Okolice Tczewa jednym z najciekawszych przyrodniczo obszarów Europy?

W wieżach mostu można wypatrzyć sokoła (fot. tcz.pl)
Tczew - Okolice Tczewa jednym z najciekawszych przyrodniczo obszarów Europy?
Gotowa jest już ścieżka dydaktyczna przebiegająca brzegiem Wisły, która ma zachęcić tczewian nie tylko do przebywania na łonie natury, ale także do podglądania tutejszej przyrody. Z okazji zakończenia inwestycji w ub. tygodniu odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez wykorzystywanie naturalnych walorów przyrodniczych Tczewa", dzięki któremu nie tylko powstała nowa nadwiślańska infrastruktura, ale w tczewskich szkołach prowadzono również zajęcia z zakresu ekologii.

Podsumowanie projektu odbyło się w tczewskiej "Fabryce Sztuk". Na konferencji pojawili się m. in. ornitolodzy, którzy tłumaczyli wszystkim, jakie bogactwo kryją nadwiślańskie szuwary. Tczew leży bowiem w Dolinie Dolnej Wisły, która została włączona do chronionego unijnym prawem obszaru "Natura 2000". Okazuje się, że można w naszych okolicach naliczyć nawet 120 gatunków ptaków.

- To, czego możemy szukać nad Wisłą w okolicach Tczewa bardzo dokładnie zostało opisane na dobrze przygotowanej ścieżce dydaktycznej na brzegu Wisły. Wszystko zależy od pory roku - wyjaśnia nam dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - Z bulwaru, gdzie stanęły lunety, możemy podglądać kolonie sokołów pustułek - jest ich około 7-10 par. To typowy gatunek miejski, często gnieżdżą się na wieżach kościołów - w Tczewie wybrały sobie za dom wieżyczki mostu. Jest tu również spora kolonia jaskółek oknówek - nad rzeką jest nawet kilkaset gniazd. Z kolei u ujścia rzeki Drybok znajdzie się lęgowy zimorodek - jeden z najpiękniejszych ptaków, zwany szmaragdowym klejnotem. Dolina rzeki to także teren słowików, których mnóstwo w zaroślach.

Wisła jest ważnym korytarzem migracyjnym dla ptaków, dlatego jesienią można spotkać tu mnóstwo ciekawych gatunków - m. in. kaczki przelatujące ze Skandynawii, gągoła, tracza nurogęś, krzyżówki, czy płaskonosy. Nie brakuje również łabędzi.

- Na te wszystkie ptaki polują orły bieliki. W okolicach miasta są przynajmniej dwa gniazda. Dla ornitologa to jeden z najciekawszych przyrodniczo obszarów Europy - dodaje dr Krogulec.

Na realizację przyrodniczego przedsięwzięcia Tczew otrzymał dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Funduszu Norweskiego. Środki zostały przeznaczone m. in. na rekultywację nadwiślańskiej skarpy, budowę prawie dwukilometrowej ścieżki dydaktycznej z małą infrastrukturą i lunetami oraz edukację ekologiczną.

- Cieszę się z tego projektu z kilku powodów. Po pierwsze pozwolił nam na kontynuację naszych działań inwestycyjnych nad Wisłą. Przedłużyliśmy bulwar na południe, w kierunku Czyżykowa. Po drugie bardzo ważne znaczenie ma walor edukacyjny, bo znajomość ptasich gatunków bywa w społeczeństwie niewielka. Żartobliwie można powiedzieć, że to co fruwa koło domu to wróble, na wodzie są kaczki, a nad morzem same mewy. Ten projekt dzięki publikacjom, akcjom w szkołach i tablicom informacyjnym może to zmienić. Trzeci powód do radości to udowodnienie, że Wisła nie jest rzeką martwą, że ma swój własny ciekawy ekosystem. Żyje tu spora liczba interesujących ptaków. - uważa Mirosław Pobłocki, zastępca prezydenta Tczewa.

