W powiecie nie ma chorych na odrę, są przypadki ospy. Jak nie zachorować?

Szczepienie, strzykawka, dziecko (fot. sowoman.pl)
W powiecie nie ma chorych na odrę, są przypadki ospy. Jak nie zachorować?
Sezon zachorowań na choroby wirusowe rozkręca się na dobre. Na szczęście do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tczewie nie wpłynęły zgłoszenia zachorowań / podejrzeń zachorowań na odrę w powiecie tczewskim. Jest z kolei sporo chorych na ospę wietrzną.

Odra coraz częściej pojawia się na terenie kraju. Na Pomorzu zachorowało już kilka osób. Jak uchronić się przed tą mogącą powodować bardzo poważne powikłania chorobą?

- Najlepszą metodą zapobiegania zachorowaniom na odrę są szczepienia ochronne. W Polsce przewiduje się obowiązkowe szczepienia dzieci przeciwko odrze w 13-14 miesiącu życia oraz w ramach dawki przypominającej w 10 r życia zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych wydawanym corocznie przez Głównego Inspektora Sanitarnego na podstawie delegacji ustawowej ze szczegółowymi wskazaniami dotyczącymi stosowania poszczególnych szczepionek, wynikającymi z aktualnej sytuacji epidemiologicznej - art. 17 ust. 11 Ustawy z dnia 5 grudnia 2011 r o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych ludzi (Dz. U 2018 r poz. 155 ze zm.) - wyjaśnia Karolina Rożek, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tczewie. - Zainteresowanie szczepieniami wzrasta w związku z pojawieniem się w ostatnim czasie ognisk choroby na terenie Polski. W zasobach Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tczewie znajdują się dane dotyczące wyszczepialności osób objętych Programem Szczepień Ochronnych tj. dzieci od 0 do 19 lat. Według danych na koniec 2017 roku liczba dzieci objętych PSO, które nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym wynosiła 179 osób. Z czego 14,53% nie podjęło szczepienia pierwszą dawką szczepionki przeciw odrze, śwince, różyczce (wizyta szczepienna w 13-14 m-cu życia), a 1,68% nie podjęło szczepienia przypominającego przeciw odrze, śwince, różyczce przypadającego zgodnie z PSO na 10 rok życia.

Objawy pojawiają się w ciągu 10-12 dni od zakażenia i początkowo przypominają przeziębienie. W miarę rozwoju choroby temperatura rośnie i może dochodzić do 41oC, a na ciele pojawia się czerwona wysypka.


Trwa także sezon zachorowań na inną wirusówkę. Do dnia 15 listopada 2018r. do PSSE w Tczewie wpłynęło 799 zgłoszeń zachorowań na ospę wietrzną.

- Porównując te dane z poprzednimi latami nie zaobserwowano tendencji wzrostowej zachorowalności na tą chorobę. W celu zapobiegania zachorowaniu na ospę należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny - zwłaszcza praniu i myciu przedmiotów zanieczyszczonych materiałem z gardła, nosa czy wykwitów skórnych osoby chorej. Najskuteczniejszą ochronę przed ospą stanowi szczepienie ochronne. - dodaje Karolina Rożek.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • kik_gość

    30.11.2018, 19:42

    Praktycznie każdy chorował na ospę, nie pamiętam by robiono wokół tego histerię

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.