Kosiniak-Kamysz w Tczewie. IPN szansą dla Mostu Tczewskiego?

Otwarcie biura posła Marka Biernackiego (fot. Tcz.pl)
Tczew - Kosiniak-Kamysz w Tczewie. IPN szansą dla Mostu Tczewskiego?

zobacz galerię zdjęć: 3
W Tczewie rozpoczęło działalność biuro posła Marka Biernackiego. Na uroczystości otwarcia pojawił się prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak - Kamysz, którego zapytaliśmy o pomysł na odbudowę Mostu Tczewskiego. Szef PSL widzi na to szansę w strukturach Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej. W Tczewie nie zabrakło także tematów ogólnopolskich - "Żądamy od marszałek Sejmu Elżbiety Witek wprowadzenia pod najbliższe obrady w przyszłym tygodniu projektu dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców " - mówił Kosiniak-Kamysz.

Sytuacja Mostu Tczewskiego jest obecnie dramatyczna - choć w odbudowę zainwestowano już kilkadziesiąt milionów złotych - to od wielu miesięcy na moście nic się nie dzieje. Prace wstrzymał wojewódzki konserwator zabytków, a rozliczenie wcześniejszych robót utknęło w rządowych instytucjach (więcej o sytuacji mostu tutaj ). Czy PSL widzi jakieś wyjście z tego impasu?

- Już kilka miesięcy temu byłem i rozmawialiśmy o tym w starostwie z samorządowcami i zobowiązałem się, że zrobimy wszystko jako parlamentarzyści, aby doprowadzić do przejęcia tego mostu przez skarb państwa. Żeby odpowiedzialność za zachowanie tradycji, historii, kultury - i tego, co się z tym wiąże - była w gestii budżetu państwa, a nie wspólnoty lokalnej, bo nie jest ona w stanie tego udźwignąć. To jest wiele milionów dokładanych co roku - nie są w stanie samorządy - powiat - jako gospodarz tego obiektu - unieść tego ciężaru finansowego. Jaki jest nasz pomysł? Przejęcie tego np. przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach jednostki kultury - np. Muzeum II Wojny Światowej. Były dyrektor, który jest dzisiaj szefem IPN, pozytywnie wyrażał się o tej koncepcji. Dzisiaj ma funkcję jeszcze ważniejszą - bo obejmującą całą pamięć historyczną, więc liczymy, że wywiąże się z tych obietnic, które składał jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i skarb państwa będzie finansował zachowanie tej części historii, tradycji, tej części naszej tożsamości z budżetu państwa. IPN powinien się w to bardzo aktywnie włączyć. - mówił Władysław Kosiniak - Kamysz.


Szef PSL pojawił się w czwartek w Tczewie przy okazji otwarcia biura poselskiego posła Marka Biernackiego. Towarzyszyli mu posłanka Magdalena Sroka oraz posłowie Jarosław Rzepa i Radosław Lubczyk. Parlamentarzyści odnieśli się także do spraw ogólnopolskich - mówili m. in. o potrzebie obniżenia cen nawozów, bo ich olbrzymie podwyżki wpłyną na wzrost - już i tak wysokich - cen żywności.
- Ta ustawa jest już złożona. Oczekujemy i żądamy od pani marszałek wprowadzenia pod najbliższe obrady w przyszłym tygodniu projektu dobrowolnego ZUS-u, który ulży ciężko pracującym tworzącym miejsca pracy w Polsce, przedsiębiorcom, polskim małym i średnim przedsiębiorcom. To nie jest projekt dla wielkich korporacji zagranicznych. To jest dla pani Zosi prowadzającej warzywniak, dla zakładu fryzjerskiego, to jest dla osoby, która ma drobne rzemiosło, które jest dziś naprawdę w ogromnym zagrożeniu. To jest dla wszystkim, którzy żyją w Polsce lokalnej, to jest propozycja dla Polski powiatowej, dla takich miejscowości jak Tczew - mówił Kosiniak-Kamysz. - Dobrowolny ZUS to są wakacje od ZUS na czas, który jest trudny, nie na stałe. Ale na rok 2022 dla wielu prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy muszą zapłacić razem ze składką zdrowotną ponad 1500 zł do ZUS każdego miesiąca, to jest kilkadziesiąt tysięcy złotych w ciągu roku, kiedy mogliby zaoszczędzić. To jest najlepszy moment na wprowadzenie dobrowolnego ZUS.

