Hala dojrzewania stabilizatu ukończona - ma ograniczyć "zapachy" ze składowiska

Hala na terenie ZUOS gotowa (fot. mat. prasowe)
Tczew - Hala dojrzewania stabilizatu ukończona - ma ograniczyć "zapachy" ze składowiska

zobacz galerię zdjęć: 4
Budowa hermetycznej hali dojrzewania stabilizatu na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie dobiegła końca. W dniu 21 maja 2019 roku obiekt został oddany do użytkowania. Nową halę, która przykryła plac, na którym dojrzewał w zeszłym roku stabilizat wyposażono w nowoczesną instalację do dezodoryzacji powietrza.

Przeprowadzono rozruch i próby technologiczne maszyn oraz urządzeń wchodzących w skład całej instalacji. Odbyły się także szkolenia dla pracowników zakładu w zakresie działania i obsługi linii technologicznej.

- Jesteśmy zadowoleni, że prace instalacyjne zakończyły się zgodnie z planem. Ważne było, aby nowy obiekt powstał jak najszybciej, gdyż budowany był z myślą o mieszkańcach Tczewa i okolic. Dzięki zastosowanej w nim technologii, ograniczymy przedostawanie się do atmosfery uciążliwych zapachów, a także zwiększymy ilość odpadów biodegradowalnych, które będą mogły być poddawane w naszym zakładzie recyclingowi - mówi Marcin Cejer, Prezes ZUOS Tczew.


Proces oczyszczania powietrza w nowo wybudowanej hali dojrzewania stabilizatu przebiega wieloetapowo. Zanieczyszczone powietrze z hali zasysane jest do skrubera chemicznego, w którym usuwane są związki amoniaku. Następnie powietrze przepływa przez segment lamp promieniowania UV, które niszczą większość substancji złowonnych. W końcowym etapie pozostałe substancje złowonne są wychwytywane przez filtr węglowy. Dzięki wykorzystanej technologii oczyszczania powietrza, uciążliwe zapachy przedostające się do atmosfery są skutecznie minimalizowane.

W skład projektu, który jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, wchodzi także budowa segmentu do podawania odpadów biodegradowalnych oraz unowocześnienie Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów) w Stegnie i Tczewie. Projekt technologiczny segmentu do podawania odpadów bio uzyskał właśnie akceptację Zamawiającego - obecnie trwają prace nad uzyskaniem pozwolenia na budowę. Dzięki tej inwestycji odpady bio będą mogły trafiać bezpośrednio do istniejącej kompostowni. ZUOS Tczew wybrał również wykonawców dostaw sprzętu do PSZOK-ów, które w najbliższych tygodniach mają zostać dostarczone do Stegny i Tczewa - chodzi o tzw. prasokontenery i brykieciarki do styropianu.

Wartość całego projektu to 14 670 000 zł netto. Duża część środków, bo aż 9 975 600 zł netto, pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Realizacja Projektu ma zostać ukończona na początku 2020 roku. Rozpoczęcie użytkowania hali dojrzewania stabilizatu planowane jest na połowę 2019 roku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +15

  M_gość

  26.06.2019, 09:22

  Brawo

  Zapytajcie mieszkańców czy są zadowoleni. Dzisiaj rano znowu capiło do porzygu. Podobnie jak dwie poprzednie noce. Gratulujemy udanej inwestycji.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx5.xx4 
 • +12

  Odpowiadam na tytul_gość

  26.06.2019, 09:54

  Ma ograniczyć, ale nie ograniczy, no trudno.... tylko złota żal....

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx8 
 • +3

  kik_gość

  26.06.2019, 10:32

  W ogóle nie widze powodu do budowy, Władze zapewniały przed budową, ze nic nie będzie śmierdzieć, a więc nie śmierdzi, wszak władze się nigdy nie mylą!

  Odpowiedz
  IP: 5.174.xx5.xx8 
 • +7

  ttt_gość

  26.06.2019, 11:00

  W nocy i rano mega smrod na bajkowym takze gowno dalo

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx7 
 • +1

  gh_gość

  26.06.2019, 11:48

  Bzdura!

  Bzdura, jakoś nie czułem nic na Andersena!

  Cytuj
  IP: 98.31.xx6.xx0 
 • +2

  Roki_gość

  26.06.2019, 11:42

  Na osiedlu smrodowym to normalne

  No ale teraz można zacząć wierzyć nocą skarpety...

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx8 
 • +1

  Bajkowe/Smrodowe_gość

  26.06.2019, 19:09

  ja i somsiad

  wywieszamy onuce na noc na lince i tym samym odstraszamy komary!

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.