PUP czasowo nie rozpatrywał wniosków o dotacje dla nowych firm. Co się stało?

PUP, Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie (fot. tcz.pl)
PUP czasowo nie rozpatrywał wniosków o dotacje dla nowych firm. Co się stało?
Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie wstrzymał czasowo rozpatrywanie wniosków dotyczących: refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego i przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Okazuje się, że sytuacja dotyczyła całego kraju.

O podjęcie tematu poprosiła nas czytelniczka, która w okresie wakacyjnym zamierzała założyć swoją pierwszą działalność gospodarczą. W tym celu zamierzała skorzystać z oferowanego przez Urzędy Pracy dofinansowania na rozpoczęcie takiej działalności.

- Okazało się jednak, że w związku z uchyleniem z dniem 1 lipca 2017 r. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej - Urząd Pracy poinformował, że wstrzymał do odwołania zawieranie nowych umów dotyczących: refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz rozpatrywanie wniosków dotyczących: refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Podobnież sytuacja ta ma związek z programem "Za życiem". Co więcej termin ogłoszenia nowego rozporządzenia nie jest znany. Z tego co zdążyłam się zorientować, to powyższy projekt cieszył się niemałym zainteresowaniem. Tym bardziej, że pozostałe projekty o ile w ogóle są prowadzone, to dot. w szczególności osób wykluczonych, niepełnosprawnych, pozostających przez długi okres bez zatrudnienia. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w ostatnich latach pierwotna rola urzędów pracy (polegająca na pomocy w znalezieniu pracy) straciła na znaczeniu, a sprowadziła się w zasadzie wyłącznie do obsługi tego typu programów. Brak takich programów oznacza, że w chwili obecnej, ww. urzędy pracy nie realizują nawet ww. zadań.

Czytelniczka prosi, by wyjaśnić - czy i - w ogóle i kiedy - ten program będzie realizowany? O wyjaśnienia poprosiliśmy Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie Ewę Uzdowską.


- Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie z przyczyn niezależnych od Urzędu, wstrzymał w okresie od 5 do 14 lipca 2017 r. rozpatrywanie wniosków dotyczących: refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Jednakże w okresie tym, nie wstrzymano przyjmowania wniosków. Podkreślić należy, iż czasowe wstrzymanie czynności nie spowodowało przekroczenia 30 dniowego terminu rozpatrzenia wniosków. Powyższa sytuacja była następstwem zmiany ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w związku z realizacją programu "Za życiem" wprowadzającej zmiany, których celem jest ułatwienie powrotu na  rynek pracy opiekunom osób niepełnosprawnych.

Nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej, zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw poz. 1380.

- Jednocześnie informuję, iż w związku z powyższym, czasowo nie były rozpatrywane wnioski dotyczące wyłącznie ww. dwóch instrumentów rynku pracy. Pozostałe formy aktywizacji/wsparcia, w ramach posiadanych funduszy, były przez nas na bieżąco realizowane. - dodaje szefowa PUP.
                                    
Dodajmy, że sytuacja dotyczyła nie tylko Tczewa, ale i całego kraju. Wejście w życie przepisów programu "Za życiem", zmieniło jednocześnie przepisy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przez to nieważne jest rozporządzenie o przyznawaniu dotacji z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • 8888_gość

    19.07.2017, 10:36

    a tam płacz bo ktos nie chce dać za darmo

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx1.xx2 
  • KL_gość

    19.07.2017, 11:47

    Naturalny koniec

    Formuła powiatowych urzędów pracy wyczerpała się i powinny one zostać rozwiązane.

    Odpowiedz
    IP: 195.47.xx1.xx0 
  • urzednik_gość

    19.07.2017, 11:57

    kiepskie zabezpieczenia

    ukraincy za duzo otwieraja firm i znikaja z gotowka, rozniosla sie fama, falowo zaczeli skladac wnioski az bana pekla

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx2.xx7 
  • Polak_gość_gość

    19.07.2017, 20:48

    Ciekawe rzeczy piszesz. Jestem Polakiem i niedawno miałem problem żeby otrzymać dotację na otwarcie działalności (nie miałem poręczycieli, którzy spełniliby te wyciągnięte z kosmosu warunki, swoją drogą jak ktoś ma takich poręczycieli to po co mu dotacja.. ). Nie chce mi się wierzyć, że taki typowy Ukrainiec przyjedzie do Tczewa i tak o z rękawa dyrektor PUP wypłaci mu pieniążki.

    Cytuj
    IP: 83.23.xx5.xx3 
  • Gość_gość_gość_gość

    19.07.2017, 19:26

    PUP nie dla bezrobotnych

    Istnienie w obecnej sytuacji takiej instytucji jak PUP jest kpiną. Dziś taki urząd nie ma racji bytu. Nie ma rąk do pracy. Pracodawcy proszą o pracownika ale nie ma komu pracować . Socjal i 500+ wykluczyło z pracy tysiace osób . Kelnerki kucharki pracownicy sezonowi itd itd.....a my ciemny lud pracujemy na leni wyłudzajacych nasze podatki!

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx4.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.