Zakładają nową strefę ekonomiczną. Tymczasem coraz więcej wątpliwości ws. elektrowni

Typowo rolniczy krajobraz okolic Pelplina może się zmienić (fot. tcz.pl)
Tczew - Zakładają nową strefę ekonomiczną. Tymczasem coraz więcej wątpliwości ws. elektrowni
W okolicach Tczewa ma powstać kolejna specjalna strefa ekonomiczna. W ub. tygodniu samorządowcy podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Specjalnej Strefy Przemysłowej Subkowy-Pelplin. Władze obu gmin liczą, że dzięki planowanej budowie Elektrowni Północ, uda się tam również ściągnąć innych inwestorów. Tymczasem sama budowa budzi coraz więcej wątpliwości okolicznych mieszkańców.

Na co będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy ściągną w okolice Pelplina bądź Subków? M. in. na ulgi podatkowe, zaś w niedalekiej przyszłości ma zostać powołane specjalne centrum obsługi inwestora. Włodarze gmin, na granicy których powstanie Elektrownia Północ, chcą zacieśnić współpracę, by zwiększyć znaczenie gospodarcze tej części województwa pomorskiego. Władze Pelplina i Subków podkreślają, że sąsiedztwo elektrowni będzie dużym atutem dla pozostałych inwestorów, którzy będą mogli liczyć na stabilność dostaw energii, a także dostawy ciepła.

- Zainicjowaliśmy współpracę pomiędzy naszymi samorządami, by stworzyć jak najlepsze warunki dla potencjalnych inwestorów. Związane jest to z budową elektrowni, która będzie miała duży wpływ na gospodarkę całego powiatu. - wyjaśnia nam Mirosław Murzydło, wójt gminy Subkowy. - Dzięki inwestycji, liczymy na zwiększone wpływy do kasy gminy z tytułu podatku od nieruchomości oraz nowe miejsca pracy. Liczymy również na nawiązanie współpracy ze specjalną strefą ekonomiczną w Tczewie. Jesteśmy mieszkańcami jednego powiatu i nie chodzi o tworzenie konkurencji, ale jak najskuteczniejsze pozyskiwanie inwestorów.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Zgodnie z planem budowa Elektrowni Północ powinna ruszyć w przyszłym roku. Spółka Elektrownia Północ należy do grupy Kulczyk Investments - międzynarodowej grupy inwestycyjnej utworzonej na fundamentach Kulczyk Holding, która w swojej dotychczasowej działalności zainwestowała ponad 9 mld złotych. W ub. środę (20.04) radni gminy Pelplin głosowali nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu gminy w rejonie Rajków i Gręblina. Dzięki przyjętemu dokumentowi inwestor może teraz oczekiwać wydania pozwolenia na budowę w tczewskim Starostwie Powiatowym - wniosek został złożony w marcu. Od głosu podczas podejmowania uchwały wstrzymał się tylko jeden radny - pozostali byli za:

- Inwestor przedstawia nam swoje ekspertyzy prezentujące wpływ inwestycji na nasze środowisko. Wynika z nich, że elektrownia nie będzie naruszać żadnych norm. Złożyłem wniosek, by gmina i starostwo zleciły niezależną ekspertyzę, by potwierdzić to, co mówi inwestor. Wiem, że nie wszystkim mieszkańcom podobają się plany budowy elektrowni, dlatego dodatkowa ekspertyza pomogłaby również rozwiać wszelkie wątpliwości. Proponowałem też władzom gminy skontaktowanie się z samorządem miejscowości, w których podobne elektrownie już działają - np. Kozienicami, bądź Będzinem - chodziło o to, by wymienić doświadczenia. Niestety, ten pomysł również nie znalazł poparcia. - tłumaczy nam radny gminy Pelplin, Dariusz Górski.

Coraz więcej zastrzeżeń do planowanej inwestycji mają również sami mieszkańcy gminy. Podczas ostatnich konsultacji społecznych w sprawie budowy powstał pomysł zawiązania stowarzyszenia, które ma walczyć z inwestycją. Przeciwnicy inwestycji napisali również list protestacyjny, pod którym podpisało się już ponad 300 osób. Dodajmy, że z oceną oddziaływania inwestycji na środowisko można do 1. maja można zapoznać się w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Elektrownia Północ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


2016/2017 - wtedy z Elektrowni Północ popłynie pierwsza energia elektryczna
2000 MW - taką moc będzie miała Elektrownia Północ
ponad 45% - tak wysoka będzie sprawność obu bloków energetycznych
3000 - tyle osób może znaleźć zatrudnienie przy budowie elektrowni
300 - 1000 - tyle osób ma pracować przy obsłudze Elektrowni Północ


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +5

  Gość_gość

  26.04.2011, 00:55

  "Świetny" pomysł

  Nie dociera do was, że strefa ekonomiczna to w telegraficznym skrócie: publiczne pieniądze (czyli pieniądze wszystkich ludzi) są pompowane w prywatne firmy (pod postacią ulg podatkowych i atrakcyjnych ofert). Naprawdę stać was czewiaki na dokładanie do prywatnego biznesu (w większości zagranicznego)?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx5 
 • +8

  valdek_gość

  26.04.2011, 07:32

  :)

