Uroczysta inauguracja otwierająca szósty rok działalności Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Senat Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (fot. mat. starostwa)
Tczew - Uroczysta inauguracja otwierająca szósty rok działalności Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Aulę tczewskiego Centrum Edukacji Dorosłych w poniedziałkowe (11 października) południe wypełnili studenci, słuchacze i sympatycy Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie odbyło się w uroczystej atmosferze, ponieważ pierwszy raz obradom towarzyszył powołany uchwałą Zarządu TUTW Senat uczelni.

Ten kolegialny organ powołany został uchwałą zarządu uczelni 31 sierpnia br. na trzy kolejne lata (2010-2013). Do składu Senatu zaproszono, zarówno członków uniwersytetu, jak i jego sympatyków. Stworzenie tego ciała zaproponował dr Wojciech Drzeżdżon, który pomagał również w formalnych sprawach związanych z jego powołaniem. Starosta Tczewski, przyjmując zaproszenie uniwersytetu, zaproponował sfinansowanie tog dla członków Senatu, które zaprojektował Stefan Kukowski.

W skład Senatu Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku weszli: prof. Irena Jabłońska-Kaszewska, dr Wojciech Drzeżdżon, Starosta Tczewski-Witold Sosnowski, Poseł na Sejm RP-Jan Kulas, ks. Marcin Baska, Przewodnicząca TUTW-Irena Klein oraz członek uczelni: Ryszard Machnicki. Podczas uroczystej inauguracji wręczono oficjalne akty nadania członkom Senatu.

Podczas pierwszych spotkań, jakie odbył Senat, ustalono pewne zmiany, jakie zaproponowano wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego na tczewskiej uczelni. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie indeksów. Mają one mobilizować studentów do jeszcze aktywniejszego uczestniczenia w wykładach i ćwiczeniach, jakie zorganizowane zostaną w trakcie nowego roku akademickiego. Senat postanowił również, że jedną z form zaliczenia będzie przygotowanie pracy (w formie manualnej lub też drukowanej). Wszystkie wprowadzone zmiany zachęcić mają seniorów do czerpania jak największej satysfakcji z uczestniczenia w działaniach uniwersytetu, a także dać im szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i pomysłów.

Podniosły charakter uroczystości inaugurującej kolejny rok akademicki na Tczewskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku zapewnił występ chóru szkolnego „Tęczowe Nutki” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tczewie.

Pierwszy wykład w tym roku akademickim wygłosiła prof. Irena Jabłońska-Kaszewska. Dotyczył on radości życia, jaką każdy człowiek powinien czerpać ze zwykłych codziennych spotkań z innymi ludźmi.

Spotkanie zakończono życzeniami, jakie złożyli zaproszeni goście oraz zaproszeniem do udziału w kolejnych wykładach i ćwiczeniach, które zostaną zorganizowane już za dwa tygodnie.

Tczewski Uniwersytet skupia stu studentów i około czterdziestu sympatyków. Oferuje wykłady obejmujące tematykę: społeczną, kulturalną, prozdrowotną, prorodzinną, psychologiczną, historyczną, ekologiczną i wiele innych.

Wykłady odbywają się co dwa tygodnie o godz. 12.00 w auli CED lub Centrum Wystawienniczo- Regionalnym Dolnej Wisły.
TUTW organizuje wycieczki krajoznawcze, kursy językowe, komputerowe oraz warsztaty tematyczne. W tym roku akademickim będą to warsztaty: kulinarne, rękodzieła artystycznego, malowania na szkle oraz w gimnastyce artystycznej.

Warto także wspomnieć o szerokiej współpracy, jaką uczelnia prowadzi z organizacjami pozarządowymi powiatu tczewskiego (są to m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, Forum Inicjatyw Społecznych-Bank Czasu, Towarzystwo Kulturalne „Brama”, Fundacja dla Tczewa, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo), z którymi realizuje wspólny projekt „Kociewie, Moja Mała Ojczyzna”.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

 • patrzy_gość

  12.10.2010, 00:27

  a ,sTAROSTA

  i zdaje się mówić : o wRIO co za GRANDA

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx8 
 • -2

  stary zając

  12.10.2010, 07:58

  Ale wydarzenie

  Iglasty dziad ich wspiera

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -5

  mieszkaniec_gość

  12.10.2010, 00:30

  Robaczki

  Fajne dzieciaczki na zdjęciu :) Niebiesko na zdjęciu :) Bardzo ładnie śpiewają. Rozwijajcie się. Pozdrawiam Was!

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx8 
 • +11

  kierowca roweru

  12.10.2010, 20:52

  Po co, i tak nie znajdą pracy.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  irenaq_gość

  12.10.2010, 02:35

  zapisy

  czy mozna tam sie jeszcze zapisac jesli tak to gdzie!!

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx9.xx6 
 • -5

  C>K>M

  12.10.2010, 07:58

  Program takich studiów powinien wyglądać następująco: 1) 10 h obsługi komórki 2) 20h obsługi bankomatu 3) 200h obsługi komputera 4) 100h angielskiego Tak aby szanowni seniorzy nie czuli się jak na obcej planecie, to chyba jest najgorsze w staroście, że w ogóle nie rozumie się otaczającego świata. Stąd się biorą wszystkie schorzenia psychiczne, teorie spiskowe, agresja itd.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • antek_gość

  12.10.2010, 11:20

  Do C>K>M

  Każdy sądzi w/g siebie a kretynem trzeba się urodzić żeby wypisywać takie rzeczy. Współczuję Ci. Pamietaj !!! starość przed Tobą i może być jeszcze gorzej.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx6 
  +1

  C>K>M

  12.10.2010, 15:11

  Antku, może zanim nazwiesz kogoś kretynem odniesiesz się jakimś ARGUMENTEM do tego co ktoś przed tobą powiedział, inaczej to sam sobie wystawiasz świadectwo. Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś tego co przeczytałeś. W takim razie skąd Twoim zdaniem bierze się fakt, że starsi ludzie są podatni na manipulacje, chętnie przyjmują wszelkiej maści teorie spiskowe, dają sobie wcisnąć pościel z wielbłąda za 5000pln etc. Bo wg mnie właśnie z kompletnego wyobcowania, życia wspomnieniami sprzed 40 lat. Co emerytowi po nauce historii czy psychologii, skoro nie będzie w stanie podyskutować z własnym wnukiem. Doskonale zdaję sobie sprawę, że kiedyś też będę stary, właśnie dlatego staram się ciągle być na bieżąco z nowinkami technicznymi i społecznymi. Napisałem czego się obawiam w starości, wg mnie do czego to prowadzi i jak temu przeciwdziałać. Zostałem nazwany kretynem i dodatkowo "obdarzony" współczuciem.Ulżyło Ci?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • Fakty i mity_gość

  12.10.2010, 08:48

  A robota leży

  Kiedy STAROSTA starostuje jak jest na UNIWERSYTECIE

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +1

  hehehe

  12.10.2010, 09:32

  ...

  lans musi być , poza tym - czy mu warto pracować na ostatkach - skoro całą kadencje się obijał i przypisywał sobie zasługi innych ?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  czytelnik_gość

  12.10.2010, 10:39

  I bardzo dobrze, że coś takiego istnieje. Ludzie troszkę starsi od nas też powinni mieć możliwość nauki. Poza tym mają możliwość spotkania się. Popieram takie inicjatywy, więc Pani Starosto - nie przejmuje się Pan takimi głupimi komentarzami co czasem występują. Ja jestem pewien, że na pewno wygra Pan wybory na Prezydenta Miasta Tczewa. Pozdrawiam Wszystkich czytelników tcz.pl

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx4.xx8 
 • Tczewianka_gość

  12.10.2010, 20:16

  To oburzające, co pisze CKM

  To oburzające, co pisze CKM. Jak można mieć takie podejście do Starszych osób. Kompletny brak szacunku. A co do udziału Pana Starosty w tej uroczystości. Jest to człowiek, zasługujący na uznanie. Swoją postawą i udziałem w tej uroczystości wyraża szacunek do Innych. I niech wygra te wybory na Prezydenta.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx2 
 • C>K>M

  12.10.2010, 21:29

  Ale co jest brakiem szacunku? Stwierdzenie, że starsi ludzie nie ogarniają dzisiejszej elektronicznej cywilizacji i że wiele ich dalszych problemów z tego wynika?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  janek 13_gość

  12.10.2010, 21:35

  szok

  Czy na tym pierwszym zdjęciu to jest p.Sabina D. Jeśli tak to jestem w szoku.

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx6.xx8 
 • +2

  Babcia_gość

  13.10.2010, 15:22

  Tajny Uniwersytet

  Chciałam się zapisać na ten Uniwersytet ale nigdzie nie znalazłam informacji o jego działalności. Podanie dzisiaj zakresu działania i terminów odbywających się wykładów są mocno spóźnione - zapisy pewnie sie dawno skończyły. To do przyszłego roku. Może się odtajni???

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx1 
 • +1

  wind_gość

  14.10.2010, 09:20

  do malkontenta

  tak się obraża seniorów - wystarczyło przyjść. Czeka ciebie dom starców - z twoimi poglądami. kup sobie już dziś kapcie.

  Cytuj
  IP: 83.11.xx2.xx8 
 • -1

  anmi_gość

  12.12.2010, 22:05

  Do C>K>M

  Mam 60 lat, na dodatek jestem kobietą i radzę sobie z bankomatem, komórką, komputerem, internetowym kontem bankowym bardzo dobrze. Nie dam też sobie wcisnąć żadnego badziewia i policzę szybciej od młodego. Jak widzisz nie wszyscy są "zacofani".

  Odpowiedz
  IP: 81.190.xx7.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia