i hotpsot w starostwie

Interesanci Starostwa Powiatowego w Tczewie i czterech pozostałych urzędów partnerskich biorących udział w projekcie unijnym "Ja tam do urzędu nie chodzę - wolę ich unikać" mają możliwość skorzystania z nowoczesnych urządzeń multimedialnych - infomatów. Dzięki nim szybko zapoznają się z ogłoszeniami i materiałami promocyjnymi powiatu, a także korzystają z internetu. W budynku starostwa zaczął bowiem działać hotspot.

Nagrodzeni za film o Bondzie

Tczewscy licealiście stworzyli film o Jamesie Bondzie, który osadzili w realiach naszego miasta. Produkcja zrobiła furorę w internecie. Twórcy zostali nagrodzenie nagrodą prezydenta Tczewa.

Kwiecień

Marta Kaczyńska odsłoniła tablicę upamiętniającą jej ojca

Rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy Tupolewa, do której doszło rok temu w Smoleńsku. 8. kwietnia córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej - Marta Kaczyńska - odsłoniła tablicę, która ma przypominać o wizycie Lecha Kaczyńskiego w grodzie Sambora.

Lokatorzy na Prostej

Klucze do nowych mieszkań z rąk prezydenta Tczewa odebrało 7. kwietnia 36 mieszkańców grodu Sambora. Lokale znajdują się w blokach komunalnych przy ulicy Prostej.

Plan "B" dla szpitala

13. kwietnia w Ministerstwie Zdrowia władze powiatu tczewskiego podpisały umowę o udzielenie dotacji w ramach tzw. "planu B". Na konto powiatu wpłynęło prawie 11 mln zł, które pozwolą na uregulowanie zobowiązań cywilno-prawnych, ciążących na budżecie powiatu po likwidacji NZOZ-u Szpitala Powiatowego w Tczewie.

Otwarto Dom Przedsiębiorcy

15. kwietnia w Tczewie uroczyście otwarto Dom Przedsiębiorcy. Placówka ma na celu wspomaganie rozwijania innowacyjności w naszym subregionie, zmniejszanie bezrobocia i ma sprawić, że osoby startujące z własnym biznesem, poczują się pewniej na rynku pracy.

Maj

Beatyfikacja Jana Pawła II

Tczewianie świętowali z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. W niedzielę, 1. maja, przygotowano specjalne uroczystości przy pomniku papieża na Suchostrzygach. Oprócz uroczystej mszy w programie także występ dzieci z przedszkola "Jarzębinka", przemówienie przedstawiciela władz samorządowych, pieśni religijne w wykonaniu młodzieży oraz odczytanie wspomnień tczewskich parafian o Papieżu - Polaku.

Ruszyły matury

4. maja rozpoczęły się matury. W naszym powiecie do egzaminów podeszły 944 osoby. Maturzyści zaczęli testami z języka polskiego, potem zmagali się z matematyką, która w ub. roku wróciła na listę obowiązkowych przedmiotów po 25 latach. Wielkie przepytywanie potrwało do 27. maja.

Koniec limitów na licencje

Radni nie będą już decydować o liczbie taksówek - dotąd to właśnie oni decydowali o tym, ile "taryf" wyjeżdżało na ulice Tczewa. Zgodnie z nowymi przepisami uwolniono licencje taksówkarskie. Podobne rozwiązania funkcjonują w większości miast.

Noc Muzeów po góralsku

Już po raz czwarty mogliśmy w Tczewie korzystać z dobrodziejstw "Nocy Muzeów". W tym roku przedsięwzięcie "Fabryki Sztuk" przybliżało nam kulturę Górali Śląskich - były góralskie tańce, biesiada i jadło sporządzone na podstawie regionalnych receptur, gry i zabawy dla najmłodszych, warsztaty muzyczne z Joszko Brodą, najazd najprawdziwszych zbójników i... mnóstwo innych atrakcji.

