"Ania" na warszawskich deskach

OPANUJ SIĘ tuż po występie na scenie Domu Kultury Zacisze w Warszawie (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - "Ania" na warszawskich deskach
W dniach 27 - 28 lutego grupa teatralna OPANUJ SIĘ, działająca pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Młodzieży Tczewskiej, wzięła udział w 11 Spotkaniach Teatrów Młodych w Warszawie. OPANUJ SIĘ zaprezentowała jury i zebranej publiczności spektakl pt."Ania" w reżyserii Piotra Weintza. W festiwalu wzięło udział trzynaście teatrów z całego kraju, jury wręczyło Grand Prix za monodram, dwie nagrody aktorskie oraz kilka wyróżnień, z czego OPANUJ SIĘ otrzymało wyróżnienie za plastykę ruchu i taniec "Manamana". Spotkania Teatrów Młodych po raz jedenasty zorganizował Dom Kultury Zacisze w Warszawie.

Spektakle OPANUJ SIĘ są teatrem słowa połączonego z ruchem. Nie ma w nich długich dialogów czy monologów, lecz krótkie, ale znaczące zdania, czy pojedyncze słowa. Wypowiadany przez aktorów tekst ma wzbudzać w widzu emocje, a nie męczyć natłokiem słów. Wykorzystywane choreografie mają na celu nie tylko wzbogacić sztukę, ale przede wszystkim wskazać publiczności tematykę danej sceny w inny sposób, w tym przypadku poprzez taniec.

Spektakl "Ania" wcześniej zdobył laury na następujących festiwalach: I nagroda w XLV Wojewódzkim Konkursie Teatrów Szkolnych o Nagrodę "Bursztynowej Maski" 2009; Brązowa Igła w V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych IGŁA w Ostrołęce; Grand Prix IV Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka pod nazwą "Współczesność w Teatrze" w Wejherowie.

Opis spektaklu:

Bohaterką spektaklu jest dziewczynka o imieniu Ania wychowywana przez ojca, który nie radząc sobie w sytuacji samotnego rodzicielstwa ucieka w alkohol, jednocześnie obwiniając córkę za wszelkie niepowodzenia życiowe. Ania ma umiejętność tworzenia swojej wyimaginowanej "krainy radości", która staje się dla niej odskocznią od smutnej rzeczywistości.
W spektaklu przeplatają się dwa światy Ani: pierwszy to codzienne relacje z ojcem a drugi to beztroska zabawa w świecie wyobraźni. W przedstawieniu poruszony jest również problem braku głębszej empatii osób, które obserwowały sytuację rodzinną Ani i oprócz niewielkiej pomocy nie zrobiły nic. Spektakl przestrzega, iż taka obojętność ludzka może doprowadzić do tragedii.

scenariusz: Piotr Weintz wraz z grupą
reżyseria: Piotr Weintz
choreografia: Oskar Jaśniewski

Grupę OPANUJ SIĘ tworzą: Beata Bassara, Agata Suszyńska, Ida Pakizer, Dorota Sawczenko, Magdalena Gulińska, Oskar Jaśniewski oraz instruktor grupy Piotr Weintz.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  MIO

  08.03.2010, 11:35

  Brak promocji.

  Fajnie że wam się udało!!!!!!!!!! Szkoda tylko że nie słychać o was w Tczewie. Niestety widać też i w tym przypadku zby małą promocję młodych artystów w naszym mieście. Szkoda. Brakuje u nas takich imprez. Dajcie duże SHOW w Tczewie!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • Margolaa_gość

  09.03.2010, 14:48

  No :D i tak ma być :D :*

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx7.xx7 
 • Motylek_gość

  09.03.2010, 21:18

  Występowaliśmy w Tczewie już a niedługo najprawdopodobniej bd występować kolejny raz na deskach TDK. Przyznam, że promocja nie należy do dobrych stron miasta... Myślę, że gdybyśmy tylko mięli okazje SHOw byłoby wieksze niż duże.;) Pzdr.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx7.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia