Przedsiębiorcy uczyli się jak pozyskiwać fundusze

Spotkanie odbyło się w siedzibie Fundacji Pokolenia (fot. tcz.pl)
Tczew - Przedsiębiorcy uczyli się jak pozyskiwać fundusze
W siedzibie Fundacji Pokolenia odbyło się seminarium dla przedsiębiorców. W spotkaniu wzięło udział liczne grono przedstawicieli środowisk biznesowych, animatorzy lokalni projektu realizowanego w ramach funduszy europejskich "Trzy Filary - bank partnerów lokalnych", a także samorządowcy. Organizatorem spotkania był Wydział Funduszy Europejskich i Inwestycji tczewskiego starostwa oraz Fundacja Pokolenia.

W ramach programu seminarium prelegenci przedstawiali uczestnikom spotkania kolejne kroki, jakie powinna podjąć osoba, która zakłada działalność i chce pozyskać na nią fundusze. Referenci przedstawili również procedurę konkursową projektów, czyli kiedy i jak składać wnioski o dofinansowanie, aby miały największą szansę na zwycięstwo oraz wskazali na co zwracać uwagę przy konstruowaniu wniosku, a więc w jaki sposób wypełnić prawidłowo formularz aplikacyjny. Założenia projektu "Trzy Filary - bank partnerów lokalnych" przedstawiała Bożena Białas, koordynatorka projektu, pracownik Starostwa Powiatowego, która mówiła między innymi o pomocy, jaką można uzyskać w punkcie informacyjnym i od animatora lokalnego. Natomiast Paulina Jabłonowska z Punktu Informacyjnego w Fundacji Pokolenia przedstawiła usługi bezpłatnych punktów informacyjnych i konsultacyjnych dla przedsiębiorców w województwie pomorskim oraz programy unijne wspierające przedsiębiorców. Alicja Mian z Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON ze Starostwa Powiatowego w Tczewie zreferowała, jakie są możliwości dofinansowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zaś Iwona Błaszczyk z Punktu Informacyjnego w Malborku opowiedziała o Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki oraz odpowiedziała na pytania, jak uzyskać wysoką ocenę wniosku podczas procedury konkursowej projektu. Marcin Listewnik z Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie mówił o możliwościach otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków Powiatowego Urzędu Pracy (m. in. jakie należy spełnić warunki w momencie zatrudnienia osoby bezrobotnej i stworzenia dla niego stanowiska, jakie są aktualne jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, jakie są uwarunkowania i obowiązki wynikające z zawarcia umowy). Mówił też o dodatkowych środkach Powiatowego Urzędu Pracy i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które można pozyskać, na przykład zatrudniając osobę niepełnosprawną w swojej firmie). Marek Modrzejewski kierownik biura Lokalnej Grupy Działania "Wstęga Kociewia" zaprezentował program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013. Dużo zainteresowania uczestnicy konferencji wykazali zagadnieniem pozyskiwania dotacji na inwestycje. Kwestię tę przybliżyli Justyna Wołoczko - pracownik Sieci Informacyjnej Funduszy Europejskich "Pomorskie w Unii" z Punktu Informacyjnego w Tczewie, nakreślając zasady Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w latach 2007-2013, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Dorota Fabich z Powiatowego Centrum Informacji, zapoznając z zagadnieniem pożyczek i poręczeń kredytów - czyli instrumentami wsparcia finansowego dla MŚP: Pomorskim Funduszem Pożyczkowym i Pomorskim Regionalnym Funduszem Poręczeń Kredytowych.

Materiały z konferencji udostępnione są na stronie: www.fundusze.powiat.tczew.pl, w zakładce "Trzy Filary"

Więcej informacji dla przedsiębiorców zainteresowanych pozyskiwaniem funduszy europejskich można otrzymać w Wydziale Funduszy Europejskich i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Tczewie, przy ul Dąbrowskiego 18 lub pod numerem tel. 58 531 30 60, bądź też w Punkcie Informacyjnym w Fundacji Pokolenia, ul. Kościelna 6/7 w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • uczestnik seminarium_gość

  11.02.2010, 08:11

  swietna inicjatywa

  Uczestniczyłem w seminarium i jeśli będzie kolejna edycja polecam wszystkim raczkującym przedsiębiorcom bądź też tym, którzy dopiero się do tego przymierzają. Uzyskałem dużo cennych informacji dzięki, którym wiem przynajmniej jak się w dziedzinie projektów unijnych poruszać :)

  Odpowiedz
  IP: 83.14.xx3.xx2 
 • Tczewa_mieszkaniec_gość

  11.02.2010, 08:23

  Fajnie że się coś takiego dzieje

  Dobra sprawa - fachowej wiedzy nigdy dość

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx4 
 • +2

  C>K>M_gość

  11.02.2010, 08:41

  Nowomowa partyjna

  Kiedyś przedsiębiorcami zostawali ludzie odważni i przebojowi, którzy nie bali się ryzyka, dzisiaj "przedsiębiorczość" polega na umiejętności pisania podania do UE o zapomogę....

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx6 
 • +1

  philips_gość

  11.02.2010, 19:38

  Poza tym, wg mnie jest to nieuczciwa konkurencja. Jeden zasuwał, rozpoczynał od rozwożenia towaru rowerem, wbił się na rynek i czegoś się dorobił, a teraz pod bokiem rośnie mu konkurencja, która dzięki dopłatom, itp. może wchodzić na rynek sprzedając towar "po kosztach"!

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx2 
 • LPI FE Tczew_gość

  11.02.2010, 13:12

  po bezpłatne infromacje zapraszamy również do Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Tczewie. tel. 58-562-38-32, e-mail: tczew@pomorskaizba.com.pl

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx9.xx1 
 • -1

  znajacy temat_gość

  11.02.2010, 17:10

  do ckm

  CKM jak jesteś taki mądry to napisz wniosek o zapomogę do UE, chyba nikt Ci jednak nie odpowie, ponieważ wnioski wysyła się dużo bliżej. Skoro otrzymanie zapomogi jest takie łatwe, to napisz wniosek do RPO, albo najlepiej załóż firmę, dużo zarobisz, bo nie każdy ma czas zmagać się z biurokracją, która wprowadziła nie Unia właśnie Polska.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.