Czerwiec

Teatry wspaniałe

7. czerwca rozpoczął się IX Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych. Przegląd powstał z potrzeby prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych. To impreza stworzona w celu integracji i promowania możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych. Przegląd jest odpowiedzią na potrzebę samorealizacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz potrzebę akceptacji społecznej

Handlowali i świętowali

Na pamiętającym czasy średniowiecza tczewskim rynku 5. czerwca spotkali się miłośnicy staroci, rękodzieła i niepowtarzalnych drobiazgów. Wszystko za sprawą Pchlego Targu, który odbył się na Starym Mieście. Władze miasta mają nadzieję, że formuła jarmarku przekonała mieszkańców i targ stanie się imprezą cykliczną. Wszystko po to, by ożywić starówkę.

Dni Ziemi Tczewskiej

W weekend (17-19 czerwca) bulwar nadwiślański odwiedziły tysiące tczewian - wszystko z okazji imprez towarzyszących Dniom Ziemi Tczewskiej. W piątkowy wieczór gwiazdą wieczoru była grupa Afromental, w sobotę tczewianie bawili się przy przebojach Kasi Kowalskiej, zaś w niedzielę usłyszeliśmy bałkańskie rytmy w wykonaniu grupy "Balkan Sevdah".

Absolutorium dla prezydenta

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki otrzymał absolutorium. Jeden z radnych wstrzymał się od głosu podczas głosowania.

Lipiec

Koszmar z Viatoll

Zaczął funkcjonować system Viatoll, zgodnie z którym za przejazd drogami ekspresowymi, autostradami oraz niektórymi odcinkami dróg krajowych muszą płacić kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony. Viatoll zaczął działać i... automatycznie zakorkowała się dawna krajowa jedynka, równoległa do objętej płatnością autostradą A1. W ciągu ostatnich trzech dni ruch samochodów ciężarowych na A1 zmniejszył się aż o 70 procent! Tczewianom dojeżdżającym do pracy w Trójmieście przypomina się drogowy koszmar jeszcze sprzed czasów oddania do użytku autostrady A1. Na początku przyszłego roku także odcinek dk91 między Gdańskiem a Tczewem ma zostać objęty działaniem systemu, co ma pozwolić unormować sytuację.

Dworcowa na mapie

Przed wojną była jednym z najbardziej reprezentacyjnych traktów w Tczewie - teraz będzie prowadzić do stacji kolejowej. Mowa o ulicy Dworcowej, która jeszcze do niedawna nazywała się roboczo - Nowokolejową. Na nową nazwę zgodzili się jednogłośnie miejscy radni, a zaproponowali ją miłośnicy historii zrzeszeni wokół portalu Dawny Tczew.

Skończyli spisywanie

Już za nami Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W Tczewie spisano 4138 mieszkań, ponadto 583 osoby spisane zostały bez udziału rachmistrza - w formie samospisu albo telefonicznie przez ankietera.

Perfect dla tczewian

Przed tczewską publicznością wystąpił legendarny Grzegorz Markowski z zespołem Perfect.

Elektrownia z pozwoleniem

Jest pozwolenie na budowę dla elektrowni "Północ", która ma powstać w sąsiedztwie Tczewa. Wydał je 15. lipca tczewski starosta. Teraz decyzja cały czas czeka na uprawomocnienie ze względu na odwołania ekologów.

Kamień już jest

Wmurowano kamień węgielny pod budowę galerii handlowej z kinem, która powstaje w sąsiedztwie tczewskiego dworca. Inwestor ma nadzieję, że wszystkie prace budowlane uda się zakończyć do kwietnia 2012.

Warszawo - ratuj most

Wstążki, krawaty, apaszki, a nawet żałobne szarfy zawisły wczoraj 27.lipca na tczewskim moście przez Wisłę. "Ratujmy go, bo inaczej następnym razem spotkamy się tutaj na stypie" - mówili uczestnicy happeningu zorganizowanego z okazji 160. rocznicy wmurowania kamienia węgielnego pod budowę obiektu. Tczewianie, którzy spotkali się przy moście, chcieli przypomnieć władzom, że konieczny jest jego natychmiastowy kompleksowy remont - a ten bez środków rządowych nigdy nie dojdzie do skutku.

Sierpień

Nowe rondo

1. sierpnia w Tczewie pojawiło się nowe rondo - co prawda na razie ruch okrężny u zbiegu ulic 30 Stycznia i Bałdowskiej został wprowadzony tylko na jakiś czas, ale kierowcy mogą się spodziewać się, że w przyszłości rondo pojawi się tu na stałe. Oczywiście, jeśli tymczasowe rozwiązanie sprawdzi się i ruch w tym rejonie miasta będzie odbywał się płynnie i bezpiecznie.

Jest krypta

Ruszyły prace archeologiczne w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Archeolodzy ściągnęli już posadzkę w kaplicy Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej i już po pierwszych dniach wykopalisk, udało się potwierdzić to, co wykazały badania wnętrza świątyni przy pomocy georadaru - jest krypta. Najprawdopodobniej kryje pochówki rodu Czarlińskich. Wkrótce ma zostać wyeksponowana.

Prezydent w Pelplinie

11 sierpnia do Pelplina przybył z nieoficjalną wizytą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Prezydent m.in. w Bazylice Katedralnej w Pelplinie wysłuchał koncertu. Odwiedził Wyższe Seminarium Duchowne oraz spotkał się z lokalnymi samorządowcami z powiatu tczewskiego i starogardzkiego. Następnie udał się do Rożentala, gdzie w istniejącej tam niegdyś szkole, uczyła jego mama. Bronisław Komorowski zaproponował, aby w przyszłym roku zorganizować w Tczewie państwowe uroczystości rocznicy 1 września i zadeklarował, że chętnie weźmie w nich udział.

Znów wybuchła wojna

Samodzielna Grupa Odtworzeniowa Pomorze po raz kolejny odwiedziła Tczew. Piknik militarno-historyczny przyciągnął sporą rzeszę tczewian. Były zabytkowe pojazdy, działka i wielu żołnierzy w umundurowaniu z czasów II wojny światowej.

Straż Miejska ma już 20 lat

Straż Miejska w Tczewie ma już 20 lat. Z tej okazji 29. sierpnia odbyły się specjalne uroczystości. Strażnicy dziękowali wszystkim, którzy pomagają im w utrzymaniu ładu i porządku na terenie grodu Sambora, a strażnikom dziękowano za ich trud i zaangażowanie.

Tczew w GOMie

Tczew przystąpił oficjalnie do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Zdecydowali o tym tczewscy radni miejscy, którzy podczas czwartkowej sesji 25. sierpnia przyjęli specjalną uchwałę.

Festiwal Grzegorza Ciechowskiego "In Memoriam"


By przypomnieć związki artysty z grodem Sambora, organizuje się tutaj festiwal twórczości Grzegorza Ciechowskiego "In Memoriam". Impreza już tradycyjnie odbywa się co roku pod koniec sierpnia. Do tej pory odbyło się dziesięć edycji przedsięwzięcia. Festiwal upowszechnia twórczość Grzegorza Ciechowskiego, ale także promuje młodych muzyków i wokalistów. Tegoroczny festiwal trwał trzy dni - wydarzenie zakończył niedzielny koncert w amfiteatrze. Na tczewskiej scenie zaprezentował się m. in. Krzysztof Kiljański, Tomasz Makowiecki, Paulina Przybysz (współzałożycielka "Sistars"), Anna Karamon, Aleksandra Nowak (wokalistki zespołu "Dziewczyny"), Roman Puchowski, Krzysztof Okupski oraz Małgorzata Szymikowska.

Wrzesień

Jest nowa fontanna

Fontanna powstała w ramach rewitalizacji Starego Miasta. Została zaprojektowana w formie 15 dysz umieszczonych w granitowej posadzce w trzech rzędach po 5 dysz w odległości 70 cm. Każda dysza będzie podświetlona dwiema lampami typu LED. Wysokość strumienia wody oraz kolor i natężenie świateł są sterowane oddzielnie dla każdej dyszy, co umożliwi zaprogramowanie ciekawych trybów pracy dających efekt "tańczącej fontanny".

