O ekologii w Wirtualnie ciepłym zakątku

(fot. mat. prasowe)
O ekologii w Wirtualnie ciepłym zakątku
BĄDŹ EKO!, czyli o ekologii z Grupą GPEC


Ile kilogramów śmieci produkuje rocznie przeciętny Polak? Na czym polega ochrona środowiska naturalnego w skali makro? Jakie są przyczyny i w jaki sposób można przeciwdziałać tak zwanej niskiej emisji? Czym są kwaśne deszcze? Co warto wiedzieć o biopaliwach? Na czym polega recykling tworzyw sztucznych? Odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące ekologii, ochrony środowiska, jak również odpowiedzialnego korzystania z dóbr ofiarowywanych człowiekowi przez naturę mieli okazję poznać młodzi, żądni wiedzy uczestnicy zajęć, prowadzonych przez wolontariuszki Grupy GPEC w "Wirtualnie ciepłym zakątku" - interaktywnej, przyjaznej przestrzeni stworzonej w filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.
Podczas kolejnych spotkań uczniowie tczewskich szkół podstawowych dowiedzieli się między innymi ile lat rozkładają się najpopularniejsze, produkowane na co dzień odpady, jakie mogą być zamienniki nadużywanych obecnie toreb jednorazowego użytku, ile litrów wody marnuje dziennie statystyczny Polak oraz jakie są podstawowe źródła zanieczyszczeń powietrza. Środki ochrony roślin, przemysł chemiczny, złej jakości paliwa, niedrożne kominy, spalanie śmieci, stosowanie przestarzałych urządzeń grzewczych... Jak się okazuje przyroda nie ma z nami lekko. Pytanie tylko w jaki sposób można przeciwdziałać stopniowemu wyniszczaniu środowiska naturalnego? Dzięki interesującemu wykładowi uczestnicy zajęć zaznajomili się z podstawowymi zasadami dotyczącymi tak zwanego EKOżycia. Okazuje się, że wcale nie musimy posiadać szczegółowej wiedzy z zakresu ekologii, by móc odpowiednio zadbać o to, co nas otacza, co poprawia jakość naszego codziennego funkcjonowania, co zapewnia nam szereg niewymownych korzyści. Zaprezentowane przez wolontariuszki firmy GPEC ciekawostki uzmysłowiły biorącym udział w spotkaniu uczniom, jak drobne zdawałoby się poczynania mogą w znacznej mierze przyczyniać się do stopniowej degradacji środowiska przyrodniczego. Kapiący kran? To około 17 litrów wody utraconej w ciągu doby. Popularna guma do żucia, blaszana puszka, plastikowa butelka? To kolejno pięć, dziesięć i aż około tysiąca lat potrzebnych do całkowitego rozłożenia wspomnianych odpadów.
Wniosek ze spotkania - o naturę warto i trzeba dbać. Uczestniczące w zajęciach dzieci, na prośbę prowadzących, wymieniały czynności, które mogą okazać się pomocne w trosce o dobro ekosystemu. Wśród proponowanych rozwiązań pojawiły się między innymi: segregacja śmieci, korzystanie
z ekologicznych środków transportu, oszczędność wody i energii, ograniczenie stosowania nawozów sztucznych oraz pestycydów do niezbędnego minimum. No i oczywiście jeszcze jedno istotne przesłanie, a zarazem złota zasada ekologicznego postępowania: NIE MARNUJ JEDZENIA! Pamiętaj o tym, by spożywać zakupione produkty żywnościowe przed upływem terminu ważności.

Na zakończenie zajęć szybka runda pytań podsumowujących, sprawdzających wiedzę uczestników plus niespodzianka w postaci firmowych gadżetów.

W ramach stworzonego w czyżykowskim oddziale bibliotecznym "Wirtualnie ciepłego zakątka" zorganizowano w ostatnim czasie cykl prezentacji o tematyce ekologicznej, których celem było przybliżenie uczestnikom pojęcia elektrowni, wykorzystywania oraz możliwych sposobów oszczędzania energii elektrycznej, jak również założeń, celów oraz schematu funkcjonowania firmy GPEC, lidera branży ciepłowniczej na Pomorzu.

"Wirtualnie ciepły zakątek" to stworzona w filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie,
w ramach wolontariatu Grupy GPEC, funkcjonalna, przyjazna, otwarta na potrzeby użytkowników przestrzeń, pozwalająca młodszym sympatykom biblioteki na kreatywne, twórcze wykorzystanie czasu pozalekcyjnego.

TEKST I FOTO
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W TCZEWIE

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • kik_gość

    27.11.2018, 09:30

    A uczą jaką zbrodnią jest sztuczne postarzanie produktów, które nie przeszkadza UE?

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.