Tczewianie pamiętają o ofiarach Katynia

Tczew uczcił ofiary Katynia (fot. Tcz.pl)
Tczew - Tczewianie pamiętają o ofiarach Katynia

zobacz galerię zdjęć: 33
Dzisiaj (13.04) przy pomniku poświęconym ofiarom stalinizmu w latach 1922-1956 odbyły się tczewskie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę zbrodni katyńskiej. Na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku NKWD wymordowało wiosną tego roku około 22 tysiące obywateli polskich przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR.

Sejm w 2007 roku ustanowił 13. kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wybrano tę datę jako rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Przy pomniku poświęconym ofiarom stalinizmu zgromadzili się włodarze miasta i powiatu, harcerze, uczniowie z tczewskich szkół oraz kombatanci.

W Tczewie nie brakuje przedstawicieli rodzin katyńskich - wśród ofiar byli bowiem też m. in. tczewscy policjanci, np. ojciec Jerzego Wierzbowskiego - Józef. Trafił na terytorium ZSRR dwa razy - pierwszy raz w 1920 roku, ale udało mu się uciec z syberyjskiego łagru. Wrócił do Polski, skończył szkołę policyjną i został zmobilizowany we wrześniu 1939 r. - po wybuchu wojny był więziony w obozie w Ostaszkowie, zaś pochowany jest w Miednoje.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Podczas uroczystości przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji kulturalnych, partii politycznych i stowarzyszeń złożyli przed pomnikiem kwiaty i zapalili znicze. Uroczystości zorganizował prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.Przypomnijmy, że na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku NKWD wymordowało wiosną tego roku przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR nie mniej niż 21 768 obywateli polskich. Jeńcy byli przetrzymywani w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Ofiary zabijano strzałem w tył głowy, po czym grzebano je w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa. Wciąż nie jest znane miejsce pochówku ponad 7 tysięcy zaginionych Polaków. Zbrodnia Katyńska w ocenie Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - uznana została za ludobójstwo. Z taką interpretacją nie zgadza się jednak na razie strona rosyjska. Dodajmy, że w lesie katyńskim grzebano nie tylko zamordowanych Polaków - według szacunkowych danych w masowych grobach znalazło się około 8-10 tys. obywateli byłego ZSRR zabitych przez NKWD pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Wszystkich, którzy chcą poczytać o ofiarach Katynia pochodzących z naszego miasta, zapraszamy do lektury, którą można rozpocząć klikając na link zamieszczony poniżej.:
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

http://biblioteka.tczew.pl/


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  sowa_gość

  17.04.2017, 12:00

  przestańcie jątrzyć

  ta wasza pamięć ma charakter polityczny gdyby w Rosji był inny rząd bardziej pro amerykański to już dawno byście Rosjanom Katyń wybaczyli tak jak zbrodnie Ukraińcom którzy w bestialski sposób zamordowali od 100 do 200 tys Polaków w tym dzieci i jeszcze Polska daje im pieniądze Niemcy więcej wymordowali naszych rodaków i stali się przyjaciółmi Sowieci swoich też morowali a Niemcy nie i tu jest różnica

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.