Swarożyn miejscem integracji kobiet na wsi

Dla pań zaśpiewał Wojciech Wentura (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Swarożyn miejscem integracji kobiet na wsi
W ub. tygodniu (05.05) w świetlicy wiejskiej w Swarożynie (gm. Tczew) odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne, którego organizatorem było Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet. Impreza odbyła się w ramach unijnego projektu, który ma na celu zaktywizować i zbliżyć do siebie panie, zamieszkałe na terenach wiejskich. Pomysł na spędzenia wolnego czasu w ten sposób okazał się strzałem w dziesiątkę, tym bardziej, że nie zabrakło kociewskiego jadła przygotowanego przez tutejsze gospodynie.

Środowy zjazd otworzył wójt gminy Tczew, Roman Rezmerowski, gospodarz świetlicy wiejskiej w Swarożynie, który powitał wszystkich zebranych i życzył dobrej zabawy. Nie mniej serdecznie przybyłych gości powitał Zarząd Stowarzyszenia na czele z prezeską - Krystyną Gierszewską. Ciepłe wyrazy podziękowania skierowali w stronę gospodarzy za możliwość zorganizowania spotkania integracyjnego w dużej, pięknej świetlicy wiejskiej w Swarożynie, która posiada nowocześnie wyposażone zaplecze kuchenne i sanitarne. Lista witanych przez panią prezes gości była długa, bowiem na imprezę przybyli Witold Sosnowski - starosta tczewski, wspomniany już Roman Rezmerowski wójt gminy Tczew, Mariusz Śledź - prezes LGD "Wstęga Kociewia", Mirosław Murzydło - wójt gminy Subkowy i jego goście z Niemiec przebywający na wizycie w gminie, Anna Kata - radna gminy Tczew, Stanisław Ackerman - wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Tczewie, Magdalena Olszewska - Wydział Edukacji, Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Tczewie, Józef Turzyński - przewodniczący WZR,KiOR w Gdańsku i GZR,KiOR w Tczewie, Piotr Laniecki - wójt gminy Morzeszczyn, Teresa Szałas - kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tczewie, Eleonora Lewandowska i przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz kilkuosobowe delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tczewskiego ze Swarożyna, Lipiej Góry, Czarlina, Radostowa, Waćmierza, Gogolewa, Bałdowa, Morzeszczyna i Miłobądza, a także członkinie Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet.

Po części oficjalnej zaproszono wszystkich do skosztowania smacznych kociewskich wędlin, szynek, kaszanek i innych wędzonek oraz potraw, które przygotowały panie z KGW ze Swarożyna pod czujnym okiem Kazimiery Fojut oraz panie z KGW Radostowo. O słodki poczęstunek zadbały wszystkie Koła uczestniczące w spotkaniu. Z okazji spotkania przygotowano też kącik kociewski "Kociewskie jeście" z wędlinami, szynką, kaszanką i smalcem. Był też kącik z wykonaną ręcznie biżuterią, serwetami, rzeźbami oraz koronkami i kartkami "Pozdrowienia z Kociewia". Wystrój przygotowała Anna Pielecka, a prace udostępniły panie z Pracowni Haftu z Pelplina.

- Podczas spotkania integracyjnego nie zabrało również wspólnej zabawa, do której przygrywał zespół muzyczny. Zabawa i pogawędki przeplatane były występami gości specjalnych. Jednym z nich był Wojciech Wentura - tenor z Tczewa, który oczarował zebranych swym pięknym głosem. Jednym z utworów jaki mieliśmy okazję posłuchać tego wieczoru były znane pewnie wszystkim przeboje "O Sole Mio" oraz "Santa Lucia". Spotkanie integracyjne uświetnił także występ pani Haliny Kaszubowskiej z Tczewa, członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, która swoim operetkowym śpiewam wprowadziła wszystkich w specjalny klimat i nastrój. Gromkimi brawami nagrodzono piękne słowa i kojącą muzykę wykonywanych przez nią utworów.Nie mniej emocjonującym choć bardzo lekkim i kabaretowym występem zadziwiły wszystkich panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Miłobądza. Najpierw przebrane w białe łabędzie zatańczyły "Jezioro łabędzie", a potem wdziały kolorowe falbanki i peruki w loczki aby zatańczyć skocznego "Kankana". - relacjonuje Krystyna Gierszewska, prezeska Kociewskiego Forum Kobiet - Chcielibyśmy raz jeszcze serdecznie podziękować panu Mirosławowi Murzydło wójtowi Gminy Subkowy, pani Helenie Drywa, pani Annie Pieleckiej, Kołu Gospodyń Wiejskich ze Swarożyna, Miłobądza i Radostowa za pomoc w organizacji spotkania oraz wszystkim obecnym za przybycie.

Kociewskie Forum Kobiet Swarożyn 5 maja 2010 (autor: portalgminatczew)


W spotkaniu uczestniczyło 90 osób. Impreza odbyła się w ramach projektu "Integracja kobiet na wsi poprzez organizowanie warsztatów kulinarnych, spotkań integracyjnych i imprez kulturalnych dla mieszkańców z obszaru objętego LSR" Oś 4 Leader w ramach PROW 2007-2013 Działanie 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • andromeda_gość

  12.05.2010, 08:38

  a Wentura nie dzwiga juz ciezarow na zawodach Strongmanow??

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xxx 
 • ircerz_gość

  29.06.2010, 09:37

  :)

  Pomyliłeś kolego z Wentą :)

  Cytuj
  IP: 109.243.xx8.xx7 
 • zabagno_gość

  12.05.2010, 10:03

  Wow

  Pan wójt Roman to nawet przemawiać potrafi. Fajny filmik jak na amatorski.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx4 
 • _gość

  31.05.2010, 19:27

  kucharka

  może mi ktoś powiedzieć jaką kucharką jest pani Fojut jeżeli chodzi o wesele

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.