  Dokładają raczej pelpliniaki i subkowiaki.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx4 
 • +7

  Dar_gość

  26.04.2011, 07:15

  Wystarczyłoby przejrzyste prawo podatkowe i niskie podatki. A tak, to małe firemki dostają w d*pę i utrzymują urzędników i jak widać dużych przedsiębiorców. Ale nie da się ukryć, że takie oazy sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. Pomyślcie co by się działo, gdyby cały Tczew był taką strefą ekonomiczną. Nie potrzeba by było żenujących Samborków i innych ponurych żartów tczewskich urzędników.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • -4

  C>K>M

  26.04.2011, 08:27

  Czy budowa tej elektrowni już na pewno jest klepnięta? Czy ktoś jest w stanie podpisać się imieniem i nazwiskiem pod tym artykułem?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • sufler_gość

  26.04.2011, 08:39

  tak jak wiele razy informowano i tu, i w innych tczewskich mediach inwestor ma pozytywne opinie środowiskowe, trwają też konsultacje społeczne i teraz czeka na pozwolenie na budowę. Tutaj masz aktualności - http://elektrowniapolnoc.pl/kategoria/aktualnosci/

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 

  C>K>M

  26.04.2011, 08:57

  Dzięki.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  loki55

  26.04.2011, 09:07

  Z DALA OD TCZEWA

  DOKOŃCZCIE BUDOWĘ ELEKTROWNI W ŻARNOWCU , NAJLEPIEJ POSTAWCIE Z DALA OD TERENÓW ZAMIESZKAŁYCH , NA MORZU BAŁTYCKIM, PO SCHŁODZENIU REAKTORA WODĄ MORSKĄ DODATKOWO ODZYSKALI BYŚCIE SÓL

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  kajot551_gość

  26.04.2011, 10:20

  elektrownia

  Trudno wierzyc urzednikom ktorzy nie raz wyrolowali swoich mieszkancow prosze przyklad .Przy budowie fabryki opakowan metalowych w pierwszej fazie gdy ruszala linia mialo byc zatrudnionych od 150 do 180 osob i co zatrudniono kilkunastu znajomych zorientowanych urzednikow.Pozostali pracownicy byli dowozeni autobusami z SOPOTU.Pozniej jesli byla potrzeba zatrudnic to z TCZEWA malo ,predzej z PELPINA.Innych mozna podawac w nieskonczonosc ,al;e wezme wiadukt na ul.Wojska Polskiego .Zlecenie wykonania konstrukcji stalowej daje sie Gdyni ,a fachowcy i doswiadczenie STOCZNI RZECZNEJ -urzedasy wola dobic wlasnych pracownikow-mieszkancow ,zgnoic zostawic bez zlecen dac innym poza TCZEWEM to nie wyda sie ile dostali pod stolem-wystarczy zobaczyc jak w takich okresach zmieniaja samochody .Dzialania na szkode powinno sie skonczyc ich odwolaniem i co nic bo dziala uklad ja tobie ty mnie .Tworzenie strefy to pic ,argumenty dla publiki na niby szczytne i madre dzialania ,ktore maja na celu zlecenia dla SWOICH ,ktorzy w przeszlosci wynagradzali urzednikow odpowiednio.Oczywiscie w wywiadach urzednicy pracuja dla dobra mieszkancow-a nie ze to im ma sie zyc lepiej .Armia urzedasow i uklad komuchow rodzinno-towarzyski trwa w Tczewie latami ,i dlatego nie mozna miec zaufanie do jakiegokolwiek dzialania wladz Tczewa gdy ci sami ,ktorym nie lezy na sercu dbanie o ich mieszkancow ,wietrza tylko interes dla WIELKIEJ KLASY URZEDASOW,a mieszkancy- rzuci sie obiecanki ,troche perspektyw na 2035 rok ,troche ciemnoty,propagandy niech sie ciesza.A MOZE PRZEJRZA NA OCZY I PODZIEKUJA PO-szustow,KOMUCHOM,CWANIAKOM NA URZEDACH i wtedy bedzie placz.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • +1

  _gość

  26.04.2011, 20:48

  Niech się coś dzieje , niech budują, może będą nowe miejsca pracy.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • sas_gość

  27.04.2011, 08:15

  Bardzo dobry pomysł

  Dług publiczny (sektora instytucji rządowych i samorządowych) wyniósł w ubiegłym roku 778,2 mld zł, tj. 55,0 proc. PKB.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +2

  Pytam_gość

  27.04.2011, 10:53

  Czy nie możnaby wprowadzić specjalnej strefy

  ekonomicznej na terenie całej Polski? Ci kretyni w białych kołnierzykach najpierw fundują nam podatkowe piekło, by później urządzać specjalne strefy ekonomiczne. Przecież to nie ma sensu.

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx8.xx6 
 • zenek 5_gość

  27.04.2011, 13:53

  A co z lukratywnym miejscem pracy dla byłego starosty a aktualnego członka zarządu powiatu ?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.