Nie ma już 7 marca w Gniewie

Gniew (fot. www.gniew.pl)
Nie ma już 7 marca w Gniewie
Wojewoda Pomorski podjął decyzję - nie będzie już ulicy 7 marca w Gniewie. Zgodnie z zarządzeniem ulicy nadano imię Franciszka Czarnowskiego, jednego z głównych organizatorów Powiatowej Rady Ludowej, która organizowała wiece w 1918 r., aktywizując ludność polską do udziału w życiu narodowym. Zmiana związana jest z tzw. ustawą dekomunizacyjną o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

IPN podjął decyzję

Obowiązująca od 2016 r. ustawa o zakazie propagowania wprowadziła regulację, zgodnie z którą nazwy jednostek organizacyjnych, budowli, dróg, ulic, mostów itp. nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
Ustawa nałożyła na właściwe organy obowiązek zmiany takich nazw. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wskazał, że w ocenie instytutu nazwa ulicy 7 marca w Gniewie podlega zmianie jako wypełniająca normę ustawy.

Dlaczego nie 7 marca?

Mając na uwadze powyższe Wojewoda Pomorski wystąpił do IPN o opinię potwierdzającą niezgodność nazwy ulicy 7 marca w Gniewie z ustawą.

"Dnia 7 marca 1945 r. nastąpiło wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do miejscowości Gniew w woj. pomorskim. Zgodnie z propagandową praktyką władz komunistycznych wydarzenie to celebrowane było - niezgodnie z faktami historycznymi - jako "dzień wyzwolenia" oraz powód do wyrażania wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej. Tymczasem wbrew nadziejom Polaków, oczekujących odbudowy wolnego kraju po likwidacji okupacji niemieckiej. Armia Czerwona w latach 1944-1945 r. stała się narzędziem ponownej aneksji niemal połowy terytorium RP do ZSRS, zniewolenia całej reszty kraju oraz budowy w nim systemu komunistycznego w pełni zależnego od władz w Moskwie. (...) Waga tych faktów sprawia, iż przedmiotowa nazwa, honorująca moment wkroczenia Armii Czerwonej do wymienionej miejscowości, spełnia rolę daty symbolizującej komunizm".

Poznaj Franciszka Czarnowskiego

Wojewoda Pomorski nadał dotychczasowej ulicy 7 marca nazwę Franciszka Czarnowskiego. O nadaniu ulicy nazwy Franciszka Czarnowskiego wniosła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie.

Franciszek Czarnowski był jednym z głównych organizatorów Powiatowej Rady Ludowej, która powstała w Gniewie w dniu 18 listopada 1918 r. Rada działała na terenie powiatu kwidzyńskiego, który obejmował zimie położone na lewym brzegu Wisły (Ziemia Gniewska) i na prawym (Ziemia Kwidzyńska). Rada Ludowa organizowała w okolicznych wsiach wiece, aktywizując tym samym ludność polską do udziału w życiu narodowym i politycznym. Wkrótce po jej ustanowieniu odbył się wiec, na którym domagano się powrotu miasta do Polski. Działania Polaków spotkały się ze zdecydowaną reakcją Niemiec, którzy starali się utrudniać aktywność Rady. W czerwcu 1919 r. Franciszek Czarnowski, który określony został jako "gorliwy Polak i niezmordowany działacz", został wybrany na Polskiego Delegata Rządowego przy landraturze (starostwie) w Kwidzynie. Starania Franciszka Czarnowskiego doprowadziły do oddania przez władze niemieckie w użytkowanie Radzie Ludowej zamku krzyżackiego w Gniewie, w którym ulokowano biuro "Polskiego Powiatowego Delegata Rządowego przy landraturze w Kwidzynie". Następnie, wskutek wspólnych starań Franciszka Czarnowskiego, ks. Antoniego Wolszlegiera i Józefa Głowackiego z Pelplina, jak również pod naciskiem petycji i zażaleń na niewłaściwe zachowanie Grenzschutzu (paramilitarna formacja ochotnicza stworzona do obrony granic Niemiec), niemieckie czynniki rządowe zdecydowały się wycofać go i udzieliły zezwolenia na zawiązanie Straży Ludowej - pod warunkiem finansowania jej przez Polaków. Powołanie Straży Ludowej - polskiej milicji obywatelskiej w Gniewie stało się faktycznie początkiem Republiki Gniewskiej. Odtąd, od dnia 7 VII 1919 r. aż do stycznia 1920 r. Gniew i Ziemia Gniewska stały się mini-państwem, na czele którego stanął Franciszek Czarnowski zwany potocznie "Prezydentem Republiki" i członkowie Rady Ludowej, której przewodził ksiądz Wolszlegier. Terytorium Republiki Gniewskiej wyznaczyła linia demarkacyjna obowiązująca od 7 VII 1919 roku. W grudniu 1919 roku Polski Powiatowy Delegat Rządowy Franciszek Czarnowski został mianowany I Komisarycznym Starostą. Powierzono mu administrację części powiatu kwidzyńskiego położonej na Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego - 2 - Poz. 207 lewym brzegu, tj. późniejszy powiat gniewski. W efekcie ratyfikacji traktatu wersalskiego 27 I 1920 r. Ziemia Gniewska wróciła do Polski. Wkrótce utworzono powiat gniewski i ukonstytuowały się jego władze. Na ich czele zasiadali bohaterowie Republiki Gniewskiej. Komisarycznym Starostą został Franciszek Czarnowski, który przewodził Radzie Powiatu.

Nie martw się dokumentami

W księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat, a zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • taka prawda_gość

    23.02.2018, 11:56

    Gdyby nie Armia Czerwona, to ta ulica dziś by się nazywała Hitler Strasse. Dużo z was by wyleciało przez kominy w niemieckich obozach śmierci. Część z was, z pewnością byłaby folksdojczami, mówiła po niemiecku i krzyczała Hail Hitler. Polski miała nie istnieć.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx8 
  • !_gość

    23.02.2018, 14:27

    Zakłamanie w Polsce sięga zenitu. IPN rządzi. Przyjdą czasy, że będą zdejmować tablice im. Lecha Kaczyńskiego. Jak widać nic nie trwa wiecznie, zwłaszcza w naszym kraju i nie mówię tego z satysfakcją.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx6 
  • Zielona Wyspa_gość_gość_gość

    23.02.2018, 22:36

    RZĄDY DEMONÓW

    RZĄDY DEMONÓW BRNĄ POLSKĘ W CZELUŚCI PIEKŁA!

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx0.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.