"Tacy sami" - integracyjnie na placu Hallera

Festyn "Tacy sami" (fot. tcz.pl)
Tczew - "Tacy sami" - integracyjnie na placu Hallera

zobacz galerię zdjęć: 6
Już po raz ósmy ulicami grodu Sambora przeszła kolorowa parada. Wszystko z okazji Ogólnopolskiego Dnia Osób Chorych na Schizofrenię. Na placu Hallera w ostatni piątek (09.09) zgromadzili się ci, którzy chcieli powiedzieć swoje "nie" dla marginalizacji osób dotkniętych wykluczeniem społecznym.

Festyn "Tacy sami" zorganizowały Środowiskowe Domy Samopomocy, MOPS w Tczewie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej. Integracyjny przemarsz ulicami miasta skupił seniorów, młodzież szkolną, dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych, domów dziecka, pensjonariuszy ośrodków wsparcia, domów pomocy społecznej, przedstawicieli władz miasta, służby zdrowia oraz samych mieszkańców:

- Już ósmy raz pod pretekstem festynu staramy się być tacy sami, by wyeliminować wszelkie bariery tkwiące przy osobach niepełnosprawnych - tłumaczy Julita Jakubowska, szefowa tczewskiego MOPSu - Są tu z nami nie tylko tczewianie - są również goście z ośrodków w Rudnie, Szpęgawsku, Starogardzie, Damaszce, Subkowach, czy Narkowach. Pokazują swoje prace, rękodzieło. To dla nich bardzo przyjazna impreza. W takie dni możemy pokazać bogactwo tkwiące w tym mieście. Poza tym, otwieramy ludziom oczy na różne dysfunkcje. Ale też ludzie niepełnosprawni nam dają wiele otuchy, uczymy się od nich pokory i dystansu do problemów.

Podczas imprezy osoby niepełnosprawne przygotowały kiermasz ze swoimi pracami. Przez kilka godzin na ustawionej na rynku scenie można było podziwiać występy artystyczne. Uczestnicy imprezy mieli także możliwość spróbowania domowych wypieków i chleba ze smalcem

- Chcemy zburzyć mur lęku, który był budowany przez całe pokolenia osób przestraszonych odmiennością. Dzięki takim imprezom, chociaż symbolicznie burzymy go. Dzisiaj burzmy mury, a jutro realizujmy wspólnie marzenia. Cieszę się, że ta impreza przyciąga tyle osób - z roku na rok jest nas coraz więcej. Dobrze, że wychodzimy na zewnątrz, pokazujemy się, swoją twórczość i uzdolnienia. Ważne, że osoby, które uczęszczają do ośrodków wsparcia mogą się realizować i czuć się spełnione - mówi Gabriela Brządkowska, kierownik Środowiskowych Domów Samopomocy w Tczewie

Festyn Przyjaźni TACY SAMI realizowany był w ramach projektu pt. "Miasto równych szans" i współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z zakresu organizacji i funkcjonowania sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Imprezę objęli honorowym patronatem Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +5

  andzia_gość

  12.09.2011, 08:11

  wooow! nawet Smoliński się integrował ! a Posła Kulasa nie było ?

  Odpowiedz
  IP: 83.0.xx6.xx4 
 • +1

  pisiorek

  12.09.2011, 10:33

  hehe

  Kulas nie musi,bo on integracji ta liberalna partia ma socjalistę Arłukowicza ;)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  arkadiusztcz

  12.09.2011, 08:18

  Jedna jedyna po sezonowa impreza odbywająca się co roku na placu Hallera. I oby tak dalej. Szkoda że fontanna została schowana.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -4

  _gość

  12.09.2011, 09:09

  Brawo Marcin ;D

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx4.xx5 
 • Prezes_gość

  12.09.2011, 21:40

  Miasto równych szans

  Ten festyn jest szansą na społeczną wartość projektu-buduje autorytet,,prestiż osób niepełnosprawnych i udających pełnosprawnych......Brawo dla organizatorów i uczestników.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx7 
 • +4

  _gość

  13.09.2011, 12:59

  Ludzie niepełnosprawni to nie idioci, więc panie Marcinie proszę nie prowadzić imprezy w okularach przeciwsłonecznych oraz nauczyć się poprawnie wymawiać słowo schizofrenia, bo impreza całkiem fajna.

  Odpowiedz
  IP: 83.29.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.