Zdarzenia już ostatni raz

Dwunasta edycja Festiwalu ZDARZENIA 2011 okazała się być ostatnią i odbyła się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Formuła Festiwalu, od lat tworząca wspólną przestrzeń dla międzynarodowych działań kulturowych, polegających na realizacji projektów teatralnych, plastycznych, muzycznych, wymianie doświadczeń artystycznych i współpracy znanych i cenionych artystów z krajów europejskich z młodym pokoleniem twórców, dawała podstawy do promowania Międzynarodowego Festiwalu ZDARZENIA w ramach Krajowego Programu Kultury Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Zamiast Veolii Meteor

Wiadomo już, kto od przyszłego roku będzie świadczył usługi komunikacyjne na terenie Tczewa. Do przetargu stanęły cztery firmy - urzędnicy wczoraj (12.09) zdecydowali, że przez kolejne trzy lata będzie nas wozić firma Meteor z Jaworzna.

15 hotspotów zadziałało

Na placu Hallera prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki, uruchomił bezprzewodowe punkty dostępu do internetu. Na terenie grodu Sambora znajdzie się 15 punktów z bezpłatnym dostępem do sieci.

Podmurna 15. Huknęło i można zwiedzać

Uroczyście otwarto wyremontowaną kamieniczkę przy ulicy Podmurnej 15. To kolejny z etapów rewitalizacji tczewskiej starówki. W budynku można oglądać dwie wystawy - ekspozycję poświęconą Napoleonowi, a właściwie bitwie o Tczew z 1807 roku oraz 16. Tczewskiemu Batalionowi Saperów.

Październik

Saperzy defilowali ostatni raz

Gromkimi brawami w sobotę, 1. października, mieszkańcy grodu Sambora pożegnali XVI Tczewski Batalion Saperów, który został przeniesiony do Niska. Żołnierze stacjonowali w Tczewie od 60 lat.

Oddali kolejny fragment A1

14. października zmotoryzowani Pomorzanie dostali do użytku kolejny odcinek autostrady A1. Drogowcy zakończyli prace na 62-kilometrowym fragmencie "bursztynowej drogi", łączącym Nowe Marzy z Czerniewicami pod Toruniem. Przez pierwsze 90 dni będziemy jeździmy tym odcinkiem za darmo.

Tczew bez posła

Za nami wybory parlamentarne. 9. października w Tczewie najwięcej głosów zdobyła Platforma Obywatelska. Najpopularniejszym kandydatem na senatora okazał się Andrzej Grzyb (PO), zaś z tczewskich kandydatów na posła największe poparcie zdobył Jan Kulas. (PO). Żaden z tczewskich kandydatów nie zdobył parlamentarnego mandatu.

Popłynie energia z wiatru

Stoją już 24 wiatraki na farmie wiatrowej pod Pelplinem. Pierwszy prąd z wiatrowych turbin ma popłynąć na początku przyszłego roku. Wytworzona w ciągu roku przez wiatrową elektrownię energia, według zapewnień inwestora, ma pozwolić na zaspokojenie potrzeb 2,6 tys. gospodarstw domowych.

Most zamknięty do odwołania

Nie wiadomo, kiedy zostanie ponownie oddany do użytku zamknięty 17. października most przez Wisłę w Tczewie. Powodem wyłączenia obiektu z ruchu była olbrzymia dziura, która pojawiła się na jednym z przęseł. Teraz starostwo musi zabezpieczyć środki ma doraźny remont nawierzchni.

Dom Organizacji Pozarządowych uroczyście otwarty

Uroczyście otwarto Dom Organizacji Pozarządowych. W budynku, w którym jeszcze pięć lat temu działało Technikum Kolejowe, znalazła się teraz siedziba dla organizacji, które dotąd borykały się z problemami lokalowymi.