Polski Ład krytykował posłanka Porozumienia Magdalena Sroka:

- Najpierw rozmowy na temat Polskiego Ładu z udziałem Porozumienia Jarosława Gowina toczyły się wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Dziś ja nie nazwałabym tego obozu Zjednoczoną Prawicą, bardziej Zjednoczoną Lewicą, ponieważ rozwiązania, które znalazły się w Polskim Ładzie są socjalistycznymi rozwiązaniami, które prowadzą w bardzo złym kierunku, nie tylko polską gospodarkę. Polski Ład jest ustawą proinflacyjną. Mówiąc o tym, że Polski Ład dobije małe i średnie przedsiębiorstwa to już dziś każdy widzi. Dlatego też wszystkie propozycje środowisk, które dzisiaj z dbałością patrzą na przyszłość polskich przedsiębiorców powinny być procedowane. Dziś powinniśmy wyjść z konkretami, aby umożliwić im przetrwanie tego ciężkiego czasu. Dziś na stole leży rozwiązanie Koalicji Polskiej, które jest warte poparcia i zachęcam do tego wszystkie opozycyjne kluby.


Podczas uroczystości podpisana została również umowa o współpracy między Koalicją Polską a Stowarzyszeniem Pomorski Ruch Obywatelski ''Pro Obywatel''. Dzięki umowie współpraca ma owocować wzmocnieniem roli wyborców w kontroli władz oraz we wpływie na sprawy publiczne. Pomóc w tym może realizacja takich założeń jak: głosowanie przez internet, wprowadzenie mieszanego systemu wyborczego, czy zwiększenie roli referendum w naszej demokracji. Umowę podpisał m. in. prezes PSL, poseł Marek Biernacki oraz przedstawiciel stowarzyszenia ''Pro Obywatel'' Tomasz Kajzer.

Dodajmy, że filia Biura Poselskiego Marka Biernackiego znajduje się przy ul. Mikołaja Kopernika 1C w Tczewie. Marek Biernacki jest liderem Konserwatystów współtworzących Koalicję Polską. Będąc Ministrem Sprawiedliwości finalizował inicjatywę zmierzającą do wybudowania w Tczewie przy al. Zwycięstwa nowej siedziby Sądu Rejonowego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (25)
dodaj komentarz

 • -3

  bezsrejtu_gość_gość_gość

  20.01.2022, 17:51

  Paszoł won faszysto sanitarny!!!

  ""Całkowity lockdown" dla niezaszczepionych, możliwość normalnego funkcjonowania dla zaszczepionych - wprowadzeniem takich zasad prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz chciałby zachęcać do szczepień na COVID-19. "

  Co to znaczy "lokdown całkowity"? Zamykanie w obozach koncentracyjnych? tnij.tcz.pl/?u=5819cd

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx4.xx1 
 • +7

  Tygrysek i Sroka_gość

  20.01.2022, 18:26

  co z tego wyniknie dla Natury 2000?

