"Kociewskie pióra 2011" - dwie nagrody powędrowały do Tczewa

W Zblewie rozdano kociewskie pióra (fot. J. Cherek)
Tczew - "Kociewskie pióra 2011" - dwie nagrody powędrowały do Tczewa

zobacz galerię zdjęć: 3
W Zblewie rozdano "Kociewskie Pióra". To nagroda dla twórców z terenu Kociewia. W tym roku Tczew został wyjątkowo doceniony - nagrody otrzymało Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz historyk Michał Kargul. "Kociewskie Pióra 2011" otrzymali również Barbara Pawłowska ze Skórcza, Kapela Kociewska ze Starogardu Gd. oraz pośmiertnie prof. Paweł Wyczyński

Statuetki Kociewskiego Pióra 2011 przyznano w czterech kategoriach - literatura, za całokształt działalności, publicystyka i animacja kultury. Na pomysł nagradzanie osób na co dzień parających się słowem wpadło w 2005 roku Towarzystwo Kulturalne im. Małgorzaty Hillar. Pomysłodawcy postanowiliśmy stworzyć taką formułę, aby docenić ludzi słowa - animatorów kultury, dziennikarzy, wydawców - tych którzy swoją pracą służą Kociewiu. Inicjatorem nagrody był nieżyjący już Michał Spankowski.

W tym roku zgłoszono 19 wniosków o przyznanie nagrody od różnych stowarzyszeń i instytucji z całego Kociewia. Jury przewodniczył prof. Tadeusz Linkner. Nagrodzono:

- W kategorii publicystyka - tczewianina Michała Kargula - prowadzi audycje radiowe w radiu Fabryka, redaguje "Teki Kociewskie" (od 2007 roku ukazało się 5 roczników), na łamach których promowane są treści dotyczące Kociewia. Publikuje również artykuły naukowe i publicystyczne - poświęcone głównie historii Kociewia i Pomorza. Jest współorganizatorem Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, podczas których popularyzuje regionalizm w szkołach na terenie Tczewa, na Kociewiu i Żuławach. Był współorganizatorem IV Kongresu Kociewskiego w 2010 roku odpowiedzialnym za działania, które realizowało miasto Tczew. Współorganizował wiele sesji popularnonaukowych przeznaczonych dla mieszkańców Tczewa i Kociewia. Dr Michał Kargul jest aktywnym działaczem Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Tczewie. W latach 2004-2010 był sekretarzem zarządu Oddziału, a od 2010 roku pełni bardzo aktywnie funkcję prezesa Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie.

- literatura - Barbara Pawłowska - Jest Kociewianką z krwi i kości. Kocha Kociewie. Była wieloletnim pracownikiem oświaty. Prowadziła również bibliotekę szkolną. W latach 2007-2011 pełniła funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Skórcza i Ziemi Kociewskiej. Pisze teksty w gwarze kociewskiej, czego owocem jest publikacja książki pt. ,"U nas, na Kociewiu". Zgromadziła również materiały do "Kronika 2009 - zapiski z roku jubileuszowego".

- animator kultury - Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej - Jesienią 2007 r., wkrótce po śmierci regionalisty Romana Landowskiego, podjęło inicjatywę organizowania w sposób cykliczny regionalnej imprezy pt. ,"Kociewski Konkurs Literacki im. R. Landowskiego". Kociewski konkurs literacki co roku odbywa się dwuetapowo. Dodatkowo towarzystwo organizuje: - PODWIECZORKI PRZY MIKROFONIE", spotkania z CYKLU "WIECZORY SZCZEROŚCI", FESTYNY PRZYJAŹNI "TACY SAMI", PROMOCJE KSIĄŻKI TCZEW SŁOŃCEM MALOWANY - IV EDYCJA - HISTORIA W KOLORACH, "NOC TANGA" i wiele innych imprez, które można by wymienić bardzo długo

- Za całokształt pracy twórczej Kociewskie Pióro 2011 otrzymali:

Kapela Kociewska - to grupa, która od 20 lat gra i śpiewa muzykę ludową Kociewia. Działa przy Kociewskim Stowarzyszeniu Edukacji i Kultury ,"Ognisko" w Starogardzie Gdańskim. Repertuar zespołu to piosenki, melodie kociewskie w większości pochodzące ze zbioru Władysława Kiresteina "Pieśni z Kociewia", z Wesela Kociewskiego autorstwa Ks. Bernarda Sychty oraz zasłyszane od Kociewiaków. Kapela przygrywa także Zespołowi Pieśni i Tańca "Kociewie", który działa w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Przez te 20 lat dała tysiące koncertów na festiwalach, przeglądach i imprezach okolicznościowych takich, jak wernisaże, plenery, Dni Seniora, festynach. Kapela Kociewska ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.

Śp. Prof. Paweł Wyczyński - Profesor uniwersytetu w Ottawie w Kanadzie. Autor niestety nie doczekał wydrukowania książki pt. "Ideał na bagnet wbity". Po śmierci książkę do druku przygotował Ryszard Szwoch. Paweł Wyczyński to autor i współautor kilkunastu książek ukazujących związki kultury polskiej i kanadyjskiej, współtwórca Collegium Jan Paweł II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Dodajmy, że do tej pory przyznano 58 statuetek. Wszyscy nagrodzeni otrzymują statuetkę "Kociewskie Pióro", wykonaną w pracowni artysty rzeźbiarza z Wirt, Bernarda Ossowskiego.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +3

  janek_gość

  04.02.2012, 18:39

  a kiedy przyznawanie Pazura Gryfa?

  Odpowiedz
  IP: 46.113.xx3.xx4 
 • ja_gość

  05.02.2012, 22:24

  gratulacje!

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.