Bliżej do autostrady

Odetchnęli kierowcy z Tczewa i okolic - zmotoryzowanym została udostępniona droga prowadząca ze Stanisławia do Tczewa. Nie trzeba już korzystać z uciążliwego objazdu przez Rokitki, bądź Zajączkowo, ale na razie do użytku nie został oddany nowy przejazd kolejowy, a kierowcy będą wjeżdżać do grodu Sambora przez ulicę Skarszewską.

Listopad

17-tonowy kolos stanął na placu Patriotów

Nietypowy pomnik stanął przy placu Patriotów. 17-tonową amfibię zakupiło miasto, a odrestaurowali żołnierze z XVI Tczewskiego Batalionu Saperów. Będzie to pamiątka po tczewskich saperach.

Rewitalizacja na półmetku

Zakończyły się prace związane z rewitalizacją Starego Miasta w Tczewie. W tym roku pracowano nad stworzeniem tzw. Plantów Staromiejskich, w tym szlaku fortecznego, drogi widokowej, szlaku spacerowego oraz oznakowaniem szlaków. Roboty ruszą ponownie wiosną.

Wiadukt otwarty ze sporym poślizgiem

15. listopada został otwarty wiadukt przy ulicy Wojska Polskiego. Oznaczało to koniec uciążliwych objazdów dla zmotoryzowanych mieszkańców Tczewa. Pierwotnie miał być gotowy we wrześniu br. W toku prac zaczęły jednak pojawiać się opóźnienia w harmonogramie, których powody zbadała powołana przez powiat firma ekspercka. W jej opinii opóźnienie krytyczne - czyli takie, które mogło spowodować opóźnienie terminu ukończenia całości robót z przyczyn niezależnych od wykonawcy - wynosi ok. 48 dni. Zarząd powiatu zaproponował Polwarowi zawarcie aneksu do umowy z uwzględnieniem uwag eksperckich - wkrótce ma okazać się, czy strony dojdą do porozumienia i czy rzeczywiście od 8. listopada będą naliczane kary umowne (przypomnijmy 54 tys. zł za dzień zwłoki), czy może sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd. Więcej materiałów można obejrzeć w sieci kablowej Vectra na kanale K32 na częstotliwości 559,25.

Powstaje piosenka promocyjna

Powstaje piosenka promująca nasze miasto. Utwór zaśpiewa Piotr Starzecki. W listopadowy weekend kręcono sceny do teledysku, nad którym pracowało około 40 młodych ludzi.

Grudzień

Węzeł na ukończeniu

Piesi mogą już wejść na płytę przy dworcu PKP i na ulicę Pomorską. Na terenie węzła transportowego trwają ostatnie prace wykończeniowe. Mocno zaawansowane są też roboty związane z budową galerii handlowej. Z pełnej infrastruktury węzła będziemy mogli korzystać od 30 stycznia przyszłego roku.

Jest kolejny Orlik

W Tczewie przybył kolejny Orlik. Kompleks stanął przy Zespole Szkół Ekonomicznych. Znalazło się tam boisko do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę i do tenisa ziemnego. Dodatkowo obiekt został wyposażony w bieżnię czterostanowiskową (sześćdziesięciu i stu metrową).

Wigilia już po raz dziewiąty

Już po raz dziewiąty spotkali się mieszkańcy Tczewa, by połamać się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Dzięki zaangażowaniu restauratorów i sponsorów tczewianie mogli skosztować i zabrać ze sobą do domu przygotowane na tę okazję wigilijne potrawy.

Można się ślizgać

Od 22. grudnia w Tczewie działa lodowisko. Jest to tzw. "biały orlik", który powstał przy Szkole Podstawowej nr 11 (ul. Saperska 12). Do końca roku ze ślizgawki można korzystać za darmo.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • -15

  _gość

  31.12.2011, 00:29

  Co z tego, jeśli wszystko jest źle - niech nie będzie niczego.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx0 
 • +5

  OJCOWIE I MATKI PSP_gość

  31.12.2011, 06:49

  115 LAT OSP TCZEW OGNIOWEJ -RATOWNICZEJ

  DOSIEGO ROKU DLA REDAKCJI I LUDZI .CUDOWNY STARY ROCZEK.

