Zagospodarują pustostany?

Niezagospodarowane lokale są m. in. w dawnym budynku folwarcznym na Piotrowie (fot. T. Keslinka)
Tczew - Zagospodarują pustostany?
Tczewscy radni z klubu PiS chcą, by miasto wyremontowało i zagospodarowało pustostany istniejące na terenie grodu Sambora. Uważają, że dzięki takiemu posunięciu, uda się nie tylko rozwiązać część problemów lokalowych, ale także zaoszczędzić miejskie pieniądze, które teraz trzeba wypłacać w ramach odszkodowań za brak lokali socjalnych dla tczewian oczekujących na przydział mieszkaniowy.

Radni kwestię niszczejących mieszkań poruszyli podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej - głos w tej sprawie zabrał Kazimierz Smoliński, który podkreślał, że pustostany należy jak najszybciej doprowadzić do porządku i przeznaczyć na mieszkania:

- Za takim rozwiązaniem stoją konkretne argumenty - uważa radny Kazimierz Smoliński. - Po pierwsze - koszty remontów takich obiektów byłyby z pewnością niższe niż wybudowanie mieszkań od podstaw. Po drugie - jako miasto nie musielibyśmy wypłacać aż tylu odszkodowań właścicielom nieruchomości za brak lokali socjalnych dla osób z tzw. przydziałów mieszkaniowych. I po trzecie - najważniejsze - mieszkańcy nareszcie otrzymaliby wyczekiwane mieszkania. A przecież w Tczewie na lokale socjalne czeka kilkadziesiąt rodzin.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Radny podkreślał, że warto szybko wcielić w życie pomysł adaptacji pustostanów, bo tylko w 2009 roku miasto wydało na wspomniane odszkodowania ponad 100 tys. zł, a kwota z roku na rok jest coraz wyższa. Zlikwidowania niszczejących lokali chce również klubowy kolega radnego Smolińskiego, Zbigniew Urban:

- Wiele razy zgłaszałem propozycję, by budynki, których nie jesteśmy w stanie wyremontować, po prostu sprzedać. Nowy właściciel odpowiednio je wyremontuje - miasto będzie ładniejsze, a my pozbędziemy się kosztów.

Tymczasem tczewski Zakład Gospodarki Komunalnym Zasobem Mieszkaniowym tłumaczy, że z roku na rok jest coraz mniej niezagospodarowanych lokali - tylko w ubiegłym roku do stanu używalności doprowadzono 20 mieszkań:

- Sądzę, że około 90 procent pustostanów jest już zagospodarowanych. Pozostały jedynie te, których zakres remontów wymaga bardzo dużych nakładów finansowych.- wyjaśnia Mirosław Ostrowski, dyrektor ZGKZM.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Na remont i zagospodarowanie czeka jeszcze około 10 lokali - radni chcą poznać ich dokładny wykaz.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • -15

  _gość

  18.01.2010, 08:47

  Tomk

  Ja z chęcią przyjoł bym ten dom wyremontował i zamieszkał.. GG4279835

  Odpowiedz
  IP: 195.205.xx0.xx0 
 • +8

  tzc11111_gość

  18.01.2010, 09:11

  Przyznam ,ze bardzo dziwi mnie polityka mieszkaniowa w naszym kraju. Osobiście tułam się po wynajmowanych za dużą kasę mieszkaniach , a za ścianą w miejskim mieszkaniu meta pijacka, pewnie nie opłacana. Jeśli w miarę zarabiasz, nie chlasz i społecznie jestes w normie nie masz szansy na pomoc z miasta lub spółdzielni.....

  Odpowiedz
  IP: 83.15.xx3.xx0 
 • +5

  C>K>M_gość

  18.01.2010, 09:45

  Na tym polega socjalizm i "sprawiedliwość społeczna" , żeby było po równo, najłatwiej tych co sobie radzą wdeptać w gó....

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx6 
 • +2

  Rija_gość

  18.01.2010, 11:37

  Przedszkole

  Ja uwazam, ze ten dom bylby super miejscem na przedszkole na Osiedlu Bajkowym. Miszkan (blokow) jest juz tam wystarczajaco, a problem braku przedszkoli w naszym miescie wzrasta :-)

  Odpowiedz
  IP: 86.153.xx8.xx4 
 • Jaanna_gość

  18.01.2010, 17:27

  Przedszkole

  Ja osobiście uważam że powinien powstać w tym budynku żłobek bo w Tczewie niestety jego brak

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx7 
 • -1

  davidoo_gość

  18.01.2010, 18:22

  W tym domu co jest na zdjeciu mogł by powstac dom spokojnej starosci albo jakies muzeum kociewskie lub chociazby przedszkole, do ktorego by chodziły dzieci z os. Bajkowego.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx9 
 • -1

  Justyna_gość

  18.01.2010, 19:43

  Przedszkole

  Dokładnie, zgadzam się z przedmówczynią. Sama zastanawiam się nad założeniem przedszkola, ale jak na razie nie stać mnie na lokal, a dofinansowania do założenia własnej działalności nie są za duże, a aby założyć przedszkole trzeba włożyć w to spory naklad pieniędzy. A ten dom i ta lokalizacja byłaby idealna!!!!

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx2 
 • +1

  tczewianka_gość

  18.01.2010, 19:52

  dom folwarczy

  Są spadkobiercy i odezwą się niebawem jak miasto zacznie z P.Pierzynowską pustaki zwozić. CYRK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx3 
 • JJ_gość

  18.01.2010, 19:53

  za ładny

  odremontować ladnie i przedszkole zrobić albo sprzedać, szkoda go na remont a potem zmarnować chyba że naprawdę dostanę ludzie co potrzebują sieroty czy coś a nie pijaczki

  Odpowiedz
  IP: 89.79.xx0.xx1 
 • -1

  m....a_gość

  18.01.2010, 21:31

  tez z checia bym ta chate za bezcen przyjeła ale niestety pracuje , płace podatki, nie pije nikt mi nic za darmo nie da a szkoda (wyremontuja po tygodniu bedzie melina czemu pomagac jak nikt nie potrafi z tej pomocy wykorzystac paranoja w tym kraju.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx5.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.