Całkowity koszt projektu wyniósł 350 tys. euro - z czego wkład miasta to 20 proc. wartości zadania. Partnerem zadania jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Sama ścieżka to nie wszystko - w tczewskich szkołach prowadzone są już akcje edukacyjne i promocyjne na temat wartości przyrodniczej otaczającego nas obszaru - wzięło w nich udział już około 1500 osób.

Kto mieszka nad Wisłą?

Dolina Dolnej Wisły jest wpisana w program ochrony przyrody Natura 2000. Wszelkie inwestycje związane z zagospodarowywaniem obszarów nadwiślańskich muszą więc spełniać wymogi tego programu. Celem Natury 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Poszczególne kraje członkowskie są zobowiązane do zachowania na obszarach wchodzących w skład sieci Natura 2000 walorów chronionych w stanie niepogorszonym, co wcale nie musi wykluczać ich gospodarczego wykorzystania. W Tczewie obszarem chronionym Natura 2000 jest dolina rzeki Wisły. Na podstawie badań ornitologów, dolna Wisła jest jednym z ciekawszych miejsc do obserwacji ptasich wędrówek w regionie. Intensywny przelot ptaków szponiastych i siewkowatych może wzbudzić spore zainteresowanie wśród odwiedzających to miejsce. Potwierdza się występowanie tutaj na przykład nura rdzawoszyjego, nura czarnoszyjego, bąka, czapli nadobnej, czapli białej, łabędzia czarnodziobego, łabędzia krzykliwego, rybitwy białoczelnej, błotniaka stawowego, błotniaka łąkowego, rybołowa,derkacza, żurawia, bielika, ohra, ostrygojada, zimorodka, sieweczki rzecznej. Tczewski odcinek koryta Wisły należy do większego obszaru specjalnej ochrony ptaków "Dolina Dolnej Wisły" PLB040003.


W ramach projektu Pracownia Edukacji Ekologicznej Urzędu Miejskiego w Tczewie ogłosiła konkurs dla nauczycieli biologii na najlepszy scenariusz zajęć terenowych z wykorzystaniem ścieżki dydaktycznej. Najlepszych pedagogów nagrodzono podczas ubiegło tygodniowej konferencji. Byli to:

- w kategorii szkoła podstawowa klasy 0-3 - Grażyna Derowska i Iwona Irzyk - obie panie ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie,
- w kategorii szkoła podstawowa klasy 4-6 zwyciężył Cezary Wójcik ze Szkoły Podstawowej nr 7.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +9

  _gość

  05.11.2010, 07:56

  W wieżach mostu można wypatrzyć nie tylko sokoły, ale i straconą okazję.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +4

  mieszkaniec_gość

  05.11.2010, 12:57

  Martwi mnie tylko, ze ostatni fragment ścieżki zbudowano tuż przy żelaznym mostku. W tym roku teren ten był dwa razy zalewany więc nie sądzę żeby ławeczki i tablice przetrwały tam długo.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx9 
 • +2

  Anula_gość

  05.11.2010, 11:35

  No to fajnie jak jest coś ciekawego w przyrodzie tu nad Wisłą

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • kacper_gość

  06.11.2010, 21:42

  wstyd

  jak można zamontować lunety ! Pokazywać ,że Pan Pobłocki grosza nie dał na rozpadający się most. Ładną sobie promocję robi. Uważa most za sybol Tczewa , a pieniądze na remont chce wziąć od Sosnowskiego . Oj wstyd Panie Pobłocki, wstyd.....!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • -1

  hejaho

  07.11.2010, 13:14

  marna prowokacja

  Oj kasprze, kasprze - a kto jest właścicielem tego mostu - powiat, czyli pan sosnowski. Niech on pieniążków szuka. Bo czy kiedy twojemu sąsiadowi psuje się samochód, to ty płacisz za jego remont?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • kacper_gość

  07.11.2010, 22:39

  riposta

  .......tylko,że ja nie wykorzystuję auta sąsiada w promocji mojej osoby !!!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • +1

  czegewara

  21.11.2010, 09:20

  Lunety

  Byłem widzialem :( Te lunety to jakiś niewypał , zamontowane dla osób o wzroście do 1.50 cm z monookularem co zniechęca do podglądania przyrody. Kolejna kaska w błoto .

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.