  Jak się Sroka wyrzeknie Gowina, to jej dadzą nr 2 na liście do Sejmu. Taka polityka.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +2

  qq_gość

  20.01.2022, 19:10

  zburzyć wpi..du. nie bedzie gdzie sie zaczepić przed jakimikolwiek wyborami. i nie bedzie żadnego pitu pitu. i tak muszą budować od nowa i tak. Taniej nowy od podstaw zrocić niż pudrować stare. albo zburzyć i tak za 2-3 lata nikt nie bedzie pamietał o jakims tam molo

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +8

  Andrzej _gość

  21.01.2022, 06:39

  Śmiech na sali :)

  Mistrzu poczytaj sobie poprzednie ekspertyzy :) Widzę mało jesteś obeznany w temacie, było już powiedziane że wybudowanie i postawienie nowego mostu od podstaw to o wiele większy koszt niż ratowanie naszego tczewskiego zabytku. A takie pierd... o Szopenie to możesz sobie wsadzić miedzy bajki. Tego typu opinie właśnie najczęściej wypowiadaj ludzie bez sentymentu do tego mostu i przede wszystkim ludzie którzy nie są związani z naszym Tczewem i którzy w ogóle z tego miasta nie pochodzą. Powiem tak, odwalcie się od mostu tczewskiego wy wszyscy którzy nie jesteście w ogóle z Tczewa, bo nie macie prawa głosu w tej dyskusji i nie kochacie tak samo jak my naszego zabytku!!! Ręce precz od naszego mostu!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xx6 
  +4

  Maciek _gość

  21.01.2022, 06:49

  Widać znasz się Pan na mostach jak spawacz na stolarce :). Wybudowanie nowego mostu to o wiele większe przedsięwzięcie niż ratowanie tego zabytku. Małą masz Pan wiedzę :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xx6 
 • +19

  Daniel _gość

  20.01.2022, 19:11

  Gumofilce z PSL już się nie załapią do Sejmu...

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx4 
 • +5

  a_gość

  20.01.2022, 20:27

  Widać wybory idą kolejny lansuje się na moście ,a gdzie byli przez ostatnie lata? ale głupi ludzie znowu to kupią obiecać złote góry a potem mamy tak jak mamy gaz+ 500% inflacja zapi****a ,jeszcze trochę i obiecana miska ryżu będzie rzeczywistością .Tylko patola ma się dobrze bo ja pracujący za krajową już wymiękam mam wybór opłaty lub żarcie brawo wy dziękuje głosującym na to g***o

  Cytuj
  IP: 178.235.xx7.xx5 
 • +8

  popegier_gość

  20.01.2022, 19:12

  Kajzer z PSL na prezydenta!

  Dostawca nawozu z niemieckiej firmy wynajmujący siedzibę od polskiego budowniczego mostów postraszył radnego. Może czas postraszyć dostawcę wypowiedzeniem umowy najmu tytułem rewanżu za wykluczenie z przetargu na slynne rokickie działki? Radnemu marzy się biznes i fucha prezesa w nowym układzie po wyborach? Zła wiadomość - nic z tego.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +18

  Untergang_gość

  20.01.2022, 19:16

  Parada oszustów.

  Dla PSL to już jest koniec. Nie pomógł romans z PO czy lewicą. Może niech nadstawią się PiSowi, to będą się jeszcze unosić na powierzchni tego politycznego szamba. Ale tego nie zrobią, bo opposition fuhrer nałożyłby na nich klątwę nieurodzaju brukselskich srebrników. Dlatego będą jeździć jedni i drudzy po zaściankach, dekanatach i opowiadać bajki, bo nic innego już nie mogą.

  Odpowiedz
  IP: 213.108.xx4.xx3 
 • +8

  %... _gość

  20.01.2022, 19:45

  Ojej za most wzieli się Takie SKOM laki, TCZEW DAWNY, RIOT owcy forumocy z mediami tczewskimi i Co europejskie światowe mollo wyszło Do ruiny doszło haa hii... To to Gremium " "MA WINE ŻE Tak Jest populizm propaganda tak powiadają w WARSZAWIE" "

  Odpowiedz
  IP: 109.43.xx4.xx9 
 • +1

  Andrzej_gość

  21.01.2022, 06:44

  XD

  Stary (stara) nie wiem co bierzesz ale zmniejsz dawki ;) Ciężko zrozumieć twój bełkot ;)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xx6 
 • +11

