Czytelniczy ekspres znów wyrusza

Czytelniczy Ekspress (fot. mat. prasowe)
Czytelniczy ekspres znów wyrusza
Stało się! "Czytelniczy Ekspres" powraca. Ceniony przez sympatyków tczewskiej książnicy projekt biblioteczny, nawiązujący do kolejarskich tradycji grodu Sambora, już niebawem wyruszy w kolejną pasjonującą podróż w czasie i przestrzeni.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie i tym razem przewiduje dla uczestników literackich wojaży szereg atrakcji, począwszy od spotkań autorskich, wystaw tematycznych, poprzez konkursy oraz wykłady poświęcone historii regionu, aż po promocję zróżnicowanych gatunkowo nowości wydawniczych.

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od planowanego rozpoczęcia kolejnej edycji, cieszącego się ogromną popularnością, projektu tczewskiej biblioteki. Już za moment "Czytelniczy Ekspres" zgodnie
z rozkładem wyruszy ze stacji MBP-Tczew. A jak prezentuje się wspomniany rozkład? Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Trzy wagony bibliotecznego pociągu to trzy interesujące grupy tematyczne, trzy działy w obrębie których organizowane będą spotkania, warsztaty, promocje, wykłady, lekcje biblioteczne. Dla miłośników historii przewidziano blok poświęcony szeroko rozumianym dziejom oraz kulturze, fanom dynamicznej, pełnej zwrotów akcji literatury przypaść powinien do gustu dział sensacja, z kolei wielbicielom fantastyki w wydaniu naukowo-technicznym odpowiadać będą zapewne atrakcje przewidziane w ramach czytelniczego wagonu sci-fi.

Zatem startujemy! Tym razem rozpoczynamy od Rodzinnego Konkursu Historycznego "Zakorzenieni w Tczewie. Drzewo genealogiczne 1918-2018". Jeśli urodziłeś się w Tczewie bądź jeśli z Tczewa pochodzą Twoi przodkowie jest to konkurs skierowany właśnie do Ciebie. Wystarczy, że wspólnie z bliskimi postarasz się stworzyć, w formie odręcznej pracy plastycznej, drzewo genealogiczne przedstawiające dzieje własnej rodziny. Prace konkursowe będzie można składać w dowolnej filii bibliotecznej w terminie do 15 października 2018 roku. Laureatów konkursu poznamy w listopadzie.

Już w sobotę, 21 kwietnia odbędzie się, popularna wśród mieszkańców grodu Sambora, Wymieniania książek. Czytelnicy tczewskiej książnicy już po raz szósty będą mieli możliwość odświeżenia domowych kolekcji, uzupełnienia niekompletnych serii wydawniczych oraz wzbogacenia o nowe pozycje prywatnych zbiorów książkowych. Po rekordowej edycji jesiennej przyszedł czas na kolejną, wiosenną odsłonę bibliotecznego przedsięwzięcia. Uwaga! Oprócz soboty, 21 kwietnia 2018 roku, wszystkich zainteresowanych wymianą książek zapraszamy również w terminach: 24 kwietnia (wtorek) oraz 26 kwietnia (czwartek) w godzinach od 16:00 do 18:00.

W maju odbędą się dwa spotkania autorskie. W piątek, 11 maja (godz. 17:00), Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie gościć będzie Roksanę Jędrzejewską-Wróbel: doktor literaturoznawstwa, laureatkę Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, autorkę tekstów podręcznikowych, bajek terapeutycznych oraz ponad dwudziestu książek napisanych z myślą o najmłodszych czytelnikach. Wszystkich zainteresowanych publikacjami pisarki odsyłamy do zbiorów tczewskiej książnicy w których znajdują się między innymi następujące tytuły: "Sznurkowa historia", "Zapiski ryjówki", "Rozmowy ze świnką Halinką", "O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku" oraz "Gębolud".

We wtorek, 22 maja (godz. 17:30), tczewianie będą mieli okazję po raz kolejny spotkać się z Magdaleną Witkiewicz, uwielbianą przez rzesze czytelniczek, autorką powieści: "Czereśnie zawsze muszą być dwie", "Opowieść niewiernej", "Ballada o ciotce Matyldzie", "Milaczek", jak również wielu innych chwytających za serce historii obyczajowych, dostępnych w tczewskich filiach bibliotecznych. Z koli młodszym fanom Magdalena Witkiewicz kojarzy się głównie z Lilką - rezolutną, spragnioną wiedzy ośmiolatką, bohaterką książek "Lilka i spółka" oraz "Lilka i wielka afera", wznowionych nakładem wydawnictwa Od Deski Do Deski.

No i mamy czerwiec... A jak czerwiec to Noc Bibliotek, a jak Noc Bibliotek to moc atrakcji wśród których na szczególną uwagę zasługuje Czytanie Reżyserowane w wykonaniu Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury. Profesjonalni artyści scen polskich plus klasyka literatury... Czego chcieć więcej? Gwarantujemy niezapomniane wrażenia. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tczewskiej edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek już 9 czerwca, w godzinach od 18:00 do 22:00. Tym razem biblioteczna noc przebiegać będzie pod hasłem Rzeczpospoczyta.

Miłośników historii, szczególnie tej w wydaniu regionalnym, zapraszamy we wtorek, 12 czerwca, o godz. 17:30, na połączony z promocją wykład prof. Andrzeja Gąsiorowskiego, poświęcony Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski".

Wrzesień powita nas jak zwykle Narodowym Czytaniem. Tegoroczna odsłona, zapoczątkowanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, akcji czytelniczej odbywać się będzie w szczególnym momencie historycznym. Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości doskonale komponuje się z tegorocznym wyborem literackim. "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, bo o nim mowa, to książka w doskonały sposób ilustrująca zawiłość polskich losów, ich specyfikę, kontrastowość, bolesność doświadczeń. To powieść pytań trudnych, ale wciąż aktualnych, pytań,
na które nadal należy szukać odpowiedzi. Wszystkich zainteresowanych wysłuchaniem fragmentów tego ważnego dla Polski i Polaków dzieła zapraszamy 8 września 2018 roku (szczegółowe informacje dotyczące miejsca oraz godziny spotkania pojawią się w późniejszym terminie).

Również we wrześniu, w ramach wagonu sci-fi, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie zorganizowane zostanie spotkanie z Andrzejem Ziemiańskim, autorem cyklu powieściowego "Achaja". Poza książkami wchodzącymi w skład popularnej serii fantastycznej w tczewskich filiach bibliotecznych dostępne są również inne publikacje powieściopisarza, między innymi: "Bramy strachu", "Daimonion", "Za progiem grobu", "Wyrocznia".

Dodatkowo, w miesiącu wrześniu, Miejska Biblioteka Publiczna przygotuje dla czytelników wyjątkową niespodziankę kryminalną. Jaką? Dowiecie się wkrótce.

Ostatnią stacją "Czytelniczego Ekspresu 2018" będzie Wymienialnia książek, przewidziana na sobotę, 1 grudnia 2018 roku.


Literatura science fiction, pozycje przeznaczone dla najmłodszych czytelników, albumy, repetytoria, podręczniki szkolne, lektury, słowniki, powieści kryminalne oraz obyczajowe, poradniki, horrory, sagi skandynawskie... Książki polskie i zagraniczne... Publikacje nowe i te nieco starsze... Bestsellery wydawnicze oraz ceniona przez czytelników klasyka literatury... Wszystko to i jeszcze więcej czekać będzie na uczestników grudniowej wymienialni w budynku tczewskiej biblioteki przy ulicy J. Dąbrowskiego 6.

"Czytelniczemu Ekspresowi" towarzyszyć będzie ponadto, znana z ubiegłego roku, akcja "Bilet po książkę". Zgodnie z zasadami, każdy czytelnik otrzyma bezpłatny bilet "kolejowy", który będzie kasowany podczas kolejnych wizyt w bibliotece, zakończonych wypożyczeniem książki bądź książek, wpisujących się w kolejne wyzwania literackie. Osoby, które w okresie od kwietnia do końca października zbiorą komplet pieczątek otrzymają pamiątkowy dyplom, ponadto wezmą udział
w losowaniu nagród, których oficjalne wręczenie nastąpi w listopadzie.

Drukuj
Prześlij dalej