"Pokonać kryzys". Kongres Smart Metropolia

(fot. mat. prasowe)
"Pokonać kryzys". Kongres Smart Metropolia
"Pokonać kryzys. Projektowanie nowych miast i dzielnic" to hasło jubileuszowej edycji kongresu Smart Metropolia. Gościem specjalnym 10. Smart Metropolii będzie Oleksandr Markushyn, mer Irpienia. Kongres organizowany jest przez OMGGS w partnerstwie ze Związkiem Uczelni Wyższych im. Gabriela Fahrenheita, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Instytutem Metropolitalnym, AmberExpo oraz Gdańskimi Wodami. Spotykamy się w dniach 27-28 października w Gdańsku.

Pokonać kryzys

Smart Metropolia jest największą w Polsce coroczną konferencją poświęconą zagadnieniom współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. To coroczna debata na temat współtworzenia mądrej polityki państwa wobec polskich miast i gmin. Każdego roku kongres gromadzi kilkaset osób, którzy rozmawiają o aktualnych trendach metropolitalnych. Do tej pory podczas wykładów, warsztatów, prezentacji, debat i paneli dyskusyjnych, razem ze specjalistami rozmawialiśmy m.in. o smart cities, polityce społecznej, wolnym czasie, bezpieczeństwie, rozwoju miast, polityce europejskiej wobec metropolii, kryzysie klimatycznym oraz inteligentnym samorządzie. Smart Metropolia 2022 odbędzie się pod hasłem "Pokonać kryzys. Projektowanie nowych miast i dzielnic".

Współpraca samorządów Polski i Ukrainy


Gościem specjalnym kongresu będzie Oleksandr Markushyn, mer sąsiadującego z Kijowem Irpienia, wraz z którym w ostatnich miesiącach wspólnie organizowaliśmy pomoc polskich samorządów dla miast Ukrainy. Mer Irpienia opowie nam o doświadczeniach ukraińskich miast, które znalazły się lub wciąż znajdują na froncie wojny oraz o pomysłach na przyszłą współpracę samorządów Polski i Ukrainy.

Kryzys energetyczny

Wraz z licznymi gośćmi z polskich dużych i małych miast będziemy też rozmawiać o kryzysie energetyczno-klimatycznym z perspektywy lokalnych społeczności, projektowaniu przyjaznych miast oraz tworzeniu tkanki miejskiej pomiędzy gminami metropolii. Jak mówił śp. prezydent Paweł Adamowicz, inicjator powstania OMGGS "wspólnota metropolitalna to przestrzeń budowania solidarności i wzajemnej pomocy". Chcąc kontynuować jego dzieło podążamy za tą ideą, wzmacniając nasze więzi, udowadniając, że razem możemy więcej. - W tym kontekście jesteśmy szczególnie dumni, że w ramach kongresu odbędzie się też inauguracyjne posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita - mówi Michał Glaser prezes Zarządu OMGGS. - Będąc pod wrażeniem pierwszej w historii wspólnej inauguracji roku akademickiego pomorskich uczelni, chcemy w ten sposób docenić ich rolę w integracji metropolitalnej - dodaje Michał Glaser.



Pierwszego dnia (czwartek, od godz. 10:00) zapraszamy do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo, drugiego zaś (piątek, od godz. 9:00) do nowego gmachu Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej.

Drukuj
Prześlij dalej