  Nunez_gość

  20.01.2022, 21:38

  A ja bym wychędożył panią Srokę.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xx3 
 • +4

  qq_gość

  20.01.2022, 22:02

  +1

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx8 
  +4

  xx_gość

  22.01.2022, 03:32

  +2

  Cytuj
  IP: 178.235.xx5.xx7 
  +4

  Misiek z Nadarzyna_gość

  22.01.2022, 14:32

  ;)

  +3

  Cytuj
  IP: 37.47.xx3.xx9 
 • -2

  Daniel _gość

  21.01.2022, 07:13

  "Mistrzu poczytaj sobie poprzednie ekspertyzy :) Widzę mało jesteś obeznany w temacie, było już powiedziane że wybudowanie i postawienie nowego mostu od podstaw to o wiele większy koszt niż ratowanie naszego tczewskiego zabytku. A takie pierd... o Szopenie to możesz sobie wsadzić miedzy bajki. Tego typu opinie właśnie najczęściej wypowiadaj ludzie bez sentymentu do tego mostu i przede wszystkim ludzie którzy nie są związani z naszym Tczewem i którzy w ogóle z tego miasta nie pochodzą. Powiem tak, odwalcie się od mostu tczewskiego wy wszyscy którzy nie jesteście w ogóle z Tczewa, bo nie macie prawa głosu w tej dyskusji i nie kochacie tak samo jak my naszego zabytku!!! Ręce precz od naszego mostu!!!"

  P***isz W Warszawie już dwa razy most budowali jak Szambolanowi gówno do Wisły wylało.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx6 
 • -1

  Wacek_gość

  22.01.2022, 14:35

  Sam pierd.... ;)

  Chłopie doucz się tematu a potem pogadamy inżynierze :*

  Cytuj
  IP: 37.47.xx3.xx9 
 • +6

  L.R._gość

  21.01.2022, 12:00

  nie wiedzę ...

  Wśród sfotografowanych nie dostrzegłem giętkiego radnego, który w swojej wędrówce po ugrupowaniach politycznych zaliczył również śmieszną przygodę PSL! Z wyborczych bilbordów bawił swoją facjatą Tczewian, a osoby dotychczas sympatyzujące z tą partią skutecznie odstręczył od oddania na nich głosu! Niegdyś duża partia chłopska poprzez przyciąganie do siebie takiej menażerii, a nie tylko o owym radnym czy Kukizie mowa, osiąga rezultaty na poziomie ledwie przekraczającym próg wyborczy! Życzę Wam skutecznego upadku i zniknięcia z polskiej sceny politycznej raz na zawsze! Buk chwasty i włoszczyzna z Wami!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx0 
 • +1

  ***** ***_gość

  21.01.2022, 13:00

  Cała Polska krzyczy dziś:

  http://www.youtube.com/watch?v=FQq6Mwv_jpw

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +7

  Łukasz_gość

  21.01.2022, 13:34

  Kolejny chętny żeby podetrzeć sobie du*ę mostem.... można by było wymieniać osoby które przed wyborami obiecywali złote góry od ANDŻEJA zaczynając.... kończąc na Podpasce... Nie pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 91.232.xx2.xxx 
 • +1

  Jacek_gość

  22.01.2022, 15:57

  "Chłopie doucz się tematu a potem pogadamy inżynierze :*"

  Krótki Wacek

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx4 
 • +1

  Adam_gość

  22.01.2022, 16:02

  "Widać znasz się Pan na mostach jak spawacz na stolarce :). Wybudowanie nowego mostu to o wiele większe przedsięwzięcie niż ratowanie tego zabytku. Małą masz Pan wiedzę :)"

  nie przelogowałeś się Andrzej

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx4 
 • +5

  aja_gość

  22.01.2022, 17:05

  tytuł nieprawidłowy

  Powinno być Most Tczewski szansą dla Kosiniaka-Kamysza.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx3 
 • Noga_gość

  23.01.2022, 10:20

  D**a

  Brama prezydencie Tczewa

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.