  Odpowiedz
  IP: 93.198.xx1.xx5 
 • -7

  gość 66_gość

  31.12.2011, 07:50

  oto co wydarzyło się w Tczewie w 2011 r

  Władze kolejny rok kompromitują się. Trwa koalicja z RIO. Pobłocki i jego zausznicy są zadowoleni. Do użytku oddano cud architektury i myśli technicznej - patrz wiadukt ul. Woj. Polskiego.Mieszkańcy Tczewa ubożeją a władze rosną w piórka. Już za chwilę będziemy m,ieli mowego przewoźnika tzw. komunikacji miejskiej.Linia nr 3 obsługiwana będzie przez furmankę. Pracę straciło kolejnych 150 osób. Na przekór wszystkim władze miasta inwestują wydają miejskie pieniądze na prawo i lewo: zegar słoneczny w parku(monstrum) oraz fontannna. Kiedy organy bezpieczeństwa publicznego jak policja, ABW czy CBA prześwietlą i rozliczą działania władz.

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx5 
 • +14

  feee_gość

  31.12.2011, 09:18

  co za negatyw

  chłopie nie przesadzaj - miasto zmienia się na lepsze - patrz okolice dworca, starówka. żeby tylko jeszcze ukrócić wandalizm i złodziejstwo i nie zapomnieć o karach za opóźnienia wiaduktu (to do pana starosty). ale w tczewie robi się powoli ładniej i oby tak dalej! Szampańskiej zabawy i szczęśliwego Nowego Roku! (szczególnie dla malkontentów ;-))

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  +2

  kapitan Jajec_gość

  31.12.2011, 12:30

  Oby Nowy Rok był lepszy niż stary.

  Widzę, że politycy z PO do dzisiaj nie mogą pogodzić się z faktem, że są w opozycji. No trudno wszedzie rzadzi PO a w Tczewie nie :) I niech tak pozostanie !

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx5 

  migacz_gość

  02.01.2012, 11:52

  jeżeli masz informacje dot. nieprawidłowości w UM to zgłoś to na prokuraturę, ABW czy CBA zamiast pisać jakiś insynuacje

  Cytuj
  IP: 83.11.xx1.xx7 
 • +4

  stary tczewiak_gość

  31.12.2011, 08:06

  DOSIEGO 2012 ROKU DLA REDAKCJI I WSZYSTKICH TCZEWIAKÓW KTÓRZY SIĘ UTOŻSAMIAJĄ Z TYM MIASTEM

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx1 
 • +5

  qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

  31.12.2011, 12:00

  Nadzieja.

  Mam tylko nadzieję, że w nowym roku 2012 będą tylko same pozytywne wiadomości. Że w końcu znajdą się pieniądze na remont naszego mostu Lisewskiego / Tczewskiego. Wesołego na nadchodzący Nowy Rok !!!!!!!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Jurgen

  31.12.2011, 12:57

  Do siego Roku !

  Miasto nam pięknieje , kto tego jeszcze nie zauważył niech wyjdzie na ulicę i szeroko otworzy oczy ! :) Co do negatywnych wydarzeń w naszej krainie,w miastach ościennych nie jest tak kolorowo jakby nam się wydawało . Nie jest idealnie jest jeszcze wiele do zrobienia i wiele juz dokonano,duzo krwi nam napsuto i nasza krwawica (podatki) poszły w komin w nicośc :( (wandalizm,złodziejstwo,niegospodarność ,złe decyzje itp.) to jest również Nasza zasługa jako mieszkańców Tczewa . Cieszmy się z tego co już dobrego dokonano bo mamy z czego.... Pozdrawiam bezapelacyjnie wszystkich, a szczególnie Tczewiaków - Szczęśliwego wskoku do Nowego Roku !

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.